dancristianmia

Probleme navigație update

16 posts in this topic

Am achiziționat de curand un update original al navigatiei de la Navteq Maps-4 dvd-uri care la Part Number pe verso este trecut 3137 4024AA si nu 3137 4023AA. Ca sa incarci dvd-urile in softul masinii ( XC 60, 2011, 2400cmc varianta Ocean Race) ai nevoie de un cod de activare care il iei de pe saitul volvocars.com/navi unde trebuie sa introduci VIN-ul masinii (YV1DZ8256C2250229) si iti da sa alegi din doua Part Number, si nici unul nu este 3137 4024AA ci doar 3137 4023AA si inca unul. In fine obtii pentru fiecare 2 coduri de activare 613b91eb si 2fe25095. Problema e ca nici unul dintre ele nu este valabil. Le-am scris celor de la volvo, si mi-au trimis codul 2fe25095 care bineinteles nu functioneaza.Pe spatele carcasei navigatiei este trecut XC60 MY11-14, deci ar trebui sa fie buna, pentru masina mea. Si totusi nu e! Dupa sapaturi pe net am inteles ca ar fi problema cu navigatiile cu Part Number 3137 4024AA. Poate are cineva vreo idee ce as putea sa mai fac.

20160809_202850.jpg

20160809_203000.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Servus

Si eu am un XC60 din 2011, cumparat in 2015, caruia am vrut sa-i fac un upgrade la navigatie.Am vb cu un prieten la Cluj care stie pe cineva la reprezentanta si tipul mi-a spus ca sunt ceva probleme cu codurile pentru upgrade-uri si ca deocamdata nu ma poate ajuta.Am citit ceva pe net ca Volvo nu mai foloseste sistemul Navteq ci MapCare si poate de aici dificultatile.Oricum daca stie cineva unde se poate face upgrade la navigatie il rog sa-mi trimita un semnal.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@dancristianirimia: Navteq ofera 2 update-uri gratuite - uita-te la versiunea de harti de pe masina - restul cu bani. Daca aceste 2 update-uri s-au efectuat deja, trebuie sa platesti pentru alte actualizari. 

@LIVIUS Vorbesti de update harti sau sa schimbi sistemul cu totul? Deoarece la tine pe XC60 2011 update-urile tot la Navteq trebuie obtinute, eventual contra cost. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema cu codul este din cauza part number-ului. Pentru pn:  3137 4024AA este alt cod pentru masina ta. Daca vrei sa iti folosesti codul  2fe25095  ai nevoie de dvd-uri cu pn: 3137 4023AA 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu un XC 60 model 2011. Cu VIN-ul meu pot alege doar 31358423 AA ca part number. 

Cum as putea face rost de DVD-urile de instalare? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

Trebuie sa vezi prima data ce versiune ai instalata - daca este aceeasi cu versiunea specificata de tine, atunci daca doresti neaparat, trebuie sa achizitionezi update-urile contra cost. Parere personala - nu merita - din experienta vorbesc - stii cat net consumi (daca nu e gratis) pe Waze // Google Maps // Here de banii astia? 

Daca ai o versiune mai veche decat cea specificata, colegii de pe forum te pot ajuta cu DVD-urile. Asta daca vrei aceasta versiune si nu una actuala - revenim la povestea cu achizitia de update-uri contra cost. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, eu am facut update la S60 la Primus, cost: 600 RON.

Acum depinde de fiecare, dar am preferat sa fiu mai comod si sa nu omor telefonul

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Navigatia nu se va apropia niciodata de cea de pe tel (gmaps sau waze). Nu mai punem ca in waze ai notificari in timp real. Si asta cu omoratu' tel n-am inteles-o dar fiecare cu optiunile lui.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E mai comod cu navigatia masinii, mai ales la drumuri lungi sau afara din tara. N-am simtit niciodata lipsa informatiilor. E adevarat ca nu sunt dependent de Waze.

Sunt avantaje si pe telefon dar fiecare cum s-a obisnuit, eu unul urasc matele si ventuzele prin masina.

Au fost cazuri cand am folosit in paralel cele 2 sisteme pentru cine stie ce vagauna.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 6 ore, Intel a spus:

Navigatia nu se va apropia niciodata de cea de pe tel (gmaps sau waze). Nu mai punem ca in waze ai notificari in timp real. Si asta cu omoratu' tel n-am inteles-o dar fiecare cu optiunile lui.

Hai sa-ti explic cum e cu omoratul tel:

Incearca sa faci un Bucuresti-Zakynthos de pe telefon sa vezi cum se incinge. Ce crezi ca pateste acel telefon daca el va sta 24 de ore in priza?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai un suport care se pune in grila de ventilatie, aerul ala conditionat nu cred ca-i face decat bine. Ca banuiesc ca drumul ala nu era chiar acum.

Suntem in anul 2107 cand telefoanele sunt atat de destepte incat sa nu li se intample nimic daca le tii in priza tot timpul (stiu sa-si "taie" incarcarea cand sunt full). Nu-mi zice ca si tu esti unu dintre aia care cred ca le explodeaza telefonul daca-l tin 3 zile in priza.

Mai ales intr-o tara straina iti e bun waze. Eventual pe autostrada mergi pe navigatia masinii (autostrada pe care probabil ca o stir si navigatia de acum 7 ani ca astia din tarile cu apa calda si-au facut infrastructura cand noi nici nu stiam ce e ala drum asfaltat) si prin orase mergi cu waze.

Ca sa impacam pe toata lumea :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu sunt deloc unul din aia, dar mi se pare mai comoda navigatia masinii sincer sa fiu.

Bonus, daca folosesc navi din masina nu sunt tentat sa calc acceleratia prea tare ca nu stiu unde e radar :P

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Telefonul va fi bine mersi daca folosesti un incarcator bun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un telefon bun merge fara probleme chiar si ore intregi, se incalzeste mai mult decat de obicei dar nu crapa nu se blocheaza.

Eu folosesc telefonul (cu Here la care pot descarca harta de acasa mai rar waze sau googlemaps) de cativa ani cand merg afara si inchiriez masina, este OK mai ales de cand a scazut pretul la trafic in roamnig.

Un telefon de kko sigur nu merge nici macar in grila de racire, se inchinge procesorul nu bateria.

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, Maurice said:

Eu folosesc telefonul (cu Here la care pot descarca harta de acasa mai rar waze sau googlemaps) de cativa ani cand merg afara si inchiriez masina, este OK mai ales de cand a scazut pretul la trafic in roamnig.

Maurice, si la Google Maps poti descarca harti offline de ceva vreme - insa diferenta de trafic de date este destul de insignifianta vs. online - se descarca detalii de harta pe masura ce avansezi pe o ruta - nu se descarca toata harta. 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu de 2 ani merg in grecia cu sygic cu telefonul la incarcat si nu am avut nici o problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now