contdezactivat

Patanii... evenimente... chestii de discutat la o bere

30 posts in this topic

Păi, şi nu puteau să-i pună potcoavă, până să se întoarcă s-o ridice? Blocau roata, mergeau liniştiţi cu prada, sorbeau o cafea, poate-o bere, un V33, Săniuţă, Succesele Chimiei, trăgeau un pui de somn, eventual mergeau şi la o ştoarfă-două, treceau şi pe-acasă să-şi salute nevestele şi, pe urmă, relaxaţi şi satisfăcuţi, se întorceau să o pescuiască şi pe-a ta... ;D

Edited by HEIMÐALLR
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, şi nu puteau să-i pună potcoavă, până să se întoarcă s-o ridice?

Cred ca nu aveau, ca nu prea am vazut "potcoave" prin Bucuresti, dar oricum eram cu masina de serviciu si aveam de livrat colete in cladirea respectiva! Eu nu prea aveam alternative, sa las masina la 1 km si sa plec cu coletele in brate sa le livrez si sa ma intorc la masina

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din punctul lor de vedere esti contravenient, asa ca e culmea ca tot tu te plangi. Si aia din puscarii se plang ca e frig, inghesuiala, si cine stie ce grozavii or mai fi pe acolo. Evident, nu-i baga nimeni in seama, ca doar in conditii rele traiesc si oamenii obisnuiti din blocuri...

Nu ma mira nimic, asadar. Eu incerc sa am cat mai putin de-a face cu politia rutiera sau hingherii de masini, indiferent cat de mult ar trebui sa merg pe jos de unde imi parchez masina. Ies mai ieftin, garantat. Nu de mult, un prieten era revoltat ca il costa parcarea langa magazinul lui, 7 lei pe ora. Asa ca a parcat pe trotuar. Ghici ce? I-au dat o amenda si o taxa de vreo 750 de lei cumulat, plus timp si nervi sa-si recupereze masina. Din cauze de astea, prefer adeseori sa merg cu taxiul in oras: ieftin, fara taxe de parcare, fara parcagii nesimtiti, fara consum de benzina. Asa se face ca am ajuns sa folosesc masina 95 % la sosea.

Cat priveste plata cu cardul, ar trebui sa fie o reglementare care sa oblige la existenta acestei facilitati, pentru sume mai mari de 50-100 de lei. Nici eu nu am niciodata mai mult de 100-200 lei la mine.

N-as vrea sa intelegeti ca fac asta in mod regulat. In 17 ani de soferie si aprox 700.000 km batuti prin tara e prima data cand mi se intampla sa mi se ridice masina. Am mai luat odata amenda pentru neplata parcarii, in rest si eu parchez unde pot indiferent de distanta pe care trebuie s-o parcurg pe jos, platesc parcarea. Iar atunci cand vremea o permite, folosesc bucuros bicicleta pentru deplasarile prin oras. De data asta, asa a fost sa fie. Repet, masina nu era parcata pe trotuar, nu incurca cu nimic traficul rutier sau pietonal. A fost pur si simplu la indemana lor. La ora la care eu am constatat ca masina mea nu mai era, erau 31 de masini (le-am numarat) parcate in zona de actiune a respectivului indicator.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am patit-o cu ridicatul masini , am oprit in Bistrita inainte de trecerea de pietoni , afara ploua torential si nu am observat marcajul alb (in tg mures parcarile sunt pana in trecerea de pietoni fara cei 25 m) cand ma intorc la masina ce sa vad , se chinuiau sa mi-o ridice m-am dus la ei am negociat , mi-au spus ca masina nefiind ridicata 150 lei (pretul total 300) le-am platit si cand am pus portofelul in torpedou , am observat de ce nu imi ridicase masina , era la 2 mm de o bordura inalta si nu puteau introduce barele sub rotile dinspre trotuar. Am vrut sa le cer banii inapoi si sa imi iau o cafea sa ii privesc cum nu reusesc sa ridice masina :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

E absurd in toata regula. De fapt isi bat joc de oameni in ultimul hal si niciodata nu o sa se schimbe nimic. Cand aud cuvantul "stat" si aici intra politie, primarie, permise etc... imi sar in minte niste oameni cu mentalitate de comunisti care sunt foarte dar foarte prosti.

Vorbind de politie si mentalitate de comunisti prosti: 10 ani in urma mi-a fost sparta masina in parcarea in care o lasasem cateva minute. Mi-au disparut actele (buletin + permis) si un ecler.. Am mers la cea mai apropiata sectie de politie sa fac reclamatie. Nenea politist mi-a spus ca nu prea da bine cu reclamatiile, ca si asa n-o sa fie prins faptasul si mai bine declar actele pierdute. Ok zic eu...Ok ? Atinci fa bine mataluta si plateste amenda pentru pierderea actelor. Incercand sa gasesc iesirea din sectia de politie deshid o usa si dau de niste baieti asezati cu spatele la perete iar un nene ma ia vartos de mana si ma aseaza in linie ''doar cinci minute pana vine o fatuca sa se uite la voi''

Are viata asta modalitatile ei de-ati arata ca se poate si mai rau...

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now