vlad_23_09

Km reali aparuti pe bord Volvo S60

38 posts in this topic

Salutari,

De 8 ani am un Volvo v40 si ajungând la un număr suficient de mare de km am decis sa îmi cumpăr alta masina si am zis sa rămân tot pe volvo. Asa ca am fost am văzut 3 masini si a rămas sa cumpăr un S60 D5 din 2011 cu 211000 km pe bord. Dupa câteva zile m-am dus si am luat masina ai la o zi dupa achizitie am plecat sa ii fac plinul si surpriza, dupa ce i-am facut plinul am urcat la volan si pe bord se resetase km partiali dar si km totali urcând la 320000 km. Spre norocul meu am reusit sa îmi recuperez banii si acum ma gândesc sa îmi cumpăr un s60 nou ca in sh-uri nu mai pot avea încredere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nicio problema, ne-a venit si noua la atelier un V60 2012 cu 160.000km. Si ce sa vezi, feerie magica, dupa ce a ramas fara baterie si a inlocuit-o au aparut in bord... 360.000km :)))) A inghitit in sec si asta a fost

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau poti sa iti iei un SH pe care chiar sa-l verifici.. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

A fost prea prost ala care a dat km inapoi , da prost rau ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si nu i-ai taiat mainile? Asta merita astia. O cunostinta a dat inapoi 12.000km,  da 12k nu 120 doar sa apara masina cu 191.000 in loc de 202000km. Pareau prea multi km la vanzare iar clientul se sperie cand vede 200k. Asta a fost raspunsul cand l-am intrebat de ce face asta. Raspuns de prost

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot incerca sa se scuze ca erau trecuti in mile la momentul vânzării, dar daca făceam conversia ieseau vreo 340000.

Ce părere aveti de noile motoare D4 180 cp si cutie automata cu 8 rapoarte?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ vlad_23_09 

Persoana cine a dat km inapoi poate sa fie acuzat de frauda si daca se dovedeste ca omul a dat inapoi km sau a platit pe cineva sa modifice km reali a masinii si nu a precizat asta la vanzarea masinii cu usurinta i se face caz penal + dosar, cateva cazuri de genul probabil le-ar face pe vanzatorii auto sa se gandeasca de 2 ori dinainte sa modifice km reali a masinii pentru obtinerea unui pret de vanzare mai bun.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ vlad_23_09 

 

Recent am fost norocos sa folosesc un XC70 D4 cu schimbator de 8 viteze pentru o saptamana, masina mergea Suuuper, tot timpul in treapta optima, demaraj extraordinar si consumul era in jur de 7-8 L/100km, considerand ca-i 4x4 mi se parea ok.

Comparand cu un XC70 D5 225 BHP schimbator automat in 6 trepte + Polestar mie personal mi-a placut mai mult D4 cu schimbatorul in 8 trepte, imi dadea senzatia ca masina merge mai bine, motorul se tureaza mai putin, shimba treptele mai repede si parca tot timpul stie ca in care treapta v-a trebui sa schimbe (de exemplu cand incetinesti la sensurile giratorii dar nu te opresti de tot si deodata vrei sa treci cat mai repede cel cu 8 viteze imediat reactioneaza la accelerare in schimb cel cu 6 trepte se gandeste un pic pana cand alege treapta potrivita)

Sa precizez ca ambele masini aveau <1000 de mile

 

In legatura cu km dati inapoi:

Persoana cine a dat km inapoi poate sa fie acuzat de frauda si daca se dovedeste ca omul a dat inapoi km sau a platit pe cineva sa modifice km reali a masinii si nu a precizat asta la vanzarea masinii cu usurinta i se face caz penal + dosar, cateva cazuri de genul probabil le-ar face pe vanzatorii auto sa se gandeasca de 2 ori dinainte sa modifice km reali a masinii pentru obtinerea unui pret de vanzare mai bun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niste amatori, nu i-au ajutat sculele :D

TF80-ul este o cutie de generatie veche, chiar si generatia a 2-a tot nu se compara cu noile modele in 8 trepte facute de Aisin . 

XC70-ul D4 cu 8 trepte nu e AWD, asa ca e normal sa consume mai putin decat un D5 de 2.4 AWD si cu TF80 . 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 03.09.2016 at 9:47 AM, i love VOLVO said:

Si nu i-ai taiat mainile? Asta merita astia. O cunostinta a dat inapoi 12.000km,  da 12k nu 120 doar sa apara masina cu 191.000 in loc de 202000km. Pareau prea multi km la vanzare iar clientul se sperie cand vede 200k. Asta a fost raspunsul cand l-am intrebat de ce face asta. Raspuns de prost

De ce sa ii taie mainile ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa nu mai poate sa dea km inapoi si la alte masini? Acum ai prins-o? Sau si tu faci din astea!?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic

 Romanul (unii) se lasa prostit si mintit..De ce oare?! 

Preventiv cind isi achizitioneaza un "cazan " de 20oooE NU are incredere la kmetraj desi si-a acceptat investitia ,si in consecinta mai arunca niste bani pt revizie consumabile distributie,asa de control..Un olandez era multumit ca la ~297oookm rulaj in tara sa , masina mai are inca pe jumatate de mers  fara probleme.:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
39 minutes ago, i love VOLVO said:

Ca sa nu mai poate sa dea km inapoi si la alte masini? Acum ai prins-o? Sau si tu faci din astea!?

Poate fac poate nu fac . Dar  tu ai km reali la masina ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da sunt reali la amandoua. Una din ele este pusa la vanzare cu km reali fara sa dau inapoi nici macar 1m.

Pana la urma eu nu am inteles tu de fapt ce vrei !? 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 oră în urmă, i love VOLVO a spus:

Da sunt reali la amandoua. Una din ele este pusa la vanzare cu km reali fara sa dau inapoi nici macar 1m.

Pana la urma eu nu am inteles tu de fapt ce vrei !? 

Sa nu se simta singurul care s-a "fript" :P

Edited by agr350r
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 08.09.2016 at 8:36 AM, agr350r said:

Sa nu se simta singurul care s-a "fript" :P

Cu ce sa ma frig ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 08.09.2016 at 7:12 AM, i love VOLVO said:

Da sunt reali la amandoua. Una din ele este pusa la vanzare cu km reali fara sa dau inapoi nici macar 1m.

Pana la urma eu nu am inteles tu de fapt ce vrei !? 

Nu vreau nimic , doar ca nu inteleg de ce se plange lumea atat de km dati inapoi , cand 80% din gunoaiele de pe piata sunt manarite si o sa fie in continuare , si nu inteleg de ce lumea inca se asteapta sa fie km reali la orice tomberon :-??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau sunt facute din 2 masini dar au km reali . :D 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica se cumpara doua masini dauna , se taie , se sudeaza la loc partea din fata cu partea din spate , si hop a iesit o masina buna cu maxim 150k de km .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Partea trista....NU E GLUMA!

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, i love VOLVO said:

Woow....numai un roman poate gandi atat de departe.

Posibil , partea si mai proasta ca sunt aduse si de prin Germania .... lovite , reparate cu km in roata de rezerva. Tocmai ce a adus un prieten un Golf 5 GT cu numai 145 k de km pe bord cu chiulasa fisurata , cumparata din fata portii de la neamt...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Peste tot sunt oameni si nu prea isi vand masinile fara motiv . 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 5 minute, Cristi Muresan a spus:

Peste tot sunt oameni si nu prea isi vand masinile fara motiv . 

Tu ai vandut v50-ul fara un motiv ascuns, sau... ma insel!?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now