Guest Nelu

cei care v ati gandit sa va mutati definitv din romania, scrieti aici(si de ce?)

32 posts in this topic

pana ieri au fost 1000 de motive. astazi a mai aparut unul!

cei care puteti, AJUTATI MA!!!

nu mai vreau drumuri si parcari MADE BY ROMANIAN PEOPLE!!!

post-952-12877849348325_thumb.jpg

post-952-12877849353318_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pacat,dar daca ajungi in Italia....sau Spania unde-si fac loc cu forta pt a parca... nu vreau sa spun nimic de India si Pachistan...... daca rezisti la caldura recomand calduros : Oman,EAU,Qatar,Kuweit,au si autostrazi....pe langa desert.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

pana ieri au fost 1000 de motive. astazi a mai aparut unul!

cei care puteti, AJUTATI MA!!!

nu mai vreau drumuri si parcari MADE BY ROMANIAN PEOPLE!!!

Nelu, masina arata fantastic (inca). Portiera spate pe partea dreapta la mine e ´´colorata´´ cu pete de vopsea alba si albastra, de la minunatii vecini! De ce nu le-am spus nimic? Pentru ca eu doar presupun cine ar fi si pentru ca mi-e teama de o razbunare tipic romaneasca, ca-i acuz. Slava Domnului ca nu-i lovita/zgariata (inca). Astfel am invatat sa nu ma mai atasez de lucruri!

Dumnezeu cu mila si cu indurarile!!

P.S.: pentru emigrare recomand Germania, tara in care oamenii isi divinizeaza masinile.

Pete albe si albastre de vopsea pe portierea stanga spate :(

post-972-12877849597938_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nelule,

masina arata super ... multi km fara probleme! ;)

Asta e ...nai ce face ... masina noua, impecabila, valori mari stau (ruleaza) "pe strada"... bine ca ai doar atata...

Stai linistit, vor fi altele mult mai mari cu timpul. Asta nu iti zic din rautate, pur si simplu ce se poate strica se strica.

Si cum masinuta ta sta pe strada asta e soarta lui, nai ce face.

Problema e ca la noi masina e un simbol, sau "barometru", a cat de bine o duce stapanu lui... Si cum apare o mica zgaritura sau orice altceva pe ea, deja ne plangem. E normal, ca doar na costat masinuta aia 2 lei ...

Daca tot pleci, evita cateva tari "francofone" (franta, italia, spania) ...

Vezi aici stil de parcare:

si cateva foto recente, facute in franta a.c. de VolvoGuru

post-263-12877849357792_thumb.jpg

post-263-12877849362098_thumb.jpg

post-263-1287784936586_thumb.jpg

post-263-12877849375006_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ roco, poate pot ierta si eu dar, in cazul asta vreau si sa aflu autorul sa ma uit prin ochii lui! asa ceva faci 99% cu intentie pentru ca nu se duce asa usor 7 straturi de vopsea si 2 de lac. 1% poti fi prost si sa nu stii ca dai in usa unei masini de 25.000 E. am fost astazi la politie dupa autorizatia de reparatie.

daca o gaseam arzand, nu ma durea mai mult asa ca, inaintea Dumnezeului cu mila si indurari, autorul va trebui sa treaca de ale mele!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ roco, poate pot ierta si eu dar, in cazul asta vreau si sa aflu autorul sa ma uit prin ochii lui! asa ceva faci 99% cu intentie pentru ca nu se duce asa usor 7 straturi de vopsea si 2 de lac. 1% poti fi prost si sa nu stii ca dai in usa unei masini de 25.000 E. am fost astazi la politie dupa autorizatia de reparatie.

daca o gaseam arzand, nu ma durea mai mult asa ca, inaintea Dumnezeului cu mila si indurari, autorul va trebui sa treaca de ale mele!!!

Cand mi-am adus adus Volvo-ul din Germania, mi-am spus: ´´il mananc pe ala care-mi atinge masinutza´´! Dupa doi ani impliniti de parcat in fata blocului si ´´lupte´´duse pe locul de parcare, masina are petele respective de alb si albastru, lasate de la usile altor masini! Arata urat, dar macar nu a dat rugina. N-am stiut ca sunt atatea straturi de vopsea, cate ai spus!! Par stupid, dar de ce sa ma stresez zadarnic?? Accept situatia! In privinta asta sunt neputincios! Ce as rezolva daca l-as privi in ochi pe cel care mi-a zgariat masina? Nici nu as putea, caci sunt un tip impulsiv...ca oricare dintre noi intr-o astfel de situatie. Iar daca l-as ´´manca´´, ca sa nu zic ca-i fac un´´face lift´´la respectivul, oare nu ma trezesc eu cu dosar penal, pentru vatamare corporala?? Si crede-ma, ca nu-mi sta bine culoarea gri la haine!! Concluzie: Traiesc in Romania si m-am resemnat...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu stiu de ce fuge romanul cand loveste o masina? Oare pentru ce e facut asigurarea RCA?

Iata ca nu am ajuns bine in RO si iata ce se poate intampla in parcare. Nici macar nu stiu cine a facut-o...

As pleca oriunde, numai sa existe civilizatie...

post-1067-12877849406964_thumb.jpg

post-1067-12877849413832_thumb.jpg

post-1067-12877849420158_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

fuge ... si asta iti zic din propria experienta ...

accident usor, fara vatamare, dobitocu na acordat prio la Stop!

asshole

lam luat cam cu 45km/h, avarii la ambele masini

asta e se intampla ... mergem la politie

era ora 17 30 - dupa masa e compromisa

ora 18 00 ajungem la politie

ora 18 15 scriem procesele

              mai sint 2 accidente inaintea noastra, norocul meu ca ghiseul e deschis pan la 21 00

ora 18 30 stam

ora 19 00 mai sint 2 accidente inaintea noastra

ora 20 00 mai sint 2 accidente inaintea noastra (E vorba de aceasi 2 accidente!!!- viteza domle la politie ce naiba e secolul 21, era informaticii!)

ora 20 30 uraaa mai este doar un singur accident in fata noastra si se vor citii si procesele noastre ...

ora 21 15 am ajuns la ghiseu

ora 21 30 se iau probe de alcool

ora 22 00 iesim pe strada (noroc ca am parcat sub un stalp care are bec) pentru a vedea avariile ...bineinteles ca am eu lanterna, ca politia deh ... ce pool@ mea sa mai aiba si lanterna, nui de ajuns ca se lucreaza si peste program?!?

ora 22 30 plec spre casa ..............

cate ore mia luat prosti asta?

5 ... cine mil plateste, politia? asigurarea? blegu care na oprit?

>:(:violent1::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ andras244,

poate in timpul vietii noastre o sa avem surpriza ca la un moment dat pentru accidentele usoare, fara victime sa mergem pentru constatare, doar la firma de asigurari, asa cum se face in alte state unde functionarii publici nu trebuie sa lucreze legal, pe banii statului, pe banii majoritatii populatiei (contribuabili la bugetul de stat), pentru cateva societati comerciale ale unora care se pare ca in acest moment sunt mai puternici decat parlamentarii care fac legile!

asa, poate injuraturile vor ajunge doar la cei care le merita cu adevarat si politia se va putea ocupa mai bine de siguranta cetateanului, nemaifiind obligata legal dar, IMORAL, la formarea intr o anumita masura a bugetelor firmelor de asigurari!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

V-ati gandit ce ati face daca at intalni "face to face" un Voiculescu, un Geona sau chiar un Basescu? Eu unul as vrea sa am curajul sa le dau cate un sut in "fund"! Merita asta mai mult decat "Buna ziua".

DE ASTA AS PLECA EU DIN TARA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu as pleca din tara ca m-am obisnuit cu ea. Acum 10 ani, cel mai mare tel in viata era sa ajung in Anglia dar cum nu am avut posibilitatea...

Sunt tolerant (desi nu ii accept ca parte integranta din viata mea) la manelisti, la soferi ce iti taie fata, la lipsa semnalizarii in trafic, la telenovele, la OTV, la nesimtire in general. Putem face ceva atata timp cat 1/3 din populatie este asa?

P.S. Sper ca nu ati pierdut in seara asta filmul "Poveste de cartier" cu celebrul ... Cum naiba se numea?

Share this post


Link to post
Share on other sites

da...filmul de aseara .... realitatea absoluta reprezentand nesimtirea care ne domina!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

As vrea sa plec din Romania intr-o tara ca Olanda.

Acolo oamenii traiesc cu mult mai putine prejudecati, nu mai zic de nivelul de civilizatie...

Totusi, nu as pleca in orice conditii. Ca sa las in urma toti prietenii si tot ce cunosc, macar sa o fac ptr ceva care sa se merite. Nu m-as duce in alta tara, sa muncesc in constructii, sa vand ziare sau sa spal vase in vreun restaurant.

edit:

nu am trecut motivul ptr care vreau sa plec.

Romania nu va ajunge prea curand la un nivel economic si social conform cu asteptarile mele. Parca nu as vrea ca eu si (eventual) copii mei sa fim alta generatie de sacrificiu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

m-as muta din Romania pt a nu mai plati asa de mult pt niste piese de volvo.Adica dublu!Cam multi profitori.........................!Brate pe fata la 100 euro bucata ;D!In alte tari mai civiliz sunt 50 euro originale!

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu stiu de ce pleaca lumea definitiv...

aci e cel mai bine daca ai bani.

prieteni, limba romana, obisnuinta, familia, etc

daca n-ai bani si poti sa-i faci afara, ok, fa-i.

cine se simte ca acasa afara ?

e romania mai rea decit elvetia , germania, suedia ?

nu va grabiti sa raspundeti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va rog sa-mi permiteti, sa postez aici un banc, care ni se potriveste perfect noua romanilor:

Mama vierme si puiul vierme stateau in rahat.

Puiul vierme: ´´Mama, noi putem traim si in mere?´´

Mama vierme: ´´Da, puiule!´´´

Puiul vierme: ´´Mama, noi putem trai si in prune?´´

Mama vierme: ´´Da, puiule!´´

Puiul vierme: ´´Atunci noi de ce traim in rahat?´´

Mama vierme: ´´Pentru ca, asta este tara noastra!´´

Share this post


Link to post
Share on other sites

@iulirx DA

Singura parte buna in Romania sunt prietenii.

Din toate celelalte puncte de vedere care imi vin acum in minte, da, in romania e mai rau decat in restul UE.

Sa-ti spun de ce consider asta prin cateva exemple, altele decat cele clasice cu traficul, lipsa parcarilor, lipsa infrastructurii, atitudinea oamenilor etc etc

1. De aprox un an am aflat ce trebuie sa fac o operatie de rutina - trebuie sa stau internata max 2 zile in spital. Si de atunci tot aman momentul pt ca mi-e frica de medicii romani. Efectiv mi-e frica. Si nu e vb de frica aia de durere pe care o au copiii, mi-e teama ca m-ar putea omora de-a dreptul. Am avut muuulte cunostinte in spital, cunosc doctori, sora mea lucreaza in spital, crede-ma ca stiu despre ce vb.

2. Refuz sa am orice contact cu orice institutie a statului - pentru orice inseamna vreun act de la stat ii fac imputernicire mamei. Poate ca am eu nervii slabi dar mi-e ca la urmatoarea intrebare idioata a vreunei functionare cu privire bovina o iau la bataie (am fost cat pe ce sa ma bat cu una CEC)

3. Politia e inexistenta - am avut de doua ori nevoie de serviciile ei - un accident f grav cu masina in care vinovatul a fugit si un furt din apartament. Ambele dati s-au dovedit egali cu zero. Nu-ti doresc sa afli cum e sa stai langa masina facuta praf, cu prietenul curgandu-i sange din cap si cu garcea care-ti explica foarte calm ca n-au cum sa-l prinda pe ala si ca suntem tineri si o sa facem noi bani de alta masina.

Si pot sa continui cu exemplele din viata reala dar nu mai termin pana deseara.

A, si inca ceva, singurii cunoscuti care mi-au spus ca e ok in romania sunt cei care n-au muncit o singura zi din viata lor, dar au parintii bani. Te rog sa n-o iei personal.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-ar placea sa plec de tot din romania, dar cu tot cu familie si prieteni. Singurele tari in care m-as duce ar fi Franta sau Germania, dar cum spunea cineva mai sus m-am obisnuit cu tara asta de cacao.

Legat de masini lovite in parcare....nu mai comentez. In fata mea atinge masina si imi zice sa nu spun la nimeni (masina era a unui prieten.) Normal ca nu spun nimic...iau numaru, fac poze si ma duc la politie :D

Si eu parchez la milimetru unde nu am loc suficient de frecat masina in fata si in spate.

PS: Urmatoarea masina va avea carlig neaparat (daca se poate si bullbar) ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot ceea ce est rau in tara asta se datoreaza dorintei romanilor de a avea masini.Multe.Puternice.De fitze.Ganditi-va NUMAI la urmatoarele aspecte:

-de cand o cumperi,noua sau sh,nu ai loc pe strada.

-nu ai parcare.

-ti-o gasesti lovita-service,asigurari,politie.

-statul te pune la plata pt fiecare cm cub de motor.

-asigurari mereu mai scumpe

-accidentele pe care le vezi te indispun.

-te fura la pompa-Petrom si altii.

-te fura in service-uri.Oricum sunt supraaglomerate,ca si strazile.

Acestea sunt cateva aspecte.Daca in apoape fiecare zi te lovesti de cateva din problemele de mai sus,sigur devii nervos.In familie,pe strada,la serviciu.De aici toata tensiunea ce domneste in societate.Ia ganditi-va:daca ar fi masini de 10 ori mai putine?

In aproape nici una din tarile din vest nu intalnesti atatea motive de indispozitie ce se datoreaza NUMAI AGLOMERATIEI DE MASINI!

Ca sa ne ducem la serviciu,la spital,la cumparaturi,oriunde,ai nevoie de masina.Nu avem strazi,nici transport in comun.Asa ca.........este un cerc vicios.Desi cetatenii nu sunt de vina,dar suporta efectele............

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Nelu!

In primul rand, apropo de masina ta, imi pare nespus de rau, dar pt. ca esti din Oradea iti spun unde am fost eu pentru o zgarietura (made by vecin idiot + cheie) si unde s-a rezolvat problema f. frumos.

Este o vopsitorie se numeste KAISER SRL, retuseaza chestiile astea zici ca nici nu au fost aici. Daca vrei am si nr. de telefon al d-lui Kaiser. Problema e ca are o lista de asteptare de te urci pe pereti. Dar merita. 0744570816 (Scuze de reclama). Ti-am vazut masina in trafic zilele astea si arata superb, nu te mai supara (stiu ca si eu am facut-o).

@ roco: ai dreptate domnule! In Germania, masina este o zeita pentru proprietari!

Later edit: Am trait in Germania 1 an de zile si mi-a placut fiecare secuda si regret ca nu o sa mai "pup" eu viata boiereasca ca aia mult timp inainte. (numai in concedii :))))))))) )

Share this post


Link to post
Share on other sites

asa e romania, poate va fi mai bine , mai tirziu, poate...

dar sa incercam sa ne bucuram de ce e bun la noi.

@betty io am muncit in romania din 85 in 00 si am fost si in situatia sa n-am ce minca.

si mie mi-e frica de incompetenta si intoleranta....si de prostie si saracie.

am ales sa cistig bani la ei si sa-i cheltui aci.

(am apartament 3 bedrooms in london-canada de la firma, gratis pe timpul angajarii daca ma mut acolo. si nu ma mut, e urit in state si canada, pentru mine, in schimb banii lor au un "gust" excelent, ti-i recomand)

ps cetatenia canadiana am refuzat-o acu 2-3 ani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ ateo, multumesc pentru amabilitate.

kaiser este intr adevar profesionist dar, am preferat sa o duc la serviceul reprezentantei volvo - autosiena de pe calea clujului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now