Muntes

[Achizitie] C30 diesel sau benzina?

59 posts in this topic

Cât a costat înlocuirea injectorului?

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 4/15/2017 at 6:34 PM, gfieraru a spus:

Buna,

Despre motorul 1.6 D drive (PSA) pot sa zic si eu ca nu este asa de fiabila ca si motoarele Volvo.

 Recent a trebuit sa schimb un injector la 101000 de mile ( acuma a fost prima data cand a fost necesar o reparatie la motor in ultimii 5+ ani)

Perfect normal la D2, urmeaza restul. Aici costa in jur de 1250 Lei un injector.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 8 ore, alexmitzu a spus:

Cât a costat înlocuirea injectorului?

La reprezentanta Volvo inlocuirea injectorului Nr4 a costat £ 580, cum a zis si colegul Brava probabil o sa urmeze restul injectoarelor.

@ Brava: pretul aproximativ de 1250 ron pe injector include si TVA? In UK la Stealershipul Volvo costa £ 380 bucata (asta cu TVA inclus)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Vreau sa imi cumpar un c30 motor 2.0d 136CP. Imi poate spune cineva ceva despre motor, costuri intretinere, eventuale probleme? M-am uitat prin mesaje dar majoritatea vorbiti doar de 1.6d.

Multumesc!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 4/16/2017 at 9:40 PM, gfieraru a spus:

La reprezentanta Volvo inlocuirea injectorului Nr4 a costat £ 580, cum a zis si colegul Brava probabil o sa urmeze restul injectoarelor.

@ Brava: pretul aproximativ de 1250 ron pe injector include si TVA? In UK la Stealershipul Volvo costa £ 380 bucata (asta cu TVA inclus)

Scuza ma, acum am vazut mesajul. Ultimul vandut a fost 1250 Lei tva inclus pe VDO

 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ford OEM este 732 lei iar la pejo e 540 lei fără TVA.

@Nichita, este ok 2.0d, are cam aceleași probleme ca 1.6d plus probleme injectoare și volanta . Turbina mai are niște probleme cu senzorul de poziție, însă că motor per ansamblu este ceva mai rezistent fata de 1.6d .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am condus un 1.6 benzina dar dieselul meu se comporta oke. 

Avand in vedere puterea motorului, as recomanda dieselul pt ca are acei 9 cai in plus. Dar din cate stiu la diesel e recomandat sa mergi si in afara orasului la turatii mai mari. Cat despre consum, a mea are cam 5.8% la un mers un pic cam agresiv in afara (130-140 pe european cu 2 benzi). Oricum desi dieselul e mai pretentios un pic, daca schimbi consumabilele la timp si ai grija de masina nu vei avea probleme. 

App. Am mers cu un a3 2010 si am ramas socat de cat de tari sunt suspensiile. Ma simteam ca intr.un tractor la arat. 

P.S. C30.ul are suspensia potrivita. Nu iti da emotii deloc in curbe dar nici nu te zdruncina prea tare la drum de tara. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, sunt diferente majore de fiabilitate intre T5 -urile puse pe C30 pana 2007 si dupa 2007 ?  B5254T3 vs B5254T7 ? Vrem un C30 , T5 si am gasit unul pe placul nostru , dar din talon reiese ca are prima varianta de motor. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu sunt diferente majore, chiar trag la fel si consuma la fel . 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now