Guest BogdanUrs

Spal masina la Spalatori sau in spatele blocului

14 posts in this topic

reactivez acest topic caci nu vreau sa mai fac altul nou si e cel mai aproape ca subiect.

m-am plictisit sa duc masina la spalatorie pe vremea asta: se murdareste in 10 minute, la loc.

m-ar interesa sa cumpar o "ceva" cu care sa-mi spal masina in parcare.

ceva idei ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

galeata si cirpa

:D;D:D;D:D;D

  :wow: corect ! la asta nu ma gindisem !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mergi la spalatoriile automate din benzinarii si alege un program mai simplu... 10-15 lei o spalare, nu e paguba mare.

Spalatul manual nu face bine vopselei. La mine, in manualul de utilizare recomanda spalat manual numai de 2 ori pe an, la intrarea si iesirea din anotimpul rece.

Share this post


Link to post
Share on other sites

io ma gindeam la o chestie d-aia care spala cu ceva presiune. faci presiune cu mina....

@ ferraru : sa nu zici nimic, ca nici tu nu mai poti !  ;D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe vremea asta,indiferent unde speli masina,o sa se murdareasca la fel de repede ;D

Acum,depinde de confortul tau personal.Eu cred ca pentru 10 ron,nu merita sa ma chinui sa o spal personal,indif. cu ce ,galeata si carpa,sau carcher,etc.,o duc la spalatorie si gata

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am dinaceea

Daca cauti ai sa gasesti topicul meu

Poti face treaba buna daca iei un Bosch Aquatak 110 DAR pentru a spuma ca la spalatorie iti trebuie neaparat o diuza speciala, eu am fost la o spalatorie si am vb cu seful de acolo si am facut rost de una. Cu nici o diuza stock cu care vin aparatele astea pana la cele de peste 1000 de ron nu ai sa poti spuma ca si cele de la spalatorii. M-a costat 30 de lei capul acela.

Apoi tot la spalatorie mergi si te bagi pe felie cu cei de acolo si faci rost si de spume concentrata cum folosesc ei acolo, am luat un bidon de 5 litri cu 50 de lei si diluat faci spuma pt 1 an de zile.

Ce mai vreau sa cumpar acuma e un furtun mai lung pt aparat ca cel de 3m cu care vine e incomod. Gasesti pe ebay relativ ieftin fata de preturile de aici.

Daca stau sa calculez nu cred ca am iesit prea avantajos din punct de vedere al banilor, dar nu e tot una cand iti speli tu masina sau ti-o spala altii, si stim bine ca avand in vedere marca intotdeauna se asteapta baietii de acolo la spaga, iar daca nu dai a 2-a oara ti-o spala de mantuiala, am patit-o de nspe ori, ii si auzeam in timp ce asteptam sa intre masina mea la rand cum comentau cand pleca unul sau altul cu masini gen Merc, Audi, X5 cum ziceau "Baaai al dracu', nici un bacsis, las ca mai vine el pe aici", deci....

Bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

da si tu o scurtatura catre acest topic, ca nu-l gasesc !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un Lamborghini spalat cu galeata in fata blocului :))

Voi care aveti volvo de ce sa nu o spalati tot asa ?? :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai vedeti cum ajung unii bogati,si au bani de lamborghini :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am noroc ca stau la casa, unde ai curte si loc berechet, daca stai la bloc mi se pare foarte aiurea sa iti cumperi scule sa ti-o speli singur "in spatele blocului", mai bine la spalatorie atunci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now