Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

rbindar

Motor Volvo XC60

10 posts in this topic

Salut,

Cumpar motor Volvo XC60 D5244T15. Masina e din 2013, D5 AWD.

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-a rupt cureaua de auxiliare?

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, @Midnight Caller am cumparat masina cu blocul fisurat intre cilindrii 2 si 3. Mare belea ca trebuie sa cer despagubiri de la firma care mi-a vandut masina, intre timp stau cu ea desfacuta bucati..Daca poti sa imi recomanzi pe cineva care imi poate aduce un motor, as aprecia foarte mult. Ah, si din cunostintele voastre daca stiti la ce bani se da un motor sh, iarasi as fi foarte recunoscator.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia legatura cu user-ul Sandro de pe forum. Cred ca te poate ajuta. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu este musai sa cauti T15.Trebuie sa te informezi bine.Ai blocul spart doar 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Blocul rupt si idiotii care au masluit mașina inainte au montat arborii cu came cu joc si s-au tocit de chiuloasa, deci si aia sunt de schimbat.

Sunt foarte curios daca merge doar T15, poate cineva de aici cu expertiza ma poate ajuta cu un sfat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Blocul rupt si idiotii care au masluit mașina inainte au montat arborii cu came cu joc si s-au tocit de chiuloasa, deci si aia sunt de schimbat.

Sunt foarte curios daca merge doar T15, poate cineva de aici cu expertiza ma poate ajuta cu un sfat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Ti-am dat asa niste idei totusi aici  este un forum si nu aici se repara masinile apoi este bine ca se mai raspunde unor solicitari,cind unii dintre noi mai avem un pic de timp. 

Sigur ca merg mai multe blocuri motor care au acelasi alezaj si cursa (bore X stroke) ,compresie, pozitionare turbine si care sint fie pe XC70 ,XC60 si posibil pe Xc90.(T10,11,14 etc) .Acum nimeni nu stiu daca sta in detaliu sa studieze pentru problema ta ,inclusiv eu.:)

Am vorbit de bloc in principiu insa  cumperi motorul intreg si doar trebuie sa ii pui  conectica la ECU si anexele sale ,senzori etc luate dupa motorul vechi .

Motorul tau este compromis si nu trebuie sa te mai obosesti sa il mai reasamblezi (ma rog mecanicul) cu axe ,chiulasa etc .

Il dai la materiale reciclabile ,ca sa ai de un plin de motorina si sa salvezi planeta de deseuri.:)

 

Stii bine ca masinile  aduse ori sint rupte in gura la kilometraj si vindute de impecabile ,in proportie de 80-90% , fie  ca au 2,3,4,5 repere zgiriate ori infundate  si revopsite sau care au pretul adevarat ,adica scumpe si bune.

Cum sa coste aici un Xc60 ,14oooe cind acelasi model  cu optionale identice, face in UE 17oooE!

Nu avem legislatie privind modificat kilometrii si altele ...azi toti sint samsari sau se cred samsari insa le merge tare bine.

Imi pare rau  ce probleme ai insa asta este ,pe viitor vei sufla si in iaurt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@1984 Multumesc pentru sfaturi, apreciez ca va donati timpul liber pentru noi. Pentru un pic de context al problemei, masina nu e luata de la samsari, masina e luata la licitatie din suedia la un pret mediu al pieței. Ba mai mult inainte ca firma de licitatii sa imi vanda mie masina, au achizitionat-o de la o reprezentanta Volvo din suedia, nu stiu care dintre ei a masluit-o si a pacalit pe care (ma exclud pe mine aici, eu sunt sigur pacalit). Motorul are urme clare de umblat si re-asamblat, deci au vandut cu buna stiinta mașina cu motorul terci. Oricum o lecție buna ca nu doar românii e tepari..

Share this post


Link to post
Share on other sites

atentie mare la ce cumparati , masinile nu sunt neaparat din tara in care este licitatia , pot fi de oriunde din europa, ai fost personal in suedia sa o vezi. 

Motor ieftin gasesti in polonia mai exact cauti pe allegro.pl, am cumparat la un s60 motor la 1500 euro fara auxiliare motor cumparat doar pentru chiulasa , dupa care sa vandut blocul, motorul a fost cel de 2.0 litri diesel, modelul tau cred ca este mai raspindit si s ar putea sa l gasesti mai ieftin. Bafta

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites