Victor

Manelisti

65 posts in this topic

Nu stiu daca printre noi sunt personaje de acest gen. Sper ca nu!

Ieri m-am intalnit cu unul la un semafor in Iasi! Cam 9 min. pana am parcurs coada ce se formase. Avea cred un sistem de boxe setat pt. a nu sparge geamurile BMW-ului si o blonda ca accesoriu. Dupa fata, se potrivea cu el. Mic si cu burta mare. Dar sa nu fiu rautacios...

Chestia care nu o inteleg este ca imi facea semne de plecare pt. concurs. Eram in paralel, eram la costum si fara nimeni in masina...? Care este faza? Blonda obosita si trecuta de garantie?

Cred ca mai intelegeam pana la un punct dar sa asculti manele si sa faci faze de genul acesta...

NASPHA!

In ce tara traim?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e vorba de tara in care traim, ci de cetatenii care se afla in aceasta tara! Sigur respectivul era tigan (ca sa spunem lucrurilor pe nume; as fi citat un presedinte in viata care a facut o afirmatie pertinenta referitoare la acestia). Am patit-o si eu, dar...sunt tigani, asa ca ... ignora-i  :pottytrain5: nu stiu/pot mai mult!! Sa incercam, sa-i intelegem.

Sper sa nu fiu considerat xenofob -sa fim realisti. Si mi-ar place sa cred, ca mai sunt si exceptii...

P.S.: Nu e ales bine topicul, cred ca se potrivea mai bine la ´´Cafenea´´

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am auzit Florin Salam in mercedes S 550 de 100 000 euro. Ce sa le faci daca au mintea odihnita...si stati linistiti ca se asculta si la romani la greu. Asta nu-nseamna ca le tin parte la tuciurii/caldarari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vazut tigani in Volvo in parcare la Real Iasi. A venit tipul de la parcare si i-a rugat politicos sa mute masina. Ce credeti au miscat-o? Deschid un sondaj? Evident ca nu. Nici nu deschid si nici nu au mutat-o.

Condamnati-ma ca sunt xenofob!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer, nu imi amintesc ca intr-un Volvo sa fi auzit manele. Acum pe bune, noi cei ce am ales Volvo nu suntem ca restul romanilor, doritori de 1.9tdi, 5-ar sau a6! :D ... in acest gen de masina am auzit manele! ... Mai cred ca i-ar sta chiar urat unui Volovo sa rasune a manele - parerea mea!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai... TDI-ul e copyright VAG. La SAAB se numeste TiD de ex, la Ford e TDDI sau TDCI... la Renault e dCi...  la Volvo e D. Daca tu vrei sa ai TDI... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scheisse... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vazut eu pe unul cu ceafa lata care asculta manele intr-un XC90. Ma gandesc totusi ca nu stia sa citeasca, o fi crezut ca e in X5. Sper ca data viitoare cand se va duce sa-si cumpere masina, sa mearga cu poza X5-ului in mana sa-i arate aluia de la reprezentanta ce vrea exact. E drept ca reprezentantele BMW si Volvo sunt oarecum apropiate in Otopeni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

:)) :)) :))

Nu am vrut sa ofensez cu 1.9TDI ! Imi pare rau!

... Aha, deci ala cu XC90 cu ceafa lata e exceptia ce confirma regula! :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ete fas, si eu ascult manele in masina cind am chef de caterinca, e drept insa ca nu am ultimele creatii ale lui Florin Salam sau Sorinel Pustiu :D .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt cantece din folclorul unei tari si cantece de petrecere. Ce vrei sa demonstrezi?

Cine stie... cunoaste ;D (nu ma refer la mine aici)

Share this post


Link to post
Share on other sites

O mica remarca, maneaua ca stil de muzica este exceptionala la petreceri/nunti/botezuri. Folosirea ei in exces duce la ceea ce ati remarcat voi, adica o repulsie a opiniei publice fata de acest stil de muzica. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde de petrecere/nunta/botez. Eu la mine la nunta le-am spus de la bun inceput celor cu muzica sa nu cante nici o manea ca nu le mai platesc diferenta la sfarsit. Asa sunt eu, mai radical ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine la nunta au scapat 2 manele :)  La mine in familie nevastamea e radicala :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se face nunta fff frumoasa cu Abba, rock and roll, latino si populara romaneasca. Asa a fost la mine. Si a iesit ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O mica remarca, maneaua ca stil de muzica este exceptionala la petreceri/nunti/botezuri. Folosirea ei in exces duce la ceea ce ati remarcat voi, adica o repulsie a opiniei publice fata de acest stil de muzica. 

Sunt de parere ca sunt destule genuri care sa inlocuiasca cu succes maneauamai ales la petreceri/nunti/botezuri.

Nici la nunta mea , peste vreo 2 ani  :P, nu o sa se auda nici o manea.

Sunt de parere ca fiecare asculta ceea ce-i place. Dar e si dreptul meu sa ma feresc de astfel de " muzica "si mai ales de cei care asculta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt de parere ca fiecare asculta ceea ce-i place. Dar e si dreptul meu sa ma feresc de astfel de " muzica "si mai ales de cei care asculta.

bine punctat tricky !  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa este maneaua poate fii inlocuita cu lautareasca, daca o canta Nelu Ploiesteanu` este si mai bine :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa fim seriosi, am mai auzit chestii de genul si din gura unor amici pe care ii credeam mai altcumva, zicale de genul "Trebuie sa fie si o manea la petrcere, cum naiba!!!" Doaaamne

Dar pana cand sa apara acest........gen nu credca se poate numi, aceste manele ce muzica se punea la nunti ? Cum se faceau nuntile pana atunci ? Strainii cum fac nuntile ? Se vorbeste de parca si noi oamenii am aparut cand au aparut manelele.

Eu consider manelele o porcarie de 2 lei, si nu vreau sa am de-a face cu asa ceva, si nu ma intereseaza cum ma considera altii sau cum ma catalogheaza, imi sustin parerea in fata oricui, chiar si in fata unor amici fara nici un regret.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now