Sign in to follow this  
Followers 0
Guest budulan

Incredibil! Guvernul Tăriceanu percepe două taxe auto

13 posts in this topic

Vechea taxă de înmatriculare nu va putea fi anulată timp de un an. ÃŽn momentul de faÅ£ă, în România există două taxe de înmatriculare în vigoare, atât cea veche, care nu poate fi abrogată până în 2009, cât ÅŸi mai noua “taxă de poluareâ€.

Incredibil! Guvernul Tăriceanu percepe două taxe auto

Mai mult, noua taxă încalcă principiul neretroactivităÅ£ii legii, aplicându-se unor activităÅ£i petrecute înainte de apariÅ£ia sa. DeÅŸi Executivul a recunoscut nelegalitatea încasării banilor pentru prima înmatriculare, noua ordonanÅ£ă perpetuează această anomalie.

Guvernul Tăriceanu a reuÅŸit să stabilească un nou record în materia promovării încăpătânate a unor ilegalităÅ£i. Taxa de primă înmatriculare, aÅŸa cum am cunoscut-o până acum, s-a dovedit a fi ilegală, abuzivă ÅŸi contrară angajamentelor internaÅ£ionale asumate de România. Fapt recunoscut cu jumătate de gură de administraÅ£ia actuală prin înlocuirea ei cu noua formulă, zisă “antipoluareâ€. PersistenÅ£a Executivului se concretizează într-o formulă care nu numai că nu face altceva decât să conserve abuzurile existente în vechea variantă legislativă, dar reuÅŸeÅŸte să adauge o serie de noi abateri de la normele elementare de drept. Referitor la taxa de primă înmatriculare se impune specificarea unor aspecte privind tentativa guvernamentală de ascundere sub preÅŸ a efectelor acesteia. ÃŽn primul rând, aparenta bunăvoinÅ£ă a Executivului, care a “înÅ£eles†să renunÅ£e la taxa de primă înmatriculare prin abrogarea în baza OUG 50/2008 a articolului 214 din Codul fiscal (care instituia taxa), nu este altceva decât izvor de noi ilegalităÅ£i. Prima ar fi aceea că cel de-al patrulea articol al Codului în cauză specifică foarte clar că “orice modificare sau completare a Codului se face numai prin lege (...) iar modificările sau completările intră în vigoare cu începerea  primei zile a anului următor celui în care au fost adoptate prin legeâ€. OUG 50 (privitoare la noua taxa) nu a fost aprobată de Parlament prin lege. Când ÅŸi dacă acest lucru se va petrece, va fi nevoie de scurgerea unui an de zile înainte ca noua lege să producă efecte!

Executivul incalcă legile pe bandă

Pe de altă parte, din moment ce Codul Fiscal ori numai articole ale acestuia nu pot fi anulate sau modificate printr-o ordonanÅ£ă, logica juridică arată că prevederile articolului 214 sunt încă în vigoare. Taxa “de poluare†este suplimentară, nu ia locul mai vechii taxe de primă înmatriculare. ÃŽn consecinÅ£ă, prevederile noii ordonanÅ£e, care a intrat (nelegal) în vigoare zilele trecute, conform căreia cei care au plătit taxa de primă înmatriculare au dreptul la restituirea acesteia sau unei fracÅ£iuni din ea, sunt inaplicabile. Mai mult decât atât, deÅŸi statul recunoaÅŸte încasarea în mod ilegal a unor bani de la cetăÅ£eni, perpetuează ilegalitatea prin noul act normativ emis tocmai în scopul (pretins) al corijării abuzurilor instituite prin vechea normă. De altfel, insăÅŸi noÅ£iunea restituirii parÅ£iale a contravalorii vechii taxe este ilegală, de vreme ce banii în cauză, în integralitatea lor, au fost incasaÅ£i de către stat în mod ilegal. Un alt principiu elementar de drept pe care Guvernul Tăriceanu îl ignoră cu desăvârÅŸire este acela al neretroactivităÅ£ii legilor. ÃŽn speÅ£ă, Executivul are pretenÅ£ia, exprimată într-o normă emisă în 2008, de a încasa niÅŸte bani (taxa de “poluareâ€) ca urmare a unor fapte (înmatricularea unor vehicule) petrecute înainte de apariÅ£ia respectivei norme.

Continuă drumul spre infrigement

Vechea taxă suferea de viciul discriminarii, în sensul că se aplică, în mod discriminatoriu, numai autoturismelor provenite din afara României. SituaÅ£ia se perpetuează ÅŸi în noua formulă adoptată de Guvern, discriminarea constând în aceea că, deÅŸi se pretinde a fi o taxa menită să protejeze mediul, ea se aplică numai unora dintre subiecÅ£ii presupuÅŸi a genera poluare, pentru că nu taxează toÅ£i poluatorii, ci numai pe cei care ÅŸi-au înmatriculat o maÅŸina după data de 01 iulie 2008. Prin urmare, nu este vorba despre altceva decât despre o nouă pălărie a mai vechii Mării, “taxa de primă înmatriculareâ€.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mama lor de hoti, mai dar nu se mai satura odata ! Si ma calca pe nervi si parlamentul europei, care in cazul ungariei a actionat imediat punindu-i sa plateasca daune populatiei si amenda respectiva data guvernului - iar in cazul nostru o tot aburesc de atita timp...Ce o fi asa greu de inteles, e impotriva legislatiei UE si gata,sanctiuni drastice si plata la greu ! Daca o tot tin asa, ba cu avertismente de luni de zile, ba cu scrisori trimise de la unii la altii (in timp ce bugetul se umfla cu banii luati ilegal de la cei care platesc) o sa tot faca "desteptii" astia de guvernanti faze de genul asta, ca le merge, nu ?...Iar noi ne uitam la stiri......si ne tot minunam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

cu ungaria a fost mai simplu pentru ca ungaria a inteles principiul si s-a conformat de bunavoie

ai nostri in schimb freaca menta sa traga de timp si din pacate procedurile sunt de lunga durata si permit tragerea de timp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci &*%&#$%^#%$@_)*)(&*(^(* si  :machinegun::rant::hammer::razz: cu tot neamul lor...ca m-am saturat de toate rahaturile astea pe care trebuie sa le suportam de la drumuri pana la pretul gazelor si a painii. Mama lor de nenorociti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ceea ce ma enerveaza la culme este ca incompetentii astia, pe langa faptul ca ne tapeaza prin orice mijloace de bani, nici macar nu au bunul simt sa-i ia cand au promis ca-i ia, ci ne pun sa mai asteptam......sa tot facem cereri peste cereri, sa ne plimbam de colo - colo si in plus le mai trebuie si bani pentru a-ti recunoaste emisia de CO2 dintr-un Certificat de Conformitate emis de producator.

Nu mai pot sa stau si sa-mi privesc masinuta de pe geam ???. Vreau sa moara toti nenorocitii astia. Vreau sa merg cu Volvo-ul meu.

Cred ca merita o pichetare auto a guvernului.Sa-i ia dracu!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca merita o pichetare auto a guvernului.Sa-i ia dracu!!!

Da asta ar fi o modalitate.

Nesupunere civica.

Greve.

Mittinguri.

... dar nu ai cu cine ... ca ba unui implicat si nu vrea sasi piarda pozitia, ba e lenes, ba nare timp ...

Eu mai astept ... si daca tot nu se va schimba nimic dupa alegeri, aleg varianta nr de inmatriculare straine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nici nu stii ce sa mai zici! parca traim un vis..............de fapt un cosmar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci m-am bucurat degeaba ? Clar, mai bine ii dau in judecata cu banii aia de taxa, chiar daca pierd ma simt eu mai bine, si #$$##@ dracu' daca tampiceanu vede vreun ban de ma mine, mama ei de tara si de hotii care o conduc

PS: Ma duc afara sa dau cu dumnezei si sa cobor sfinti

Share this post


Link to post
Share on other sites

PS: Ma duc afara sa dau cu dumnezei si sa cobor sfinti

... daca ii cobori, roagai te rog sasi intoarca fata si spre tara asta putin ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa vedeti actiunea sfanta la sfarsitul anului, cand mai cresc gazele cu inca 30% si benzina o sa ajunga 60.000 ... :(

Motorina 70.000 :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Povestea unui cosmar la moda: cum nu mi-am inmatriculat masina

de C.S. HotNews.ro

Vineri, 4 iulie 2008, 15:20 Economie | Consumator

Primul semn ca ceva nu e in regula l-am primit de la dealer: O lunga scrisoare in care-mi explica ca, desi masina mea e noua, are carte de identitate si tot restul de acte, o sa trebuiasca sa merg totusi la RAR „sa-i treaca noxele in carte, fara de care nu se poate inmatriculaâ€. „Ca asa e legea nouaâ€, mi se explica. „Pai nu stiati ca vine o lege noua? De ce am primit cartea fara noxe, daca perioada in care pot face inmatricularea trece de 1 iulie?â€.

Ca un cetatean normal, gandesc ca statul ar fi trebuit sa preveda aceasta situatie. De-abia cel mai devreme in august cartile masinilor noi vor veni la dealer cu noxele trecute. Pana atunci, fraierii ca mine sunt invitati la RAR. Am programare peste o saptamana. Elegant, se poate face si pe internet. Doar ca mie imi ia doua ore sa ajung in Voluntari. Asta inseamna liber de la serviciu, Varujan! Asta inseamna masini aiurea in trafic. Hura! Asta inseamna ca sunteti incompetenti! Asta le-am strigat eu in minutele urmatoare!

Sa fie singura problema? Ma macina ca am platit prima inmatriculare inainte de 1 iulie si n-am apucat sa inmatriculez masina. Plec sa verific care-i situatia, la „Udristeâ€, ca tot asa zice lumea la Pipera. Otel, sticla, aer conditionat, numere de ordine! Singura coada e la ghiseul de informatii. Ma asez lasand un metru in fata mea, sa nu deranjez pe cel caruia ii urmez. Instantaneu, doua persoane mi se aseaza in fata. Esti la coada, doar daca te lipesti de cel din fata si te impingi putin in el. Domnul cu mustata de la ghiseu se opreste „din relatii†ca sa faca comanda la saorma.

„Eu va scriu pe chitanta ca nu ati folosit-o. Cu ea va duceti dvs. la fisc sa va recuperati banii. Cand ati recuperat, platiti noua taxa. Sau daca aveti bani, platiti-o inca o data si asteptati sa-i recuperati pe cei platiti la prima inmatriculareâ€. Domnisoara e amabila, desi, dupa cum da din picior si din buze, se vede ca are discutia asta a mia oara. „Ma intelegeti gresit. Eu nu vreau sa recuperez nimicâ€.

Il cheama pe sefu’. Calm, cu legitimatia in piept, seful ma asigura ca nu se uita la nici un act. Imi aduce el in schimb unul. Ordinul semnat de Hura, de la Finante. Subliniat cu marker portocaliu sta destinul meu pe urmatoarele zile. Nu se inregistreaza fara taxa de poluare, cine e fraier si-a platit-o pe cea de inmatriculare sa se duca la fisc sa ia banii inapoi.

Asa ca pun masina din nou in trafic, domnilor Hura si Vosganian, ca tot vreti dvs. sa reduceti poluarea (apropo - am motor de 2200) si ma duc la trezorerie in Giulesti. Gresit, nu e acolo, problema se rezolva in Popa Tatu. Aici, trag masina pe trotuar, doar e centrul Bucurestiului, unde vreti s-o las?

La ghiseul 14, ma aplec de sale spre ferestruica, si inchinandu-ma astfel la el, incerc sa conving un functionar ca am platit deja, ca banii sunt in contul lor, ca sunt dispus sa platesc diferenta si ei sa-mi dea o hartie conform careia am platit taxa de poluare. „Nu se poateâ€. Omul e linistit, a mai vazut agitati ca mine. „Sunt conturi diferite, nu se compenseaza dintr-un cont in altul. Mergeti dvs. la ghiseul 1 sa faceti cerere de restituireâ€. „Ca dupa ce-mi primesc banii sa ma intorc la ghiseul dvs sa platesc, in aceeasi institutieâ€. Da, imi spune satisfacut ca am prins miscarea. „Nu uitati insa sa veniti cu cartea cu noxele, ca altfel nu puteti plati.†„De fapt veniti azi cu actele si dupa ce facem calculul veniti sa platiti in doua zile lucratoare. Adica daca-i vineri azi, veniti dvs marti la 10.30, dupa decizie.†Deci, domnu’ Vosganian si domnu’ Hura, daca am inteles eu clar: „Trebuie sa va platesc 32 de milioane si pentru asta trebuie sa vin de doua ori la fisc?â€

La restituiri doamna ma anunta: „O sa primiti banii pe 8 august!¡± Dau in balbaiala. „Cum pe 8 august, ca mie numerele rosii mi se termina pe 20 iulie, ce fac cu masina, ma uit la ea?¡±„Mai devreme nu se poate, vorbiti cu sefii¡±. Hai in audienta! Doamnele ma privesc taios. Iau totul de la capat. Le explic ca e o situatie absurda. Ca banii sunt in contul lor, ca vreau sa platesc o diferenta, ca vreau sa-mi dea o hartie¡¦

Spre surprinderea mea sefa pleaca la alta sefa, „doamna directoareâ€. Doamnele raman intre ele. „Ce am draga astazi, de ma caraie toti? Trag la mine ca mustele!†Da doamna! Sunt de acord! E de "rahat". De sus pana jos!

Sefa se intoarce cu o veste semi-buna. Imi vor da banii pe 18 iulie pentru ca sunt caz special. Poate chiar putin mai devreme. 18 iulie e intr-o vineri. Asta inseamna ca pe 16 trebuie sa vin sa fac cerere de plata, ca sa-mi dea decizia de impunere pe 18. Apoi ma duc la banca, c-am cerut virament, platesc comision la scoaterea banilor, ma plimb cu 32 de milioane cash, parchez pe trotuar. Stau la coada, platesc, apoi plec la „UdriÅŸteâ€- Pipera. Stau la alta coada si poate seara voi avea numere la masina. Daca, Doamne fereste, nu am uitat nimic pe parcurs.

Ca sa nu treceti prin toate de mai sus pe scurt cateva sfaturi:

daca ati cumparat masina dupa 1 iulie cereti imperios dealer-ului sa nu va dea cartea fara noxe. Sa mearga el acolo, sa ofere el acest serviciu ca un bonus. RAR-ul va face de la sine acest lucru de-abia in august.

verificati ca aveti noxele in cartea de identitate.

faceti repede programare la RAR daca nu le aveti. Daca masina e noua va mai costa doar 25 de lei inscrierea noxelor pe carte.

daca masina e mai veche si nu are noxele nici in carte vorbiti la RAR la biroul de informatii ca sa stiti ce va trebuie. Atentie masurarea noxelor la teava e aproape 2000 RON.

daca ati platit taxa de prima inmatriculare trebuie sa stiti ca nu mai e valabila si chitanta nu mai poate fi folosita. Mergeti la Pipera sa va puna o ÅŸtampila pe chitanta care arata ca nu ati folosit-o. Fara ea mergeti degeaba la administratia financiara

la administratia financiara faceti cerere de restituire. Nu acceptati perioada pe care v-o dau ei. Solicitati sa vorbiti cu un sef astfel incat sa va primiti banii mai repede. Se poate!

tineti minte ca intre cererea de plata a taxei de poluare si plata trec doua zile. Odata cu cererea trebuie sa aveti cartea de identitate cu noxe si factura masinii.

fiti calmi

PS: Inteleg de pe Hotnews.ro ca problema mea a fost rezolvata. Daca se confirma si oficial, multumesc, domnu' Vosganian si te anunt ca vin peste tine la Finante. Ca problema mea de fapt s-a complicat si mai mult. Eu am apucat sa fac cerere de retragere a banilor. Cu stampile si semnaturi. Asta inseamna ca nu mai am documentele originale care atesta plata taxei. Asta inseamna ca mi-am pierdut drepturile si ca am de platit inca 5 milioane, dar nu asta e principala problema, ci timpul si nervii.

Daca intr-adevar e asa, eu ce fac?  Ma duc sa cer anularea-anularii? Va solicit sa cereti scuze public si daca mai dati dovada de umor sa veniti saptamana viitoare cu mine la Popa Tatu sa rezolvam situatia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci.....ca iar mi-ai pus sare pe rana.

Nici ca se putea o descriere mai amanuntita a imputitei asteia de taxa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0