liviuf

sfat achizitie S60

38 posts in this topic

buna ziua

ma intereseaza sa cumpar un S60 si vreau sa ma sfatuiti in privinta motorizarii, bugetului si nu numai.

Bugetul este de aproximativ 13000 EUR si ma intereseaza un S60 automatic. Ca si motorizare, personal as prefera benzina (nu turbo datorita consumului cam mare) dar sunt constient ca as avea o problema la revinzare, cindva, deoarece romanul prefera diesel.  :-\ Asadar, cred ca m-ar aranja un 2.4 diesel sau D5. Credeti ca la 13 mii EUR as putea gasi un S60 automat, cu tot cu adus in tara si taxa de mediu? Cele de dupa 2004 sunt Euro 4 sau tot Euro 3?

Ce imi sugerati?

multumesc anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

un s60 d5 dupa 2004 cu 13000....nu prea cred.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gasesti, dar cam cheala si cam cu multi km, peste 120.000 km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gasesti, dar cam cheala si cam cu multi km, peste 120.000 km.

Te referi la cele pina in 2004 sau dupa 2004?

Am vazut pe net destule D5 din 2002, 2003 la preturi rezonabile. Ma rog... nu stiu cite dintre ele au kilometrajul dat in spate cu vreo 100k  ;D

Exista diferente majore intre D5-urile de dupa 2004 fata de cele mai vechi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ceva diferente sunt, adica:

D5 ante-2004: 340Nm la 163 cp, unele probleme cu electronica bordului (eu personal nu am avut dar alti colegi de pe forum s-au plans)

D5 post-2004 (inclusiv cele fabricate in 2004 din cate stiu): 400Nm la 185 cp, face lift faruri, stopuri si ceva prin interior, turbina schimbata - racita cu apa si se pare ca s-au rezolvat problemele de la bord.

Concluzia este ca pentru o diferenta de 1500-2500 eur merita sa iei unul din 2004 sau mai nou. Bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

putin off topic:faceliftul mai ales la faruri nu prea imi place...parca parca prefer fata veche a S60;oare merge sa pui faruri vechi pe modelul nou...Cam aceeasi parere si despre S40...preferam cel din 2004

De curiozitate:S60 dupa 2004 sunt Euro 3 sau Euro4?Eu am vazut pe net modele cu Euro3 chiar si din 2005...sau nu erau bine informati?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu asa stiu ca cele din 2004 in sus sunt cel putin si la noi considerate Euro 4, din cauza asta si eu trebuie sa imi iau masinuta din 2004 in sus, ca altfel taxa lui tampiceanu e enorma daca e Euro 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

E posibila ca pe cartea ei sa scrie Euro 3 iar la noi sa fie E4. La a mea pe carte asa scria si cand am fost la RAR m-a surpins, placut, ca de fapt e E4, in special din cauza taxei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ceva diferente sunt, adica:

D5 ante-2004: 340Nm la 163 cp, unele probleme cu electronica bordului (eu personal nu am avut dar alti colegi de pe forum s-au plans)

D5 post-2004 (inclusiv cele fabricate in 2004 din cate stiu): 400Nm la 185 cp, face lift faruri, stopuri si ceva prin interior, turbina schimbata - racita cu apa si se pare ca s-au rezolvat problemele de la bord.

Concluzia este ca pentru o diferenta de 1500-2500 eur merita sa iei unul din 2004 sau mai nou. Bafta

Am vazut ca si alea din 2004/2005 au motor 120kw/163 cp, ca si cele mai vechi de 2004. Ce inseamna asta? Doar la varianta cu 185cp s-au rezolvat problemele din fabricatie cum ar fi problema cu bordul sau problemele s-au rezolvat la toate de dupa 2004, indiferent ca-s motoare 163 sau 185cp ?

Multumesc anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

ÃŽntr-adevăr ÅŸi după 2004/2005 există motorul de 120kw(163cp), însă nu se mai cheamă D5, indicativ care a fost preluat de motorul cu 185 cp. ÃŽncepând cu acest an motoarele de 163cp se vând sub denumirea 2.4D. Åži mai există motorul de 126 cp care se vinde sub numele D.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci concret un S60 T5 din 2004 ce Euro e ? Ca daca e Euro 3 in Romania, atunci mi s-au dat toate planurile peste cap, cum pot sa ma asigur ce Euro e considerat la noi in Ro ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

F#$%, se pare ca si cele din 2004 tot Euro 3 ar fi, tot 184 Kw au adica 250 CP, si sunt in acea lista, alte motorizari din 2004 nu mai sunt in lista deci sunt Euro 4, corectati-ma, doamne sa nu fie asa, ca daca e asa, bani pt una din 2005 chiar nu mai am de unde sa mulg, abia din 2004 puteam sa iau una mai cheala daca gaseam, dar credca pana la urma iau una din 2002 - 2003 mai ieftina unpic, cu mai multe optiuni, si 2000 de euro pe taxa lui tampiceanu, sau ma enervez si de banii aia iau un avocat si dau statul in judecata.

Voi daca a-ti avea bani ficsi cum a-ti proceda ? Una din 2004 gasita greu deoarece am buget-ul la limita si mai cheala la optiuni, desi cam tot e standard la un Volvo :D, + taxa pacii, sau una din an mai vechi, mai usor de gasit, cu mai multe optiuni, eventual navi, telefon, ect + taxa pacii, si mai raman ceva banuti de consumabile noi.Stiu ca din 2004 s-au rezolvat mai multe probleme in special cea cu bord-ul, si look-ul i s-a schimbat putin, dar asta e, voi cu a-ti proceda, bani in plus nu mai am de unde, si asa ma bag in banca pt pasiunea mea  ;D ;D,.

Si mai ales de unde mi-ati recomanda sa o iau ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai mult lux = mai veche, cu dotari

mai multa placere de a conduce = mai noua, cheala

io zic sa iei una cheala, si , cu timpul, mai pui tu pe ea ceva.

(are si valoare de revinzare mai buna)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oare la ce pret gasesc un S60 T5 2004 ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oare la ce pret gasesc un S60 T5 2004 ?

In germania, de la 8900-9600 la 16000, chiar si mai mult, cu peste 140.000 km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In germania, de la 8900-9600 la 16000, chiar si mai mult, cu peste 140.000 km.

Pe bune ? Eu abia daca gasesc cateva pe site-uri si sunt dela 14000 in sus, daca as gasi una la 12 000 sa zicem ar fi super, daca nu voi lua una din 2003 si voi plati taxa de furaciune, asta e

Share this post


Link to post
Share on other sites

in ce unitate monetara sunt exprimate preturile ? ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Coroana suedeza, si am cautat eu si convertit, sunt scumpe  >:(, sunt multe dar scumpe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci o coroana suedeza este 0.1056 dintr-un euro. Mie mi s-au parut preturile mult mi ieftine fata de mobile.de.

BTW , ce putere are un 2.5T din 2004 pe S60?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oops, atunci inseamna ca am gresit eu, deci 1 coroana suedeza (SEK) =  0,3765 Lei noi, asa, deci atunci 100 000 SEK = 10.562 EUR

Hmm

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropo, puteti traduce site-ul in ce limba vreti, folosind google

Uite in engleza http://translate.google.com/translate?u=http%3A%2F%2Fwww.blocket.se%2Fli%3Fca%3D15_s%26q%3DVOLVO%2Bs60%26cg%3D0%26w%3D3&hl=en&ie=UTF8&sl=sv&tl=en

Daca vreti din suedeza in alta limba atunci intrati aici http://translate.google.com/translate_t si alegeti limba din care si in care sa fie tradus un site acolo jos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arghh, spuneti dupa voi am sanse la un T5 din 2003 pana in 12.000 fara acte si nr provizorii indiferent de tara de unde l-as lua, pt ca in Suedia vad ca modele T5 sunt ff scumpe, cele la 12.000 abia sunt 2001 - 2002 si ff rar una la 12.000 din 2003, in rest celelalte modele sunt intradevar mai ieftine ca in DE si mult mai multe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now