Sign in to follow this  
Followers 0
Guest budulan

Un bucurestean a zdrobit in instanta Politia in cazul radarelor mobile

24 posts in this topic

Nici nu stii ce bine imi pare :)

Una dintre cele mai parsive cazuri de sanctionare pe care le practica politia romana este cea prin folosirea radarului din mers, pt. masinile de pe contrasens. Constientizez faptul ca trebuie sa respecti limitele legale de viteza, insa aici se fac abuzurile cele mai mari. Eu am fost "luat" de un astfel de radar pe DN1, IN AFARA LOCALITATII, insa ei au sustinut ca eram inca in Nistoresti. Cand le-am cerut ordinul de servici, in care se specifica clar zona in care opereaza, mi-au zis ca "m-au luat din mers". Stiu sigur ca eram in afara localitatii, ca, atunci cand au trecut pe langa mine am realizat ca e masina de radar.

Si nu sunt un caz singular, pe DN 1 se practica foarte mult smecheria asta, intre Nistoresti si Comarnic.

Eu unul, desi au dat de inteles ca vor spaga, nu le-am dat, si am platit amenda.

Probabil ca se vor agita acum sa ia omologare pt. folosirea in mers, insa nu cred ca vor reusi. Ecuatia de calcul a vitezei prin efect Doppler, in cazul asta, capata niste variabile pe care ma indoiesc ca Loganul poate sa le furnizeze cu acuratete :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema este ca prea putini romani cunosc legile si le e teama sa se puna cu astfel de institutii pentru ca sunt convinsi ca tot ei vor pierde.

In plus sunt cazuri in care daca exista vreun "abuz" din partea unei persoane, persoana respectiva este obligata sa nu spuna nimanui nimic despre cazul respectiv, nici macar avocatului sau, ramanand ca firmele si asa zisul inculpat sa se inteleaga ei cumva... iar aceste persoane, ca sa nu mai ajunga la judecata pe motiv ca oricum vor pierde, accepta obligatiile care li se impun. (stiu ce vorbesc-trust me)

Share this post


Link to post
Share on other sites

raspunsul meu este pentru acei membri care apreciaza prezenta unui politist intre ei.

in primul rand, am vazut ca cineva incearca sa acopere "hotul care striga hotul"! bineinteles, asta nu s ar fi intamplat daca ar fi avut loc comunicarea si procedura necesara pentru omologarea radarelor mobile si, ma doare pt. ca existand procedura, nu ar mai fi trebuit sa iau pozitie la instigarea la conducerea pe drumurile publice cu viteze mult peste limita legala care ne poate pune viata in pericol, acum mai mult din cauza acestei gaselnite.

in al doile rand, am vazut inca un caz de subminare a puterii executive de catre un reprezentant al puterii judecatoresti: "Pentru contraventia prevazuta de art. 35, alin. 2 din OUG nr. 195/2002, dat fiind pericolul social redus al acesteia, instanta va aplica sanctiunea cu "avertisment".

asta este tara in care traim, concret, nu din barfe!

daca in SUA o pesoana depaseste viteza legala, face inchisoare, daca refuza sa se legitimeze si se impotriveste dispozitiei politistului, face inchisoare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai sa deviez un pic de dragul de a devia.....toata lumea incalca viteza legala....pt ca trebuie sa o faci!!!!....cum altfel s-ar putea circula pe drumuri......timpul in care faci 300 km in ro e suficint in afara pt 1000 km.....si asta circuland legal afara.....apoi daca e sa respectam tot in patria mama a-r fi fair ca chestia sa fie reciproca ....dar asta numai cand ne vom muta pe Marte......pana atunci hai supravietuim si sa ne facem mai bine griji de tariceanu care uite conduce masini din anii 60-70 si nimeni nu e speriat de disparitia speciei noastre pe motiv de CO2.......... O0

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ opus,

LIFE IS LIFE...don t think about the rest / when you all get the power / yuo ll...na na na na na...LIFE IS LIFE!

nici eu nu sunt perfect numai ca ma deranjeaza rautatea unora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nelu.......rautatea e lucrul pe care i-l detest si eu cel mai mult.......din pacate in lumea de azi dai de acest lucru la tot pasul.........si uite asa avem din ce in ce mai putini prieteni....ADEVARATI !!!!.......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nelu, cazul expus de mine in postul nr.2 este cat se poate de real. Am o educatie, o varsta, o familie si un statut social care ma scoate oarecum din randurile pustimii teribiliste, a mincinosilor, etc.

Am fost prins de aparatul radar aflat in miscare, cu 92Km/h, IN AFARA localitati. Sunt un periculos si un atentator la viata cuiva ca mergeam cu 92Km/h pe DN1, intr-o zona in care limita legala este de 90km/h? Te rog sa te abtii la a eticheta oamenii, ok?

Amenda am luat-o ca agentii sustineau ca zona in care aveam viteza aia era in interiorul limitelor localitatii Nistoresti. Si am luat-o pt. ca am fost slab. Si am platit la primarie suma, pentru ca nu am vrut sa dau atentia care mi-a fost ceruta.

Am facut drumul asta de mii de ori, stiu perfect zona, stiu ce vorbesc.

Altadata am fost alergat si oprit de masina de politie pe Timisul de sus, pentru ca - si citez exact - "Ce faceti domnu' ma sfidati? Ma vedeti acolo si ma ignorati?" Sfidarea mea a constat in faptul ca am depasit intr-o zona in care depasirea era perfect legala, dar pe margine era oprita masina respectivului agent. Si, in loc sa maerg ca toti ceilalti cu 30 la ora, capul si ochii in pamant, eu am depasit. Sfidator, nu? Atunci nu am luat amenda, ca nu a avut temei. M-a verificat la sange la acte, mi-a pus fiola, degeaba. Dupa 20 minute a zis, marimimos, ca imi da drumul doar cu avertisment.

Mai am, in anii astia de cand conduc, cateva povesti si mai defaimatoare la adresa Politiei, dar nu le mai prezint.

In alta ordine de idei, te rog, nu mai face comparatia cu politistii din SUA, ca 99% din colegii tai nu am NIMIC in comun cu acestia, din punctul de vedere al conduitei profesionale, dorintei de a actiona in sprijinul contribuabilului, respect si profesionalism. Chiar daca cei mai multi sunteti acum tineri, sunteti indoctrinati cu aroganta si metodele vechii Militii - nu stiu cum. Si, datorita acestui fapt, continuati sa fiti un instrument mai mult opresiv decat ajutator. Imi pare rau, dar asta e. Si TU STII ca asa e.

Revenind la subiect, foarte bine ca - in acest moment - radarele mobile sunt atacabile. Stii ca, la iubitii tai americani, radarele mobile nu se poarta? Si la alti si mai buni decat americanii, precum japonezii, zona in care se amplaseaza radarul este semnalizata din timp?

Vreti sa educati rutier populatia? Faceti-o legal. Ca, indiferent de ce cred majoritatea politistilor (si chiar am prieteni agenti din Sinaia, si stiu cum "ocolesc" foarte multe probleme si situatii) nu sunteti deasupra legii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu tot "respectul" pentru agentii de la politia rutiera,  dar inca la noi in tzara,  conducatorii auto sunt "vanati" ,  asta  din cauze diferite : 1. celor de la circulatie li se impun un anumit nr de sanctiuni, target, pe care daca nu-l ating o sfeclesc fata de sefii lor; 2. sunt un procent de peste 50 % care isi asigura pe putin 2-3 salarii in plus din spagile pe care le iau de la amaratii de soferi .  Asa ca, la noi , deocamdata, fiecare e pe cont propriu, se descurca cum poate, nu conteaza ca politia este platita din banii contribuabililor - salariati sau persoane juridice. Ei ar trebui sa-si faca datoria, nu sa faca exces de zel , ca si cum cei care ruleaza pe drumurile publice sunt intr-un fel subordonati militienilor de la circulatie.  :nana:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ muadDib,

tu ti ai spus punctul de vedere, eu mi am spus punctul de vedere.

tu ai crezut ca ma refer la tine, eu nu m am referit la tine.

tu ai avut o nemultumire ca si contribuabil, eu am avut o nemultumire ca si politist.

pentru asta, nu merita sa stricam o prietenie!

cu prietenie,

                nelu

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce s-ar intimpla daca TOTI am circula PESTE TOT cu viteza prevazuta de lege ?

s-a gindit politia la asta ? a facut cineva vre-un calcul ? mai functioneaza economia romaneasca ? (fara misto)

circulatia auto este precum singele pentru o economie.

de ce se tot pune un accent timpit pe viteza, cind doar 4% din accidente cu victime sau raniti sint din cauza vitezei, iar cele mai multe sint din cauze ce tin de neatentie la volan si de lipsa de indeminare.

de ce nu se elimina cauzele PRINCIPALE ale pierderilor de vieti omenesti pe sosele : soferi prosti (scoli de soferi proaste), soferi needucati ( si aici politia ar putea face ceva),auto necorespunzatoare din punct de vedere tehnic,

starea si semnalizarea drumurilor, dirijarea circulatiei,etc

in loc sa faca ce ar trebui sa faca , politia rutiera (95% din membrii ei) prefera sa stea la pinda sa ia SPAGA!

asa ca NU soferii trebuie amendati si politistii pentru ca NU-SI FAC TREABA si ne maninca noua banii de pomana !!!

(pote nu stiti, dar, pe undeva , prin presa romaneasca, acu ceva timp, am citit ca niste politisti cereau sefilor lor sa fie trecuti la politia rutiera ca au rate de platit la banci! Q.E.D.)

nu viteza omoara , ci viteza neadaptata la trafic,starea drumului,autovehicul,si sofer !

n-am vazut , si nici n-am auzit ca vre-un politist sa amendeze pe cineva ca merge PREA incet si incurca traficul. si obliga pe toti ceilalti sa-l depaseasca. si politia stie ca depasirea e cel mai periculos moment din viata oricarui sofer. s-a gindit politia citi morti provin din astfel de comportamente in trafic ? nu cumva mai multe decit se asteapta ?

dar cum sa amendezi un sofer care spune ca merge incet ca sa fie in siguranta ?

in loc sa patruleze in locurile unde soferii prosti pun in pericol viata altora ei stau pe linii drepte si in locuri unde e interzisa depasirea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca tot ati adus in discutie scolile de soferi din ziua de azi, de fapt pe dracu scoli, mai bine zis "casele de eliberat permise", adevarate afaceri, probabil ca multi dintre voi nu stiti cum e, eu stiu terminand anul trecut.

Poate o sa ma pun sa povestesc despre ce inseamna in ziua de azi scoala de soferi.

P.S: Acum o luna parca, aici a fost arestat un politist examinator iarasi pentru luare de mita, prins in flagrant a 2-a zi dupa un raid neanuntat al DGA, dar nici asta nu i-a speriat.

Video http://video.aradon.ro/members.aradon/flv-Permis%20auto-v.Obsitos.flv/viewer.html

Articol, cititi si comment-urile si ca sa confirm, in proportie de 90% din ce scrie acolo e Adevrat lacrima

http://www.aradon.ro/stiri/arad/articol/spaga-la-permise-auto-238n-arad/cn/news-20080616-03082919

Am de povestit muulte, dar credca o sa fac un alt topic pt asta

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ muadDib,

tu ti ai spus punctul de vedere, eu mi am spus punctul de vedere.

tu ai crezut ca ma refer la tine, eu nu m am referit la tine.

tu ai avut o nemultumire ca si contribuabil, eu am avut o nemultumire ca si politist.

pentru asta, nu merita sa stricam o prietenie!

cu prietenie,

                 nelu

Imi cer scuze daca am reactionat poate prea virulent, poate si referirile le-am inteles gresit, dar realitatea este inca departe de teorie in tara asta...

Daca tu crezi ca cei sanctionati cu amenzi in urma depasirii vitezei legale ar trebui sa isi asume responsabilitatea faptelor si sa suporte consecintele, eu cred ca metodele actuale trebuiesc puse mai bine la punct, si nu numai in sens coercitiv, in favoarea autoritatilor, ci si in favoarea cetatenilor. Astfel, pana la acel moment de imbinare corecta a nevoilor si cerintelor ambelor parti, raman de acord cu contestarea care face obiectul acestui topic, pentru ca se fac abuzuri. Si stiu asta la prima mana.

Peace :)

Cat despre cele spuse de iulirx, pot sa completez ca:

Ok, trebuie sa respectam limitele de viteza. Respectarea regulilor si impozitele sunt plata pentru o societate civilizata si sigura. Dar ce te faci cu limitele prost puse? Cand ti se cere sa mergi cu 50 km/h in mijlocul tarii lui nimanui, si unde mai sunt si 4 benzi? Ca poate cel care a pus limita a avut o zi proasta, si draci pe vreunul cu BMW-ul... Chiar, cine stabileste limitele astea?

Numai eu stiu cel putin 4 astfel de zone, pe o raza de 20 KM in jurul Sinaii in care sunt total stupide. Cea mai stupida fiind o limitare la 30 km/h ramasa in vigoare de acum 3 ani, cand s-au efectuat lucrari in zona aceea. Nimeni nu a ridicat semnele respective, dar, ce e mai grav, cei de la rutiera isi fac planul acolo pe spinarea turistilor care nu cunosc zona...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai are voie politia sa te opreasca fara motiv?eu stiu ca nu.si nu e regula valabila pt toate statele UE?de ce zic asta.....

am fost saptamana trecuta in Ungaria, unde am avut parte de un incident cu politia de acolo.era un politist care facea semn cam cum fac politistii de la noi cand dirijeaza circulatia in intersectie sa mergi mai repede.evident nu am oprit, crezand ca imi face semn sa ma grabesc pe margine aflandu-se o masina care stationa am crezut ca e vorba de un accident.era noapte pe la 11 noaptea si nu mi-am dat seama daca e vorba de accident sau nu.mai eram cu inca doi prieteni in masina care au zis si ei ca politistul imi facea semn sa merg mai departe nicidecum sa opresc.mi-am continuat drumul linistit si inainte sa ajungem la "granita" cu romania am vrut sa opresc sa ne cheltuim forintii pe care ii mai aveam la noi, nemaiavand ce face cu ei in tara;moment in care vad in oglinda retrovizoare o Lada Niva din 1900 toamna fara girofar sau vreun insemn al politiei dar in care erau doi politisti care imi faceau semne disperate sa trag pe dreapta.Cica la ei semnul ala inseamna sa opresc.Au vrut sa imi dea amenda ca n-am oprit dar pana la urma mi-au dat 20000 de forinti amenda pt ca nu purtam centura de siguranta.Am semnat procesul verbal dar amenda n-am platit-o si nici nu am de gand sa o fac pt ca mi se pare aberant sa dau 5 milioane pt ca n-am purtat centura.3 mil ar fi echivalentul celor 20k de forinti iar diferenta este comisionul care trebuit platit la singura banca care lucreaza cu ungurii(nici nu mai stiu cum ii zice) pt deschiderea de cont si efectuarea platii in contul statului maghiar.la respectiva banca am ajuns dupa ce m-au trimis cei de la politie la posta romana sa platesc amenda iar cei de la posta m-au trimis la CEC.Baiatul de la banca zicea ca mai fusesera inca 4 oameni cu o saptamana inaintea mea la banca toti cu amenzi luate in ungaria niciunul din ei neplatind amenda

Cand am intrebat de ce mi s-a facut semn sa opresc mi s-a spus ca e control de rutina, din cauza centurii nu putea fi pt ca nu aveau cum sa vada fiind intuneric si circulam cu viteza mare fiind drum european.BTW, masina cu girofar cica le era in service, ce sa mai zic ca nici nu s-au prezentat cand m-au oprit.

Stie careva ce se intampla daca nu platesc amenda?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu patesti absolut nimic...este contraventie si nu infractiune...nu te lasa convins de abureli ca suntem in UE,baza de date comuna,bla,bla...gandeste-te ca sunt oameni chiar aici in tara,ma numar si eu printre ei,care nu si-au platit amenzi de ani de zile,si nu am patit nimic...e adevarat nici nu am avut vreo treaba pe la circa financiara in afara de impozitul pe casa si masina.....eu mi-am luat anul trecut la Budapesta in august amenda 45000 forinti ca am parcat ilegal si de atunci am mai fost cu masina de vreo 3 ori,nu mi-a zis nimeni nimic nici la vama nici la un control de rutina prin Szeged cand mi-au verificat talonul...

Share this post


Link to post
Share on other sites

45000?pt o parcare?

la frateme-o i-o dat 7000 parca, tot in ungaria, tot pt parcare, binenteles ca nu o platit-o nici el  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dap,parcasem undeva pe langa Hotel Corvinus unde nu aveai unde sa arunci un ac fix pe un loc rezervat persoanelor cu handicap..banuiesc ca de asta a fost amenda asa mare..si nu am stat decat 3 minute cat am schimbat niste bani... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Eu n-am avut incidente neplacute cu politia rutiera, dar am avut cateva incidente cu carutasii! Astia sunt o specie aparte si ma ia durerea de ficat numai cand ii vad. Cel mai grav incident, care era sa se transforme intr-o ciocnire frontala mi s-a intamplat anul trecut prin iarna. Mergeam de la Braila spre Bucuresti cu un Clio (adica nu mai scapam daca se materializa accidentul), pe o sosea cu o singura banda pe sens. In apropiere de Insuratei, la urcarea pe un pod (adica vizibilitate 0) stationa o caruta, ocupand aproape in intregime banda. In fata mea, niste masini au depasit repede caruta si m-am bagat si eu in depasire, fiind f aproape de cel din fata si gandind ca ala vede ca nu vine nimic si ma strecor si eu. Exact cand eram in dreptul calului am apucat sa vad o masina venind din fata. Nu mai stiu cum m-am strecurat printre cal si ala! norocul meu a fost ca si cel din sens opus a avut prezenta de spirit si a franat, tras de volan cat a putut. Am tras apoi pe dreapta sa-i cer explicatii alui cu  caruta. Ce credeti ca mi-a zis? "Nu trage calul, ce sa-i fac?!" :machinegun: I-am zis ce aveam de zis :rant: si apoi am sunat la politie. Incheierea a fost de partea mea: l-a prins pe ala cu caruta plina ochi de lemne furate :D

Si altii care ma deranjeaza (sa zicem pe locul 2) sunt cei cu rable. Rablele alea de n-au cum sa ia ITP-ul in veci. Si care se tarasc pe autostrada cu 70 km/h si se baga sa depaseasca alte rable care merg cu 65km/h.

Cam atat, ca iar ma enervez numai cand imi amintesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si altii care ma deranjeaza (sa zicem pe locul 2) sunt cei cu rable. Rablele alea de n-au cum sa ia ITP-ul in veci. Si care se tarasc pe autostrada cu 70 km/h si se baga sa depaseasca alte rable care merg cu 65km/h.

Cam atat, ca iar ma enervez numai cand imi amintesc.

Iti dau dreptate, dar totusi pe cei cu rable eu ii inteleg. Si eu am avut pana acum 4 ani o Dacie din 1971, cu care ma ´´taraiam´´cum puteam. Si-a facut datoria, saraca! Am petecit-o cum am putut...Apoi am avut o SuperNova pe care desi am cumparat-o noua, tot un fel de rabla era. Apoi am primit acest Volvo cadou de la my Big Brother si astfel a inceput ´´magia´´ :love10:.

Fiecare are masina pe care si-o permite..(sau care i se ofera cadou :)) )

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Fiecare are masina pe care si-o permite.."

De acord cu tine. Poate sa fie masina si din 1900 doar sa fie functionala, adica sa ia ITP-ul pe bune. Cate dacii 1300 ai intalnit tu carora sa le lumineze stopurile? Daca mergi noaptea, de la ce distanta este vizibila o astfel de dacie?  si daca stii ca nu-ti merge masina cum trebuie ce sa cauti pe autostrada? Eu as propune limita minima de viteza pe autostrada. Sunt, slava Domnului, o gramada de drumuri alternative. Si in plus multi dintre conducatorii acestor dacii sunt si f nepasatori si nesimtiti. Sunt constienti ca masina lor nu valoreaza nimic asa ca nu prea se asigura cand fac diverse manevre. Mi s-a intamplat in Iasi, pe o straduta printre blocuri. Era loc doar de o masina pe-acolo si am dat nas in nas cu unul cu dacia 1300. Ala a demarat cat a putut el si mi-a pus frana fix in fata, la intimidare. N-aveam unde sa ma dau. Stii ce-a zis? "Hai fa ca de data asta ai scapat! Mie oricum nu-mi pasa"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Peste 11.000 de persoane şi-au anulat in instanţă, in 2007, sancţiunile date de Poliţia Rutieră

O treime dintre contestaţiile din 2007 impotriva măsurilor Poliţiei Rutiere au avut caştig de cauză in instanţă, multe vizand aparatele radar, insă, potrivit IGPR, cazurile pierdute la judecători reprezintă doar 0,36% din totalul proceselor verbale de contravenţie emise de agenţii de circulaţie.

Sursa: http://www.ziua.ro/news.php?data=2008-08-01&id=10257

http://www.libertatea.ro/index.php?section=articole&screen=stire&sid=210502

Share this post


Link to post
Share on other sites

interesant, daca era un caz-doua-zece-o suta, hai, treaca-mearga...Dar la asa cifra ce sa ne gandim, ca militia (sau politia, tot aia e) e corecta atunci cind toarna cu sanctiuni-ca sa vedem cum "vegheaza" ?...E si ei oameni, mai "gresesc" si ei, la fel ca si noi cind ne platim amenzile imediat, in loc sa lasam statul sa astepte citiva ani, sa aiba Planul facut doar teoretic, pe hartie . Mama lor de ... :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si norma NML 021-05 a fost modificata prin Ordin 153/2007,publicat in M OF 622/10.09.2007.

Rezumand ceea ce s-a scris prin presa,sau aparut pe la tv,lasand legendele la o parte:

1.cinemometrele(radarele) sunt OMOLOGATE si pentru regim de deplasare a masinii pe care sunt montate.

2.modul cum sunt folosite ridica numeroase intrebari.Am contestat foarte multe procese verbale,am solicitat chiar expertizarea aparatului radar.Militienii au pus un intrerupator pe firul antenei radar si stau cu el oprit.Vizual,au experienta sa vada daca vine un auto cu viteza maricica.Dau la intrerupator si..........piu,piu si antiradarul tau!Dar este prea tarziu,te-au pozat deja si restul e poveste.

Singura scapare o ofera textul de lege-Ordin 153/2007,referitor la ceea ce trebuie sa cuprinda inregistrarea.Aparatul radar isi face singur un autotest de functionare,la fiecare pornire.Pe parcursul autotestului,dupa unele voci,nu ar fi voie sa se faca inregistrari.

Cert este ca in unele poze cu soferi vitezomani,trimise de Politie in instanta,in partea stanga-jos apare litera "T".Zic unii de la "Testing".Deocamdata sunt speculatii,ieri am obtinut intr-un dosar la Pitesti o adresa oficiala a instantei catre IPJ Arges,sa comunice ce reprezinta acest "T" si viteza din dreptul sau( mai apare o alta viteza in drepata).Astept raspunsul.

3.Cinemometrele au o eroare de + - 3% la viteze de peste 100km/h.Asta ar trebui sa insemne ca toate vitezele de 103 km/h in localitate cu limitare de 50,sa nu fie sanctionate cu suspendarea permisului cu cu treapta de sanctiuni anterioara.

4.Nu va ciorovaiti cu cei care va opresc,mai bine ,daca va dati seama ca v-a luat radarul,opriti langa ACEASTA masina si incercati sa negociati elegant.Cei care va opresc nu au nici putere/vina.Tablagii.Sau intoarceti masina,pana sa va opreasca.Din experienta,nu vor face pv si nici nu se omoara cu comunicatul prin posta.

Bafta la toti!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0