blueazimut

Distributie S40 1.6D 2005 la 80.000km?

21 posts in this topic

Masina este S40 1.6d din 2005 si tocmai a facut 80.000km...Taicamiu zicea ca ar trebui sa ii schimbam distributia...nu stiu cum ia venit ideea...Ori ia trecut lui prin cap ori i-au spus ceva cei de la service la ultima revizie....

Intrebarile sunt:

1.La cat se schimba distributia la acest motor/model?Am vazut pe cineva pe forum cu ea adusa de afara cu 110.000km dar motor 2.0D si se intreba daca sa schimbe distributia sau nu....Eu m-am uitat in manualul de service si zicea ceva de 120.000km parca...

2.M-am uitat pe elit si am vazut ca apare Set distributie si apoi o curea transmisie...Aceasta curea de transmisie la cat trebuie schimbata?Odata cu distributia cumva?

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare, din cate stiu eu de la <minunatul> dealer Primus Auto, la 80.000 km. Eu am facut-o acum o saptamana, dureaza o zi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. La noi in Romanica este indicat sa schimbi kitul de distributie la 80 000

2. Cureaua de transmisie nu este neaparat sa o schimbi, avand in vedere faptul ca daca se rupe nu iti provoaca pagube ca si in cazul distributiei. (este bine sa ai una de rezerva daca doresti sa fi prevazator) ;D

Daca stie altcineva mai bine...sa ma contrazica. Eu asa stiu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Mam interesat si eu cand am cumparat masina cand trebuie sa schimb distributzia, si am primit uimitorul raspuns ca trebuie schimbata la 240 000. Acuma normal ca hotzii din romania zic ca la 80 000. Daca ar fi dupa ei ar zice ca la fiecare schimb de filtre ca sa faca ei bani cat mai multzi. Dar daca constructorul zice ca la 240 000  atunci asa trebuie facuta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu as merge 240 000 km cu o distributie.

In 240 000 se duce cel putin pompa de apa. In cazul in care pica, cureaua de distributie poate sa sara de pe punct. Nu mai zic de intinzatoare, role si ce drak mai este pe acolo. Cat despre schimbul de filtre, 80 000 km este tarziu, foarte tarziu!!

Oricum vorba aia " Fiecare pasare pe limba ei piere"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Mam interesat si eu cand am cumparat masina cand trebuie sa schimb distributzia, si am primit uimitorul raspuns ca trebuie schimbata la 240 000. Acuma normal ca hotzii din romania zic ca la 80 000. Daca ar fi dupa ei ar zice ca la fiecare schimb de filtre ca sa faca ei bani cat mai multzi. Dar daca constructorul zice ca la 240 000  atunci asa trebuie facuta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cam la aceeasi concluzie am ajuns si eu...adica 100.000

Intrebarea este:cate curele sunt acolo?2 cumva?adica una de transmisie si una de distributie?In vadis imi apar astea doua plus un lant...sunt putin confuz...ma poate lamuri si pe mine cineva???PS:am aer conditionat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru cate daune poate provoca o distributie rupta... eu zic ca nu se merita, sa riscati si nici diferenta de schimbare intre 80k km - 100k km -120k km - etc

Cei care spun ca in Romania este  bine sa o schimbi la 80k km, in loc de 120k km, eu zic ca nu vorbesc prostii.

In restul Europei, unde se schimba la 120k km, sunt autostrazi cu duiumul... unde orice marca de masina are un regim de exploatare mult mai putin solicitant.

Cate autostrazi sunt in Romania?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fratii mei...

Nu spune nimeni ca distributia trebuie schimbata la "hotii de la Primus " daca masina nu este in garantie.

Dar sincer va spun, schimbati-o la 80.000. Sa nu ne lansam iarasi intr-o polemica vis a vis de drumurile din Romania...Pentru linistea sufletului vostru operati-o la 80.000 km. Credeti-ma ca stiu ce spun

Best,

H

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stie careva cum se scrie in germana curea distributie sau ceva de genul sa ma uit pe hartiile masinii sa vad daca la a mea a fost schimbata ? Desi tind sa cred ca da, deoarece a fost masina intretinuta la timp de fiecare data, am luat-o la 150K, revizie a fost cea de 140K, urmeaza sa fac eu prima revizie de cand e masina mea, cea de 160K.

Posibil sa fie vreun abtibild lipit pe undeva pe motor ? sau cum as putea sa aflu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zahnriemen.... ;).....a-r trebui sa fie scris undeva in apropierea capacului de la cureaua de distributie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Godfather

nu te supara dar nu inteleg

ce au drumurile cu cureaua de distributie?

eu cred ca tre schimbata la cit spune producatorul curelei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@feraru3333: inmulteste nr. de km cu rapoartele din treapta de viteza... Mergi tu 80.000km doar intr-a 2-a si 80.000km doar intr-a 5-a... Dupa aia comparam curelele si o sa vezi de ce se schimba mai des intr-o tara in care rar bagi a 5-a...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok...dar ma lamureste si pe mine cineva cate curele am/trebuiesc schimbate pe acolo?????????>:(

motor 1.6D D4164T cu AC

Share this post


Link to post
Share on other sites

ramine de discutat fata in fata

eu nu am habar cu care treapta de viteza merg

prima curea s-a schimbat la 80000 DE MILE

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok...dar ma lamureste si pe mine cineva cate curele am/trebuiesc schimbate pe acolo?????????>:(

motor 1.6D D4164T cu AC

Acelasi cod am si yo la motor.De schimbat 1 curea transmisie +1 curea distributzie + rola intinzatoare si nu's ce stifturi mititele(ceva sigurante de blocare) + pompa de apa(optional la primul schimb al distributiei). Asa mi-a zis nea' mecanicu'.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acelasi cod am si yo la motor.De schimbat 1 curea transmisie +1 curea distributzie + rola intinzatoare si nu's ce stifturi mititele(ceva sigurante de blocare) + pompa de apa(optional la primul schimb al distributiei). Asa mi-a zis nea' mecanicu'.

multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zahnriemen.... ;).....a-r trebui sa fie scris undeva in apropierea capacului de la cureaua de distributie...

Nu am gasit nimic referitor la data cand a fost schimbata distributia ( daca a fost, sper ), sau poate nu am cautat eu unde trebuie, am sa ma uit si pe hartiile de la revizii sa vad daca gasesc.

Am ajuns deja la 160 si ceva de mii, si ar trebui sa merg sa fac revizia, tare as vrea sa stiu daca trebuie sau nu sa schimb si distributia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

imi poate spune si mie cineva cat ma poate un set de distributie?e un v 50 din 2007 am motor de 2.0d 100 kw.masina are 155 de mii am luat-o eu la 144 de mii si nu stiu dak a fost vreodata schimbata k nu am carte cu scimburile si reviziile.masina a fost de politie in italia.

Edited by ClauVolvo460

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat te poate... ce ?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

imi poate spune si mie cineva cat ma poate un set de distributie?e un v 50 din 2007 am motor de 2.0d 100 kw.masina are 155 de mii am luat-o eu la 144 de mii si nu stiu dak a fost vreodata schimbata k nu am carte cu scimburile si reviziile.masina a fost de politie in italia.

OFFTOPIC: in jur de 700 ron - piesele

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now