Maurice

Concediu 2008

26 posts in this topic

Sambata plecam in concediu, cu masina si rulota din dotare. :yahoo:

Traseu pana aici, aproape, in Norvegia, in tarile calde :sunny:.

Sper sa reusim cam tot ce ne-am propus in doar 3 saptamani.

La dus Germania de Est, sud-vestul Suediei, sud-vestul Norvegiei Stavanger, Bergen pana la Trondheim.

La intoarcere Danemarca, sudul Germaniei, acasa.

O sa incerc sa pun poze de pe drum, in limita existentei conexiunii.

Ne-om vedea cand ne-om intoarce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

concediu placut! fara evenimente neplacute! traseul este super!

sa vina pozeeeeeeleeeeeeeee!!! si voi sanatosi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drum bun! Concediu placut!! Vezi ca se sta mult in ´´Stau´´ in Germania! Eu am stat doar 3 ore (aprox. 16 km) in iulie. Asteptam poze  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drum bun si concediu placut! Majoritatea de aici suntem tare invidiosi! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drum bun! Aveti grija de voi! Distractie placuta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu va invidiez. Eu sper ca peste 1 sapt. sa plec in Belgia si sa ajung si in Suedia. Sotia vrea Belgia eu Suedia. Depinde de lichiditati! Le prefer pe ambele si asta mi-am propus.  ;)

Se poate ca in viitorul foarte apropiat sa afisez un topic "Cine sta acasa in vara asta langa Volvo?" si sa ma numar printre ei ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am Volvo, platesc pt. el, pt. confort, siguranta, blazon, etc. si vacantele sunt "variabile".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu va invidiez. Eu sper ca peste 1 sapt. sa plec in Belgia si sa ajung si in Suedia. Sotia vrea Belgia eu Suedia. Depinde de lichiditati! Le prefer pe ambele si asta mi-am propus.  ;)

Se poate ca in viitorul foarte apropiat sa afisez un topic "Cine sta acasa in vara asta langa Volvo?" si sa ma numar printre ei ...

Belgia este singura tara din Europa, care are autostrazile luminate pe timp de noapte!! O placere sa conduci noaptea in Belgia! Anul asta, n-am mai ajuns pe acolo...  :( Sau poti traversa pe timp de noapte Belgia si urmezi destinatia: Suedia!  ;) Drum bun si vacanta  placuta tuturor!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa trei saptamani si 8600km ne-am intors acasa.

Traseul a cam fost asa:

Ungaria-Austria-Germania-Suedia-Norvegia-Suedia-Danemarca-Germania-Austria-Ungaria-Romania.

De vizitat ar fi cam urmatoarele:

Praga, Potsdam-Berlin, Rostok, Goeteborg, Stavanger, Bergen, Oslo, Munchen (cu revizia de 20000 facuta la Ingolstad), Viena.

Din pacate ne-am oprit la Praga si Berlin asa ca nu am mai avut timp sa urcam spre nord pana la Trodenheim asa cum planuisem dar a fost superb. Sa vad cum fac cu pozele ca sunt cateva mii....

post-770-12877849777064_thumb.jpg

post-770-12877849777922_thumb.jpg

post-770-12877849778811_thumb.jpg

post-770-12877849779612_thumb.jpg

post-770-12877849780665_thumb.jpg

post-770-12877849781672_thumb.jpg

post-770-12877849782429_thumb.jpg

post-770-12877849783169_thumb.jpg

post-770-1287784978393_thumb.jpg

post-770-1287784978468_thumb.jpg

post-770-12877849785796_thumb.jpg

post-770-12877849786961_thumb.jpg

post-770-12877849787893_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

pozele sint bestiale ! Felicitari !!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super fain. Faine locurile in care ai fost.

Si f faina masina si rulota.

Share this post


Link to post
Share on other sites

faine poze. mai asteptam si altele si daca se poate, sa scrii unde sunt facute... poate ti luam urma!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  super tare, Norvegia , fiorduri, arata bestial. si masina ta se incadreaza in peisaj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maurice ai ajuns cumva si la Nordkapp ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-am ajuns "decat" 200km mai sus de Bergen. Am stat cam mult in Cehia si Germania (neprevazute initial).

La anul (daca mai merge butonul de la portbagaj  ;) ) poate ajungem, pe la Mos Craciun in Finlanda si mai la nord Tromso.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai atunci hai si tu joia asta la intalnire sa mai apas si eu butonul ala de 2 ori si sa ne povestesti ce ai vazut pe dincolo :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca este vorba de marea intalnire nu pot ca ma duc la alta nunta sambata, am fost sambata trecuta la una si mai am vreo 3 pana la sfarsitul anului. Mor de placere  >:( dar asta este, obligatii de familie.

In plus mai trebuie sa-mi iau si fetita de la munte sa o pregatesc de prima zi de scoala in clasa I a.

Daca-i vorba de intalnirea de joi de la polivalenta aproape sigur vin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De intalnirea de joi era vorba :)

Apropo de concediu, eu am facut 5500km in concediul asta, toti km insa in ROMANIA . Frumoasa tara.....pacat ca e locuita si inca ceva, Banatul si Ardealul nu mai sunt "fruncea" in afara de Sibiu care este o perla a ardealului in rest m-am simtit in toata tara ca in BUCURESTI. Clujul mi-a lasat un gust amar, la fel si Brasovul, Timisoara, Arad, Hunedoara si multe orase prin care am fost. O mare surpriza a fost IASI-ul care este senzational, la fel de frumos a fost si la Botosani .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan G, trebuia sa treci si prin Piatra Neamt si impresia ta era una mult mai buna despre Romania.

Din pacate toti ii catalogheaza pe moldoveni ca tampiti dar ei tac si fac!

Va invit in Piatra Neamt si mai vb.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan G :sper sa nu ma intelegi gresit, dar voi din Bucuresti cred ca aveti impresia ca numai la voi e glomeratie, sigur, la voi e mai mare decat la noi in "provincie". Daca ai trecut cu masina prin orasele respective, normal ca-ti lasa gust amar. Sibiul are o singura strada principala, destul de larga si au semafoarele bine sincronizate => cand treci cu masina e ok. E foarte frumos Sibiul nu zic nu, dar in cluj in afara de trafic nu stiu ce ti-a lasat un gust amar.  Intrarea in Cluj dinspre Gilau (oradea, Timisoara) e superba, ai impresia, cel putin eu, ca intri intr-un oras european. Impresie pe care nu mi-a lasat-o alte orase si astea vb din pct-ul de vedere al soferului. Daca ai avea timp sa vizitezi orasul, ti-ai schimba parerea. Timisoara (orasul de bastina) e frumoasa dar greu de digerat.

Aradul nici mie nu-mi place.

Brasovul e dragut, mai ales cum au amenajat mai nou centrul.

In Iasi inca nu am ajuns, am auzit si eu ca e frumos. Am mai auzit ca moldovenii au si drumuri foarte bune. Poate ca inca nu e atata trafic greu in zona.

Am facut si eu vreo 3mii km prin Ro anul asta si la ce drumuri avem si cum se circula mi-a ajuns. La anul merg la altii, chiar daca nu  e mai frumos, ca peisaj, macar au infrastructura mai buna, conditii mai bune si te si respecta (macar cand vb cu tine).

Frumoasa tara.....pacat ca e locuita" - foarte adevarat.

Sper sa nu fie cu suparare.Numai bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

VVVreau si euuuuuuu!!!!!

Nu mai pot de nerabdare....Te rog da-mi mai multe detalii, preturi, pe unde ai trecut, daca ai fost pe feribot...etc. Pozele zunt .....de n-am cuvinte.

Planuiesc si eu asa ceva dar pana acum n-am reusit .......Se tot ivesc cheltuieli neasteptate. :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Victor, am trecut prin Piatra Neamt si prin toate orasele Moldovei, am facut 2000km numai in partea moldovei si a fost super. Mai putin faptul ca Cetatea Neamt era in reparatii si nu se poate vizita si maldarul de gunoaie adunate la intrare. In schimb se refaceau drumuri si se muncea, asta mi-a placut. Bravo !!!!!

@Tricky, am vazut toate orasele iar TM o cunosc foarte bine, este o mizerie de nedescris pt ora 8 dimineata cind am fost sa mananc in campus . Traficul este aglomerat DAR asta nu ma deranjeaza pt ca sunt obisnuit DAR ma deranjeaza stilul de condus la timisorenilor care se pare ca si-au luat carnetul la Pitesti iar scoala au facut-o in Bucuresti. Claxoane peste claxoane, injuraturi si altele. De mentionat ca eram cu o masina cu nr de TM. Parcurile sunt frumoase si curate in rest ....

Despre Cluj numai atit am de spus: nu se matura in Cluj ?  Am numarat 8679 de mucuri de tigara cit m-am plimbat prin centru (Calea Dorobantilor, Petofi Sandor si 21 Dec 89) . Chiar ma asteptam sa fie mai curat in Cluj Napoca. In Turda era mai curat DESI este un oras mort cu ceva ramasite de industrie si cu 3 obiective turistice (salina, castrul roman si centrul ).  De vizitat in Turda  Hotelul Printul Vanator, este de mare exceptie !!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciudat. Cand am fost mai mult timp in Cj, acum vreo 2 ani, aia spalau pe jos, nu maturau si era o curatenie cum in Tm nu era. Am obs. si eu mai nou ca s-au prostit soferii i Tm, defapt, s-au smecherit.

Dupa o noapte in care studentii chefuiesc..cam asa arata; si oricum ai trecut prea repede pe acolo. Acolo lumea se trezeste la 9, nu doar studentii ci si maturatori de strada  ;D

In Tm. nu am observat sa fie diferente fata de cei din alte loc., cu alte numere, pe vremea mea (ca m-am mutat de de vreo 2-3 ani de acolo).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now