Mr V

intrebari pentru cei ce au deja un XC90

55 posts in this topic

Andule nu gasesti pe la magazinele de piese , dupa codul de rulment sau dimensiuni ? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu gasesti ! Am fost la Badi si nu au rulmenti cu forma care-mi trebuie, cei de repara planetare nu au, mai ramane sa gasesc pe cineva care a schimbat planetara si sa-mi vanda sau sa-mi dea rulmentul respectiv :)

Andule nu gasesti pe la magazinele de piese , dupa codul de rulment sau dimensiuni ? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare la toti!

Dupa mult timp de rasfoire a acestui forum, acum sunt si membru...Pentru ca nu am avut alt loc de a incepe conversatia, am ales acest subiect, deoarece am in plan (ce-i drept mai indepartat, asa sunt eu testez muult inaite de a cumpara) achizitionarea unui Volvo xc 90. Am observat ca exista un o discutie pe aceasta tema, asadar cer permisiunea autorului si moderatorilor de a posta un porbagaj de intrebari pentru cei ce cunosc aceasta marca, model. Daca nu este corect, se poate muta comment-ul meu.

Dupa mai multe variante am ramas la xc90, incluzand cele mai multe avantaje din punctul nostru de vedere:

Masina spatioasa, de familie, 7 locuri, motor mic, confort, SIGURANTA, nu in ultimul rand frumosa. De aici incep dezbaterile, in legatura cu fiabilitatea costuri de intretinere, BUBE (motor+cutie) si orice altceva ce ar trebui stiut.

Ca model as dori cel de 185 cp, 7 locuri, cutie (aici nu stiu, compromisul perfect intre intretinere/fiabilitate/exploatare) automata (modul w) sau manuala, SH. Ce versiuni ar fi de evitat, din ce ani e recomandat, am vazut ca cele de pana in 2005 au probleme cu cutiile, cum spunea bogdanG. Orice alte pareri sunt binevenite, va fi o discutie lunga, am timp... :smile: Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Adi ! Daca cumperi xc 90 cu, cutie automata, este posibil sa se strice ( sau nu ), depinde daca uleiul s-a schimbat la timp si s-a mers frumos cu ea ( la mine a picat dupa nici 1000 km, cand am cumparat-o mergea perfect ) ! Daca cumperi cu manuala, este posibil sa pice volanta ! Mai sus, cumatrul Bogdan zicea de planetare ( are dreptate ), aceleasi planetare care sant pe V-uri si S-uri si nu mai stiu pe ce volvo mai sant puse sant identice la rulmenti ( de tripoda este vorba ) cu cele de xc 90 !!! Turbina mi-a picat din lipsa uleiului din motor ( nici eu nu m-am sinchisit sa verific nivelul uleiuluide cand am cumparat-o, am mers pe incredere, fostul proprietar spunandu-mi ca a facut schimbul de ulei cu 2000-3000 km inaite de vanzare ) ! Acum, ori nu i-au pus cat ulei i-a trebuit, ori a papat ea ! Dupa 2100 km facuti dupa repararea turbinei, tot verific nivelul si nu papa gram, deci nu au pus cat trebuie ! Legat de anul fabricatiei, la mine este 2003 spre sfarsit si am 147100 km,avea 136000 sau 138000 la cumparare ! Si xc 90-urile dupa 2006 au avut probleme cu cutiile automate si nu mai stiu ce ! Cam atat pt moment din partea ! Vorbim peste cateva zile, peste cateva ore plec spre Cincis ( intalnirea nationala a posesorilor si iubitorilor de volvo, cica :) :) :) ) !

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. motorul D5244T4 de 185CP are probleme mult mai mari in comparatie cu D5-ul vechi EURO 3, problemele incep dupa 100.ooo km si sunt costisitoare, pica swirl-ul dupa care sunt probleme cu tachetii din cauza uleiului prost, sunt probleme cu DPF-ul . In schimb numai sunt probleme cu turbina si injectoarele care pica mai greu .

2. cutia TF-80SC are probleme, teoria conform careia este mai buna decat AW-55/50 a apus, era vorba doar de timp, acum TF-80ul are 5-6 ani si deja incep sa pice la fel cum pica AW55-ul dupa 5 ani. Daca se schimba uleiul la timp poate tine 250.ooo km fara nici o interventie .

3. mai sunt diverse probleme la partea de unghiular/cardan si diferential, din cauza expluatarii necorespunzatoare se uzeaza excesiv aceste repere .

Concluzia e doar una, pretul trebuie sa fie cel corect, o masina ieftina sigur va avea ceva bube ascunse iar una cu istoric si intretinuta nu o vinde nimeni cu 2 lei .

Succes la cautat .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oau Bogdane m-ai nenorocit!

Hai s-o iau in ordine inversa pentru mine:

Punctul 3 il cam indepartez, pentru ca am un stil de condus de mosneag, am un simt al conservarii ceva mai dezvoltat...xc90 va fi o masina de sosea (pentru drumuri mai lungi, nu fataiala prin oras) 80% in sus, iar in cele 20% off va fi cel mult de dificultate medie, exploatat cu mare grija.

Punctul 2, sper sa 'prind' o masinuta bine intretinuta si exploatata, va fi din D, numai cu carte service, de la om de incredere(voi merge personal+ ca am un prieten neamt cu care voi bate prin portile auto-hausuri-lor), dupa cum ziceam nu ma grabesc.

Punctul 1....aici m-ai julit...cum se pot ocoli asemenea probleme cu motorul? Care ar fi sansele sa aiba asemenea probleme o masina bine intretinuta?

Din partea mea intretinerea va fi cel putin buna, se va schimba totul la timp(cum fac si la 406), uleiuri exclus din Ro, cel mai probabil reviziile mai importante le voi face la unguri(nu am incredere in reprezentante din Ro, + ca am 2 pasi pana in Szeged)

Multam domn' Bogdan, pentru informatii.

Andule, problema cu planetara este generala, sau sunt cazuri ceva mai izolate? Chiar daca ai plecari usoare, tot vor muri odata? Cu cat ai rezolvat problema tripodelor? Bine totusi ca nu mananca ulei :hello2: , ca la pejo meu nu ma uit la joja 15000 km.

Distractie placuta la Cincis tuturor participantilor!

Edited by adi83

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa 2006, odata cu noua cutie in 6 trepte nu mai sunt probleme cu planetarele .

Pt problema 1 trebuie sa ai ureche.

Atentie, germania nu mai este ce a fost (de aia am scris cu "g" mic), mai nou se trece pe rosu, pietonii traverseaza peste tot iar reviziile la masina au devenit optionale. Am vazut masini mult mai neingrijite in germania, manarite in germania, 1 di 3 masini are km falsi tot in germania .

Eu as cumpara o masina din RO, cu istoric si sa fie de la primul proprietar .

Nu as bate drumul pana in D ca sa iau o masina cu rumegus in ulei, km dublii fata de bord si cu rezistente in loc de AIRBAGURI .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot Germania va ramane, dar atent selectata. Se gasesc masini bune dar terbuie cautate si nu de la alte natii (mai sunt arabi, sarbi etc), plus ca sunt altfel intretinute, alte uleiuri si alta motorina, alte drumuri. In alta idee daca nu gresesc, pentru unele masini e alta calitate a fabricatiei, ce vine pentru europa de est e mai indoielnica.

Peugeotul meu tot din D l-am luat si un regret, masina intretinuta foarte bine am multe piese inca originale(distributie originala pana la 160000 km), plus ca nemtii care sunt nemti (asa imi spune neamtul meu) nu se preteaza la manevre pentru ca au legi foarte aspre, le inchide taraba...oricum am mai multa incredere in neamt decat in roman. In acelasi timp exista si masini tabarate nu contest, de asta necesita atentie achizitionarea unei masini.

Este bine ce aud referitor la modelele peste 2006, cutie in 6 trepte (manuala sau automata?), cat despre ureche...am ceva si sigur va fi cu o carte service+ discuita neamtului meu cu multe intrebari (tocmai de asta ma documentez foarte bine de acum) si chiar o mica verificare daca am suspiciuni.

Mai spuneai ca sunt probleme cu swirl-ul (care apropo nu stiu ce inseamna) tachetii din cauza uleiului prost (la mine s-ar putea sa cada varianta asta, deoarece voi achizitiona ulei din D) si filtrul de particule, care iarasi pentru mine nu ar fi o problema, ca nu voi folosi masina pentru oras (o multime de masini au filtru de particule). Dupa scurta mea analiza, nu stiu daca si corecta, ar fi un model/motor fiabil, dar discutia ramane deschisa...

Mersi Bogdane. :salut:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu de ce mai crede romanul in mitul cu Germania, acolo una din trei masini care se vinde are km manariti iar neamtul nu mai este seriozitatea intruchipata, s-a prins si el cum trebuie sa-si vanda marfa. Exista masini pe forum cu km dati inapoi cumparate din Germania de la dealer nu de la garaj de turci sau sarbi .

Un XC90 trebuie cumparat numai dupa ce ai mers cu unul si stii la ce sa te uiti, chiar si unul cu probleme grave pare ok, vorba aceia: "noaptea toate pisicile sunt negre". :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun, acum sa inteleg ca aproape toate xc90-urile din germania sa fie manarite sau cu probleme? Uite de exemplu am gasit unul (e si pe mobile, ebursaauto etc) din bucuresti din 2007 cu 48000 km cu 15800 euro. La asta ce sa ma astept, eu cred ca e ceva ascuns, cum sa dai o masina de 50000 peste 4-5 ani cu 1/3 din pret? Cica unic proprietar, carte service...brr,brr..

De asta spun, cam cunosc mentalitatea occidentala( locuiesc in danemarca de 2,5 ani) prea putini se preteaza la smecherii, odata nu ii duce capul ca pe romnai(care sunt experti in gasirea de solutii) si in plus se tem de pedepse, aici nu discuta cu tine daca ai facut ceva, nu se rezolva cu o atentie/masa/spaga, te executa cat esti de 'valabil' si cu toate relatiiile tale.

Dupa un roman de off, mai intreb ceva: bancheta spate este reglabila sau fixa si in plus ce dotari ar fi de preferat sa aiba xc-ul (am vazut niste butonase in spatele manerului de viteze, pe consola centrala, gen dstc, etc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

In RO e criza iar piata de Volvo este 0 (zero) . Este normal pretul asta mic, toata lumea fuge de masini cu motoare mari .

De asta ti-am recomandat cateva posturi mai sus sa achizitionezi masina din RO .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara ,

legat de butoane imi permit sa recomand farurile cu xenon adaptive ,in configuratia de masina noua nu costa foarte mult asa ca este posibil sa fie in dotarea vreunei masini de vanzare.Confort si vizibilitate sporite pe timp de noapte , merita !

Legat de numarul de km. consider ca din cauza impozitului care trebuie platit in Germania pentru o masina cu motor diesel , acest impozit fiind comparativ cu cel al unei masini cu motor pe benzina aproape de 2,5 ori mai ridicat explicatia este simpla .Cine cumpara cu motor diesel are un rulaj de 70-80000 km pe an altfel nu merita achizitia unui diesel.Cumperi una cu motor pe benzina si ai costuri de intretinere mai mici si impozit mai mic.

Cum se face ca unii gasesc masini de 4-5 ani cu 75000 km nu stiu ,eu unul nu am avut norocul asta !Masinile mele de 2 ani vechime la data cumpararii aveau 140-150000 km deja parcursi.Asta este piata din Germania , restul este smecherie si doar putin vreo intamplare fericita din care poti obtine o masina ok cu km. putini .

Succes !

Share this post


Link to post
Share on other sites

O poti spune de 10 ori si tot degeaba o spui, romanului ii place sa fie mintit, daca il minti frumos iti da si spaga .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi pt explicatii, Totusi sa sinteleg ca 95 % din masinile din Germania care au 4-5 ani trebuie sa aibe peste 200000 de km? Daca respectivul are carte sevice, nu face 2 bani? E smenarita si cartea service mana in mana cu reprezentanta, la fel dealer-ul, stampile si semnaturi gratis? Sincer imi pare rau sa aud asa ceva despre asa-zisul occident...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Occidentul s a dus!

Parca era pe aici cineva care avea carte service la zi modificata genetic la reprezentanta :))

"O poti spune de 10 ori si tot degeaba o spui, romanului ii place sa fie mintit, daca il minti frumos iti da si spaga"

Decat sa iau o masina cu 87 000 km "reali",mai bine cumpar una cu peste 180 000 ma simt mai bine :D.

Cum se alearga acum prin Germania,rar mai gasesti o masina buna,indiferent de unde o cumperi!

adi83 de ce nu mergi in Suedia dupa un xc?Acolo mi se par mai putin fugarite si mai bine intretinute.

Dupa o simpla cautare pe mobile,dupa xc90 an 2007 d5 185 cp rezulta ca : 1,2,3,4,5.

Spor la cautat!

Dar stiu ca va fi destul de complicat :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar ma gandeam la Suedia (si e la doi pasi de mine :glasses9: ) dar mai vreau sa astept, cum spuneam mai sus, sa culeg date sa nu plang asa tare dupa sacul de bani pe care il dau. In plus de asta, astept sa gasesc (mai cred inca in minuni) ceva cat mai aproape de gusturile noastre, avem multe de cerut de la o masina(nu neaparat pretentiosi) si poate de la anul mai scad ceva la pret.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In sfarsit m-am decis (desi a durat cam 6 luni), si daca Horia ma ajuta in continuare, probabil in weekend plec la munte cu un XC 90 D5 AWD.

Decizia a fost luata in primul rand datorita celor 2 locuri in plus. Avand in vedere ca cea mica a crescut este OBLIGATORIU ( si legal de altfel) sa am 2 scaunde de copil asa ca este imposibil sa incapa 6(4 adulti+2 copii) persoane in XC 60 (am incercat acest lucru timp de 6 luni cu un Koleos, care nu este mult diferit ca spatiu fata de XC60)...asa ca pana la urma decizia a fost simpla...

Acum as avea nevoie de niste sfaturi pentru incepatori de la posesorii de XC90. De niste "chestii" pe care nu le gasesti in manuale sau pe care le inveti in timp...si asta poate sa insemne de la motorina folosita ...pana la stil de conducere

Multumesc

PS: nu stiu daca raspunsurile se vor incadra in acest topic asa ca daca adminul considera poate "sparge" acest topic si/sau muta raspunsurile in alta parte. Merci

Mesaj transferat din .

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca model as dori cel de 185 cp, 7 locuri, cutie (aici nu stiu, compromisul perfect intre intretinere/fiabilitate/exploatare) automata (modul w) sau manuala, SH.

Daca numai pt modul W vrei sa-ti iei cutie automata, sa stii ca eu unul nu l-am folosit deloc asta iarna (numai nitel, de test, sa vad cum e, dar nu mi-a placut).

In schimb am mers mult pe mod manual (+/-), iese o frana de motor minunata.

Edited by NFS

Share this post


Link to post
Share on other sites

NFS, in ce sens nu ti-a placut? Multi colegi de aici spuneau ca face minuni pe iarna, mai ales la plecarea de pe loc, oricum eu urmaresc sa am o cat mai buna tractiune pe timp de iarna, mai ales frana de motor. Asta, cum spui tu, (manual +/-) mi-a spus-o si cumnatu' cu al lui RX.

Mersi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
NFS, in ce sens nu ti-a placut?

In sensul ca nu mi s-a parut nimic diferit. Pleaca de pe loc la fel de bine si fara W. Ma rog, daca nu calci la blana!

Tin minte ca dupa ce l-am probat, chiar l-am intrebat pe BogdanG ce face W-ul ala ca io nu ma prind, si mi-a zis ca pleaca intr-a III-a de pe loc si ca nu-stiu-ce mai face si la franare... dar, cum ziceam, frana de motor in modul manual, e bestiala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este un rahat acel mod Winter, mai bine puneau mod Sport ca la R . :D

Cel mai bine dupa cum a spus si NFS folosesti modul Geartronic (manual). Daca ramai in zapada cum am ramas eu acum 2 ani nici cu modul Winter nu am iesit .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am si S (Sport), si E (Economic) si W (Winter). Sincer merg numai in "S".

@BogdanG: in flinticul ala de zapada ? :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa ma bag si eu in seama ;D

Multi posesori de xc 90 pe care i-am intrebat ce face masina la apasarea butonului ''W'' habar nu aveau, o parte din ei stiau doar ca este pentru iarna :)) :)) :))

Nici macar cel care mi-a vandut masina nu stia ( si manualul de utilizare al masinii era in torpedou ) !

In caz de ramai blocat ( zapada, noroi ), cum zicea cumatru' Bogdan, este bine sa dezactivezi DSTC si astfel cresc sansele sa iesi ( asta daca nu esti suspendat, adica zapada/noroiul sa atinga burta masinii ), vezi video din link-ul de mai jos !

ps: mie mi-ar fi rusine sa raman blocat ca cel de mai sus si sa-l rog pe unul, altul sa ma ajute !

Share this post


Link to post
Share on other sites

sigur avea cauciucuri cu profil pentru iarna ? Eu pe la partia din Predeal parchez masina numai prin rapele din partea stanga si niciodata nu am patit asa ceva.Odata s-a pus pariu ca nu ies cu masina decat impins si cand au vazut cum iese fara sa alunece nicio roata au plecat suparati '' Hai ba ,ca nu bem nimic de la asta ,nu vezi ca are Volvo ? M-a uns la inima remarca asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now