Lupuconstantin

Conversie instrumente de bord xc60

182 posts in this topic

Te referi la P/N sau codul de soft al ceasului ?codul de soft cred ca este ăsta 36010103

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Nu prea am inteles cum le-ai montat. Ai folosit numai ceasurile sau si interfata de la xemodex ?

Merci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am montat doar ceasurile...fără nici o interfață 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si se potrivesc mufele existente?

Pai atunci ce vinde xemodex-ul?

Oare merge si pe un xc 60 din 2012?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ceasul are o singura mufa ..."DAR"... A mea este luna noiembrie 2011(mufa are 4 fire ),și dacă pun vida pe el o vede ca fiind 2012 masina....Pe modelele mai noi după 2015 cred, mufa are 6 fire din care 4 identice la culoare și pini ca și a mea ...În alta ordine de idei...a nu se confunda cu ceasurile pt cutie automata...aici apar problemele,  sincer nu știu ce vinde xemodex-ul 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am XC 60 din 2012 (in cartea masinii scrie model 2013), cutie automata.

Sa inteleg ca la mine nu ar merge? Nu am vazut diferente la tft-uri intre cele manuale si automate.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 10 ore, mikaita a spus:

Ceasul are o singura mufa ..."DAR"... A mea este luna noiembrie 2011(mufa are 4 fire ),și dacă pun vida pe el o vede ca fiind 2012 masina....Pe modelele mai noi după 2015 cred, mufa are 6 fire din care 4 identice la culoare și pini ca și a mea ...În alta ordine de idei...a nu se confunda cu ceasurile pt cutie automata...aici apar problemele,  sincer nu știu ce vinde xemodex-ul 

Genial , toata lumea te intreaba de ceasuri , dar volanul cat te-a costat ? L-ai luat nou ? 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Și volanul e second,700 ron plus un cablaj pt comenzile lui dar pt volan încălzit dacă vreau sa-l schimb cu unul cu încălzire 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt volan încălzit trebuie alt SWM și alta spira de volan .

Eu am automata la V60 și probabil ca cei din state tot automata au și probabila ca de aia nu merge .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu Bogdan ca trebuie SWM și alta spira de volan doar ca mi-a trecut când am auzit cât costa o spira la Primus. ...poate o sa găsesc tot second..Oricum multumesc  pt informatie,legat de ceasuri e foarte greu sa găsești codul potrivit pt cutie automata dat fiind nr mare de software pt ele dar merita sa arunci un ochi la cei care dezmembreaza în Suedia și anume pe bildelsbasen.se fiindcă ei specifica motorizarea și tipul de cutie!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 3 ore, Bogdan G a spus:

Pt volan încălzit trebuie alt SWM și alta spira de volan .

Eu am automata la V60 și probabil ca cei din state tot automata au și probabila ca de aia nu merge .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Oare daca pun ceasurile de pe masina mamei v60 my16 , de proba se strica ceva ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi puțin ce zic ăstia. ..

Screenshot_2017-03-04-17-38-13.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă mașina donatoare este cross country ai toate șansele sa meargă dacă ai acest cod pe el....dar ambele mașini automate sau manuale....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e același cod de la D6 la D5 . Alea hibride au alt ceas de bord .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan are f mare dreptate dar de stricat nu ai ce sa strici ....scoți borna minus a bateriei și faci o incercare daca nu ai ce face,ori îl vede ori nu....părerea mea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Partea proasta e ca nu găsesc wiring diagram pt modelele noi dar trebuie să-mi ajungă un xc60 2015 la reparat și verific ce fire are în plus .

Din ce am mai citit buba e la automate, trebuie tras CAN ul H.

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

3750 sek inseamna cam 390 euro. Tu cum ai dat numai 600 ron? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiindcă exista și Allegro polonia :)) și vre-o 3 săptămâni de umflat ochii pe toate websitu-rile referitor la coduri și dezmembrari.....

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan problema cred ca sunt cele 2 fire albastru/negru respectiv verde/negru high speed can C1:2/C1:6 care după părerea mea se duc în final în mufa obd

Screenshot_2017-03-05-21-44-40.png

Screenshot_2017-03-05-21-41-22.png

Screenshot_2017-03-05-21-22-30.png

Screenshot_2017-03-05-21-53-42.png

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 oră în urmă, Tak a spus:

 

3750 sek inseamna cam 390 euro. Tu cum ai dat numai 600 ron? 

Offtopic..

La acest pret ,adaugi transportul, dupa care tragi linie si adaugi tva de 25% ,parca.:)....ajungi usor pe la 5400sek...Componente pentru auto sub  MY 2004 merg de achizitionat de aici ,in rest nu merita.

 In Polonia se cam aduc, la greu auto din UE , in special daune ,in care si Volvo ..:)

Edited by 1984
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci sa înțeleg ca m-am orientat de unde sa cumpăr. ...Nu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigur..  Congratulations!  ;D

Edited by 1984
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca m-am exprimat greșit Bogdan e vorba de pin 7/pin 8 din mufa ceasuri HS-CAN L/HS-CAN H care cred ca se duc în mufa obd dar cum ceea ce am eu e din 2010 fișierul nu am idee cum arata schema electrică din 2015....Asta am văzut în vida...sunt singurele fire care apar în plus...Și au tensiunile identice ca și la MS-CANH/MS-CAN L

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aici văd în vida aceeași mufa dar apar cele 2 fire în plus vorbesc de 2012/2015

20170305_223222.jpg

20170305_223140.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now