Guest OvidiuDanut

S60 D5 vs S60 T5!

66 posts in this topic

Gresit, D5ul are cutie scurta, nu poate niciodata sa faca un T5 de aceiasi cilindree. Cu T5-ul in treapta a 2-a ai 110km/h .

GRESIT!

cu cutia scurta , cind tu ai 110 intr-a 2-a, eu am 115 intr-a 3-a. punct !

daca e sa ne luam dupa "ce credem" nu ajungem nicaieri !

deocamdata, voi spuneti ca eu am avantaj, nu eu.

bat orice t5 cu putere de pina la 220-225 cp, oricind in orice conditii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai asta incercam sa-ti explicam dar se pare ca nu intelegi, tu ai descoperit acum D5 ul si te bati cu pumnul in piept iar eu acum 3 ani modificam hardware TDIul meu, ei bine un diesel oricat de tunat ar fii tot nu se compara cu un benzinar turbo. Viteza ta maxima este mai mica decit a unui T5 la fel si performantele, faptul ca te baga in scaun este una iar faptul ca prinde suta in 7 secunde este alta, D5-ul NU PRINDE suta in 7 secunde .

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci e clar.

inseamna ca nu e nici o problema sa-mi si aratati PRACTIC ca aveti dreptate, nu?

pina atunci, numai vorbe.

(tdi-ul acela NU e d5, si de unde stii ca nu am 7 sec 0-100? esti cititor in stele ?)

asa cum bine a spus si matrixx : poate aveti vre-unul placerea sa puneti punct superioritatii uneia sau alteia .

DAR NU VA MAI CONSIDERATI APRIORI SUPERIORI(ca tocmai s-a vazut teoretic ca NU sinteti). DEMONSTRATI ASTA !

ca sa nu mai continuam aiurea sa ne laudam fara probe, urmatorul meu raspuns va fi : "da , ne intilnim acolo si vom vedea care e mai bun". ultimul cuvint e al vostru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Comportamentul tau "de superior" te strica, atita tot. Tu chiar visezi ca are cineva chef sa vina pina la Ploiesti pt a-si uza pneurile aiurea ?

Eu iti recomand sa mergi la un DYNO sa vezi citi caluti mai ai dupa care sa verifici cu un accelerometru Beltronics in cit timp prinzi suta, dupa toate astea compara cu datele oficiale ale unui S60 T5 si mai vorbim, sa nu amintesc de faptul ca T5 pe S60 are 260 CP nu 220 CP cit visezi tu ca ai .

Spor la masurat . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Comportamentul tau "de superior" te strica, atita tot. Tu chiar visezi ca are cineva chef sa vina pina la Ploiesti pt a-si uza pneurile aiurea ?

Eu iti recomand sa mergi la un DYNO sa vezi citi caluti mai ai dupa care sa verifici cu un accelerometru Beltronics in cit timp prinzi suta, dupa toate astea compara cu datele oficiale ale unui S60 T5 si mai vorbim, sa nu amintesc de faptul ca T5 pe S60 are 260 CP nu 220 CP cit visezi tu ca ai .

Spor la masurat . 

ce mult m-as bucura daca cei care raspund la postul asta ar si CITI ce scrie in acest topic....

e usor sa vorbesti doar asa sa te afli in treaba !

eu spun , inca o data!!!!, ca bat orice t5 cu 220-225 cp !!!

iar asta cu "cit visezi tu ca ai " e bine s-o reconsideri ca nu ne cunoastem , nu ?

Spor la citit !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiecare dintre noi isi cunoaste masina ca pe o prelungire a simturilor personale. Eu recunosc ca nu stiu sa conduc o masina pe benzina si cand sunt nevoit sa merg cu vre-o masina pe benzina de la firma am impresia ca nu trage...Am mai condus o Skoda Octavia twin turbo cu aprox 150cp. Masina stiu ca merge, dar eu nu stiu sa o conduc.....Asa ca subiectivismul isi spune cuvantul....dar asta nu inseamna ca masinile pe benzina sunt mai proaste si cele diesel nu... Fiecare isi alege ce vrea sa conduca si ce i se pare mai potrivit stilului personal. Insa nu va pot lasa sa va certati aici pentru ca atunci cand citesc forumul vreau sa invat ceva nou nu sa-mi poluez mintea cu ceva ce vad zilnic la televizor cand se cearta politicienii si tara.....pute. Asadar daca va mai atacati personal o sa sterg orice post iar in final tot subiectul daca continuati asa. Punem punct aici in mod civilizat si discutam ca intre oameni care au ceva in comun si NU care au ceva "de impartit". Cand veti avea ocazia sunt sigur ca o sa va testati performantele masinii la modul "Safe" si pierzatorul da berea. Eu sunt pregatit sa platesc berea, voi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine zis budulan. Si eu ieri ma gandeam sa zic ceva asemanator, dar mai bine ca m-am abtinut ca tie ti-a iesit mult mai bine.

Oricum mi se pare o copilarie faptul de a provoca pe cineva la o "liniuta" (parerea mea), in special ca aici nu e locul si cred ca majoritatea nu folosesc masinile pt. asa ceva si nici nu au de gand sa o faca, eu unul sigur nu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

budulan you are the best  ;D aveam cateva comentarii dar ma abtzin ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu exista Skoda twin turbo de 150 CP :P Te refereai la cea de 1.8 Turbo.

Si intradevar, am amici cu diselare turbo incapabili sa inteleaga, cand merg cu a mea, ca am cuplul disponibil de la 1800 rpm pana la 5500 rpm. Si rosu de la 6500 in sus. La 3000 schimba viteza, iar daca ii fortez si le tin mana pe schimbator si urlu la ei "DAI!!!!!", accelereaza pana la 4000-4500 rpm dupa care iau panicati piciorul de pe acceleratie si urla si ei "BAH!!! VREI SA EXPLODEZE????" :D:D

YOU CAN'T HANDLE HIGH RPM!!! :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

@muadDib Ai dreptate nu e twin turbo :D  L-am intrebat pe sofer si mi-a confirmat...Se vede cat ma pricep la benzina :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

parca nici RS-u nu are 2 turbine.... din cate shtiu eu

Share this post


Link to post
Share on other sites

BMW 335i  are 2 turbine, dar asta e alta mancare de peste.

Nici eu nu stiam sa conduc benzinare dar acum am invatat, talpa si se schimba la 7000rpm, asa ceva un diesel nu poate. Cind ma sui in golf ma trezesc frecvent la 5000 rpm si ma intreb de ce nu trage, dupa 2 talpi ma prind si incep sa schimb mai jos.

Bogdan am zis ca sterg orice atac la persoana....Nu mai insista ca nu mai las asa ceva aici!

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu vred ca poate fi convins decat practic (o liniutza) care din pt meu nu o sa'l multzumeasca dintr'un motiv.... nu exista S60 de 22o CP iar 850 T5 este mai ushor comparativ cu S60  :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deja, se ingroasa gluma, daca se pun asemenea probleme... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.