Guest XC60

Salutari din Suedia

16 posts in this topic

Sunt stabilit aici de mai bine de 25 de ani . Si dupa ce am avut mai multe masini de dif. fabricatie , de la Alfa , Bmw , Audi , Mercedes , Golf .....de aprox 8 ani nu conduc decit Volvo . La ora actuala posed un V70 T5 din 2006 si astept sa-mi vina un XC60 pt. sotie .

Am ales Volvo din considerentul ca este o masina care merge , merge si iar merge si daca-i faci service-ul la timp nu prea ai probleme . Nu pot spune ca este o masina perfecta liptita de defecte . Si eu am avut probleme cu ea . Cit timp este in rodaj problemele apar . Apoi un alt motiv in alegere a fost comfortul si siguranta . Am batut toata Europa si dupa 12h de condus , nu sinti ca esti obosit . Anatomia scaunelor este foarte buna . Nu am constatat asta la celelalte marci enumerate mai sus . Asa ca daca pot venii in ajutor cu ceva sfaturi in privinta aveste marci , nu ezitati sa ma intrebati .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine-ai venit printre noi, om bun !!! Si sa stapaneasca sanatoasa sotia noua bijuterie !!! Pe la noi pe-aici inca nu s-a lansat XC60-ul la vanzare, asteptam impresii si poze poze pozeee !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si aici inca nu a aparut modelul . El va apare in luna Sept. dar comanda a fost facuta in luna Februarie. Chiar acum 5 zile m-am intors din Bucurestiul plin de gropi , dar cu speranta ca in citiva ani vor zburda caprioarele pe acolo in loc de maidanezi iar noi automobilistii vom circula pe sosele suspendate . Ca in cartile de Jules Verne .  De fiecare data cind este sa merg in Romania este o povara . Totul e bine pina la granita la Nadlag . Apoi nu poti face mai putin de 12h pina in Bucuresti . Se parea ca politicienii de acolo nu l-e pasa de noi , cei care stam la volan . Apoi daca mai ai si o masina cu garda joasa e tragedie . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit printre noi. :hello: Ne bucuram ca avem pe cineva "din patria Volvo" ;D:hello2:

Chestia cu gropile este o problema nationala. Nu stiu daca ai aflat ca din cauza asta Mercedes s-a hotarat sa-si construiasca fabrica in Ungaria pentru ca nemtii nu vroiau sa-si faca masinile praf pe drumurile noastre.(cand zic asta ma refer la Roamania, nu la Mercedes)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc de primire in club. Am auzit de treaba cu Mercedes . Pacat de zecile de mistreti pe care Tiriac i-a pus la bataie pt. barosanii de la Mercedes si altii . Nu-i nici-o pierdere . Mercedes a avut mari probleme cu masinile lor in ultimii ani . De la rugina pina la probleme de siguranta . Foarte multe din pise sunt facute in China. Si aici nu glumesc . Un prieten a luat un Mercedes nou , nout care a avut multe probleme . Daca nu era inspirat sa -i faca la inceput o extragarantie il costa din buzunar un motor . Si asta numai dupa 2 ani . Apoi si alte probleme asa ca l-a schimbat cu o Toyota si nu mai vrea sa auda de marca asta . Din pacate a ramas numai numele  nu si calitate . Nici Volvo nu este lipsit de probleme sau alte marci. Doar atit ca astea rezista . Am vazut masini Volvo care au mers mai mult de 1 milion de km . doar cu bucsaraie scimbata , esapament , ambreaj , frine, cauciucuri . In general sunt taxiuri . Am avut un 855 timp de 4 ani la care esapamentul era ca si nou .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oooo, bine ai venit in club ! Eu unul ramin uimit cind vad ce tuning-uri fac suedezii la Volvo-uri...ma uit aproape zilnic pe blocket.se si vad o gramada de chestii - insa Suedia e foarte departe de mine, momentan  ;)

Sa te bucuri de bijuteria care va veni - xc60 !

  :hello:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc . De bucurat se va bucura sotia . Eu o am pe a mea de care sunt foarte multumit . Am fost pe cale s-o schimb cu ultimul model V70 dar cind am vazut modelul in ''carne si oase'' m-am razgindit . Nu-mi place spatele . Seamana leit cu Mitubishi Galant combi iar fata este prea ridicata . De fapt multa lume aici au fost cam dezamagiti de noul model V70 . In schimb S80 cel nou este mult mai reusit decit precedentul . Poate el va fi urmatorul in familie . Vom vedea . Interiorul la ambele modele sunt foarte bine finisat simplu si functional . Am avut la proba un V70 model 2008 , timp de o zi si am constatat ca usile sunt mai inalte iar bratul sting sta mai bine sprijinit decit in modelul anterioar . Motorizarea este de la 190cp in sus .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Welcome to the club !

Cat despre urmatoarea(noua) achizitie... no comment,e de-a dreptu' dementiala masina!  ::) .D'abia astept sa vad pozele.Am o intrebare,Pe XC60 ,city safety e standard sau optiune? Multumesc anticipat!  ;D

Sa o conduceti sanatosi!

Toate cele bune!

Share this post


Link to post
Share on other sites

da,asa imi aminteam si eu...dar era o urma de nesiguranta  ;D

multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@XC60 iti urez bine ai venit in club si iti recomand sa nu mai arunci cu gunoi in celelalte marci auto, fiecare masina are plusuri si minusuri. Toyota iti garantez ca nu este o masina proasta, poate ai avut tu ghinion . Singurul avantaj pe care il vad eu la Volvo (modelele 60/70/80)  este anatomia scaunelor si motorizarea puternica si rezistenta. In rest probleme de electrica sunt destule .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Regret ca am fost inteles gresit . Am spus ca toate marcile au probleme . Inclusiv Volvo . Nu eu am avut ghinion . Citeste inca o data mai atent . Un prieten . Nu inseamna ca daca noi posesorii marcii Volvo sa nu recunoastem si deficientele . Apoi crede-ma ca stiu foarte bine care sunt . Am spus despre Mercedes ca in ultimii ani calitatea a scazut drastica . Am vazuit asta pe pielea altora . A nu se intelege acum ca daca posedam un Mercedes avem cea mai inalta calitate . Stii care a iesit aici masina anului ? Si asta dupa cele mai rare vizite la ateliere auto ? Ei bine , Mazda . Ce zici de asta ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

io as face o altfel de clasare :

cite masini de x ani vechime au venit in service = y (y/X = rata de reparatii la o anumita virsta)

X= nr total de masini existente care au vechimea x

altfel, e greu sa compari masini vechi cu masini mai noi.

si, ca sa fie si mai corect, rata de reparatii ar trebui inmultita cu costul acelor reparatii si asa am obtine de fapt ceea ce ne intereseaza : cit ar putea sa ne coste intretinerea unui anumit autovehicul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit! Speram in sustinerea si suportul tau in cazul in care vom avea probleme si/sau intrebari in legatura cu masinutele noastre, in patria lor mama. Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc de primire in club.

Daca pot sa ajut cu ceva sfaturi si pareri , o fac cu toata placerea . Tin sa mentionez ca nu sunt o persoana ce nu critica daca trebuie facut lucrul asta . Chiar si in cazul Volvo.  In decursul anilor am trait multe alaturi de aceasta marca si cunosc multe lucruri bune dar si proaste .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now