VolvoV50

MP3 / Bluetooth pentru V50

14 posts in this topic

Am un Volvo V50 din 2007 cu radio si CD player din fabrica. De la masina de dinainte am un Radio cu CD si cu USB si cu Jack - exact ce am nevoie DAR din cate inteleg nu se poate monta pe V50 sub nici o forma. Eu duc lipsa in principiu de USB, fara Jack supravietuiesc desi era convenabil sa il bag in iPhone-ul meu si sa fiu pe boxele masinii in convorbirile telefonice (asa era la masina veche).

VA rog sa imi dati variante si eventual sa ma intrumati cu link-uri, preturi, etc.

Eu stiu doar de Grom Audio dar nu pot zice ca imi permit sa dau 500 de lei pe o mufa USB - sau poate ofera ceva in plus, va rog sa ma corectati. Vreau doar o mufa USB, nici macar nu trebuie sa fie ceva estetic, dar macar ieftin sa fie!

Merci!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar nu este 500 lei ci 300E + montaj + soft . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@VolvoV50 Unde ai gasit Grom cu 500 RON? As fi interesat si eu....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu poti implementa un alt HU la aceste autoturisme. Pe langa alte impedimente, nu mai ai acces la vizibilitatea comenzilor clima si altele : temperatura , treapta ventilatie etc. 

Daca esti dispus si gasesti un alt loc de amplasare a unui nou HU, poti face o instalatie noua de la 0. Ai nevoie de un + perment si unul pe contact, alimentezi noul HU,  din el te plimbi cu cablurile pentru boxe prin toate usile si asa faci o noua instalatie cu ce HU doresti cu USB, Bluetooth.... Antena radio o poti folosi pe cea existenta. Cei care au avut Dacii vechi fara sistem de sonorizare stiu despre ce vorbesc.

Nu cred ca nu ar functiona asa, nu este tocmai elegant, dar singurul cost este cel al HU-lui si cativa metrii de cablu pentru boxe.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 ore, VolvoV50 a spus:

Pe site la ei vad o optiune  de USB + iPhone la 740 RON (http://www.gromaudio.ro/docs/ListaDePreturiGromAudioRo.pdf)

 

 Cineva pe subiect? Si 500 e peste buget! Nu a reusit nimeni sa integreze un radio CD player normal, din ala cu fata detasabila in acest gen de masina?

Scrie destul de clar 1625 lei . 

Dacă tu alegi ce este mai ieftin dintr-o listă nu inseamna ca merge pe masina ta . V50 are fibra optica, așadar se alege fiber optic nu analog .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Daca ai fost multumit de optiunile oferite anterior, subscriu la solutia oferita de Dumi 81!

Nu ai nevoie decat de cativa metri de cablu si evident, de timp liber... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

La ‎8‎/‎13‎/‎2017 at 10:19 PM, SIKISEANU a spus:

Salut,

Ai folosit functia de hands free? Sunt curios daca microfonul incorporate te poate face auzit fara sa strigi in masina. :)

Merge cuplat si cu Iphone?

Multumesc!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Merge, dar cam trebuie sa vorbesti un pic mai tare,

La specificatii, scrie ca merge pe Androis si IOS, dar in schimb se aude bine de tot  Yuotube-ul.

Zgomotul de fond este insesizabil.

Eu am Momentum-High Performance ca si echipare. Dat fiind faptul ca magazia de CD a picat si dupa multe modulatoare FM folosite si incercate, acest Xiaomi Roidmi a fost si este  pentru mine cea mai buna optiune.

Avand abonament la digi-mobil (40 GB/luna), telefonul este conectat zilnic la acest modulator.

Recomand. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde unde montezi RoidMi-ul. Eu il am montat pe stalpul de langa sofer si am luat curent din viziera de la sofer. Se aude excelent si nu trebuie sa urlu ca sa fiu auzit. Atentie cum reglezi volumele din telefon. Ai volum separat pentru microfon, pentru media, pentru apeluri etc.

Cu setarile corecte, cu 100 Ron, si cu putina munca ai bluetooth foarte ok.

Edited by maharajah

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare, 

Vin si eu cu o idee, nu aruncati cu pietre daca e o idee stupida. :)

Din cate am vazut eu din spatele CD player-ului pleaca fibra optica catre amplificator si de acolo problema inlocuirii lui sau conectarii unei mufe de aux.

Intrebarea mea :

Nu se poate conecta o intrare de aux in interiorul CD-playerului, inainte de piesa care converteste semnalul audio electric in semnal optic?  

Ma gandesc ca in interiorul CD Playerului semnalul audio nu se transmite prin fibra optica, i-mi imaginez ca este un convertor de semnal la iesire din CD Player si poate ne putem "intepa"  inainte de acest convertor cu o intrare de aux... 

Sau nu....?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now