Guest Darren

Upgrade Audio XC90 la HU CD cu Dolby Pro-Logic II

41 posts in this topic

Exista si MD de 1GB. Oare MD-Player-ul de pe XC90 ce caracterisitici are? :(

Uite: http://en.wikipedia.org/wiki/MiniDisc#Recording_modes

Am folosit MD, si am fost foarte multumit de calitatea sunetului (si de rezistenta suportului MD, se deterioreaza foarte greu daca nu e folosit brutal)

Plus ca ultimele unitati MD-Player suporta direct si fisiere mp3 pe MD. Deci rezolv si problema mp3, oricum, folosind strandardtul ATRAC3 (tot un fel de mp3), rezultatul ar fi asemanator cu cel al mp3-ului :) Doar ca as folosi o rezolvare "volvo "

Share this post


Link to post
Share on other sites

MD e un fel de cd mai evoluat, e o unitate magnetico-optica. ATRAC3 e un codec proprietar al celor de la sony, aparut inaintea mp3-ului, cu o calitate a sunetului mai buna decat mp3-ul.

Eu ma indoiesc de faptul ca md-playerul ala de la volvo pe care l-ai gasit citeste direct mp3-uri de pe minidisc (aia de la sony is interesati sa-si promoveze codecul lor, adica atrac3) si nu stiu daca e compatibil hi-md (alea de 1 gb), pentru ca altfel, la fel cum ai vazut si tu, e un cd mai evoluat, ceea ce nu e mare branza. Daca nu citeste direct mp3-uri, o sa trebuiasca sa recodezi toate mp3-urile pe care vrei sa le asculti cu ATRAC3 si implicit  o sa mai pierzi niste calitate. Dar, daca esti dispus sa sapi si sa investesti, intr-adevar ar fi o solutie eleganta si de calitate, oricum o investitie mai buna decat orice interfata de intrari auxiliare.

                       

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca pretul nu este exorbitant (si upgrade-ul conform instructiunilor pare simplu), ar fi un pas inainte si MD-player, chiar daca nu stie Hi-MD si mp3 direct.

Prin conversia mp3 nu se pierde calitate. LP2 de la Atrac3 se aude mai bine (sau la fel de bine)  decat mp3 de 128-192kbps (parerea mea ). La LP4 nu m-as gandi.

Oricum, n-as reconstrui toata muzica pe care o am in format ATRAC, ci doar le-as converti on-the-fly pe masura ce as trage MD-urile. Intr-un fel.. Hi-MD mi-ar induce inca o cheltuiala - nu posed recorder pt asa ceva, am MD-Recorder pt MD normal/LP2/LP4..

Mi-a trimis cineva la un moment dat o oferta pentru un HU OEM cu CD-Changer incorporat si mp3 dar era undeva pana in 1000 euro. Din pacate nu ma gandeam sa investesc atat in asa ceva, mai ales ca nu aveam toate specificatiile noului HU si nici n-am insistat sa le primesc. Nu eram sigur daca avea Dolby Prologic 2 si nici mp3. Apropo, are cineva asa ceva pe masina? Ii afiseaza numele melodiilor sau informatiile din ID3tag?

Voi ce ziceti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Miron eu sunt dispus sa schimb HU cu altul care stie ceva intrari. Macar un aux dc nu ipod. Dane te rog mai multe detalii despre cum ai facut tu. Cat a costat si de unde l-ai luat.

Mersi anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

:) poti sa-mi dai mai multe detalii? are Dolby Prologic 2?

CDC cu 6 cd-uri si MP3 am inteles ca are, m-ar mai interesa daca are si Dolby Prologic 2 pentru ca eu am pe masina instalatia cu boxa centrala si subwoofer (necesare pt Dolby Prologic 2) si n-ar fi frumos sa nu le mai folosesc :)

Merci

Share this post


Link to post
Share on other sites
:) rabdare ai vazut ca am, partea audio e un subiect vechi de cateva luni si n-am facut nimic. Merci mult

Share this post


Link to post
Share on other sites

imi aduc aminte ca ti-am trimis un mail cu date si poze,se poate monta daca este dispusa din fabrica cu high performance sound sau premium sound,numai ca acum tranzactia euro leu a crescut,deci pretul de plecare in iarna era 890-900€(x3,8= +/-3400ron)care este acelasi si acum(x4,2= +/-3800ron)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-am imaginat ca o sa ma enerveze cursul de euro :)

Eu am Premium Sound, dar nu inteleg ce anume se poate monta? HeadUnit-ul de la tine? Sau trebuie sa iau o componenta din HU actual si sa o mut in cel nou? Sau e o componenta exterioara HU si atunci va aparea in meniu optiunea Dolby Surround si pe cel HU nou, fara sa fac vreo alta modificare??

Ai mai facut teste pe alta masina, sau ai idee cum putem verifica fara sa provocam alte neplaceri?

Merci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Smarautz, cumva Head-unit-ul la care te gandeai este asta din link:

http://vccs.volvocars.se/accessories/cat/en-GB/XC90/audio/cd/VCC-245856.htm

?

Asta e bun pentru ce stie sa faca, din pacate nu e compatibil cu masina mea :(

:banghead:

Mai bine.. nush ce sa mai zic. am citit o gramada pe forumuri de afara, si posesorii de XC90 modele pana in 2006 inclusiv sunt cam tristi la partea de upgrade audio :(

Sa ma angajez part-time la volvo service ca sa studiez problema la ea acasa.. cam asta mi-a mai ramas de facut :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

@darren    scuze pt.intirziere,dar sint prins in lucrari la 3masini(pt.MY SPECIAL CAR din Rimini) ala e pt.tine care-l vezi cod 31210457-3 cu aplicare 6849974-8,asta se potriveste pe masinutza ta,mai trebuie facut upgreat cu vida,merçi pt.intelegere

Share this post


Link to post
Share on other sites

@daren: cred ca CD-CHANGER-ul care te intereseaza are codul original 30660290. din cate am vazut este toata unitatea optica care se schimba in interiorul HU-ului (sau in bord). am gist si ceva pe net, dar este in Mama Russia :D si ai link-ul aici: http://translate.google.com/translate?hl=en&sl=ru&u=http://www.1001z.ru/d_catalog2/10/349726/&ei=-G6aSY3jIIag0AXs44CRCA&sa=X&oi=translate&resnum=1&ct=result&prev=/search%3Fq%3Dvolvo%2B30660290%26hl%3Den%26rlz%3D1T4GGLL_roRO314RO314 (tradus in EN).

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@daren  vreau sa te intreb daca mai esti interesat(achizitie) pt.magazia cd pt.xc90

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate zic o prostie, va rog sa nu dati cu pietre! Oare nu ar merge adaptat mecanismul si componentele unui mp3, in HU original? Adica, scoase componentele care sunt in el si montate cele ale mp3-ului si astfel se pastreaza estetica bordului si presupun ca se vor pierde o parte din setari, sau poate nu. O idee!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now