Guest Darren

Upgrade Audio XC90 la HU CD cu Dolby Pro-Logic II

41 posts in this topic

Nu stiu care e denumirea corecta a sistemului pe care il are masina (Premium Package - cred), dar cert este ca am un HU cu CD player, amplificator sub scaunul pasagerului din dreapta, DolbyPrologic prin multe boxe (inclusiv centru si subwoofer).

Now, problema pe care inca nu o am :D este ca vreau sa ascult mai mult de 15-17 melodii fara sa trebuiasca sa schimb CD-ul.

Am vazut in manuale ca exista un model cu MD-Player (nu stiu ce specificatii ar avea, inca mai caut) si 6-CD changer.

Din start as alege solutia sa inlocuiesc HU cu altul original, dar care sa aibe mai multe optiuni decat cel existent, astfel incat sa nu pierd optiunile pe care le am acum (la DolbyPrologic ma gandesc).

M-am uitat pe ebay, dar n-am gasit nimic (sau nu stiu sa caut, probabil ar trebui sa caut dupa modelul de HU, nu dupa modelul masinii).

Cum solutia cu un alt HU pare de viitor, pentru prezent m-am uitat dupa interfete iPod/USB. Am citit ca exista o interfata originala Volvo, dar cred ca trebuie sa am CD-Changer undeva in portbagaj  ::) (sau era S80 si facea paralela catre XC90, sau n-am inteles eu bine).

Pe masina pe care am avut-o inainte am folosit o interfata de iPod de la Dension (modelul 300) care avea si port USB (am folosit doar iPod, dar am luat asa "just in case"), din pacate din cauza unei mase prost gandite, auzeam turatiile motorului in difuzoare, deci m-as gandi de 3 ori inainte sa mai iau una de la ei. Mai mult, pe site-ul lor apare ca mi s-ar potrivi modelul 500 doar daca am CDC (banuiesc CD-Changer).

Stiu ca pe XC90 HU comunica cu restul masinii (antena radio, amplificator) prin fibra optica, deci.. nu e ca-n filmele pe care le-au vazut majoritatea "instalatorilor" din domeniu. Asa ca astept sfaturi, indrumari mai ales daca cineva are deja experienta cu asa ceva, va rog sa ma luminati.

P.S.: trebuie sa mai "sap" prin masina, poate gasesc CD-changer undeva?? In meniul HU nu apare, si de asta n-am insistat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca gasesti un site care sa aiba si preturi si dotari de genul, sa ni-l zici si noua.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Reinvii putin acest topic..

Stie cineva pe unde pot gasi un HU mai "destept" ca cel pe care il am pe masina? Macar pt teste, ca sa-mi dau seama daca e sa comand/cumpar ceva?

Sunetul se aude f. bine in masina, insa incepe sa fie deranjat lipsa unui CD-changer sau a unui suport mp3 sau mini-disc...

N-am gasit cu google nimic de vanzare cu codul 30775 638-7 (HU pt XC90 2007 - cu cd changer integrat. A mea e model 2004, si nu m-as risca sa comand la volvo un HU care sa nu functioneze pe masina mea :()

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum am mai spus si altora.

Incearca la reprezentante, dar nu te opri la primele 2-3 preturi. Cere din tara 2-3 preturi ptr HU cu mp3, dupa care cere si din afara. Preturile sunt f diferite!!!

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

E cam mare marja de pret. Care e diferenta intr 300 si 800eur? Nr. de cd-uri din magazine? Optiune de mp3? Sau doar producatorul si modelul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

in primul rind trebuie sa schimbi radioul cu altul care are iesire pt.cd charger,costa cam 300euro,intreaba la accesorii volvo de unde ai luat masina

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu mi-am pus pe XC70 separat  in torpedou un dvd (no name) conectat la sist masinii,imi citeste absolut orice+monitor pe plafon pentru cei din spate si cu asta am scapat de multe probleme cu aparatul original care nu citea decat cd-uri originale.cost total la dvd+lcd 15''+cabluri si montaj=2500ron,si va spun ca merita toti banii ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

darren si eu am aceasi problema. eu am montat dension gateway500, dar nimic. nu am cum sa selectez sursa. deci nu merge, desi cei de la dension m-au asigurat ca va functiona, dar in timp ce folosesc ipod-ul se anuleaza cd-ul. nu merge :(.

as vrea si eu sa schimb HU cu unul care are ceva intrari. sincer chiar nu stiu unde sa ma interesez in afara de reprezentante.

claudiu la tine ii f simplu. la noi totul este fibra optica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Darren tu ai ascultat vreodata un sistem cu Dolby pe XC90 ?  Se aude infect rau de tot, se aude fals, mai mult pe fata iar efectul de surround este foarte prost, daca se anuleaza PRO LOGIC-ul se aude mai bine dar tot nu ma da pe spate, eu iti recomand sa asculti un astfel de sistem dupa care sa vezi daca merita. Masina pe care am ascultat eu era din 2003.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu stiu la el cum se aude dar la mine se aude bine de tot.

Share this post


Link to post
Share on other sites

azi am fost la un prieten. are atelier de electrica auto etc. am facut chestia din link+ul de la mironb.

am scapat de modulator fm..... se aude perfect. din pacate modelul care este in link este pt sistem audio basic. eu am doulby prologic II. amplificatorul este altfel decat cel din poza. dar pana la urma i-au dat de cap.

deocamdata (sper) sunt cateva inconveniente:

- cand conectezi Ipod-ul se aude un zgomot in boxe f tare

- cand merge muzica de pe Ipod, cam toate setarile de la HU se cam anuleaza

- volumul de la radio sau cd trebuie sa fie la minim. daca nu se aud una peste alta (aci te poti apuca de mixat  ;D)

- volumul il poti modifca doar din Ipod

- cand suna telefonul din masina nu mai pune pe mute muzica, asta numai daca merge de pe Ipod

- cand opresti motorul si scoti cheia muzica merge in continuare, cand muzica merge de pe Ipod. deci trebuie sa apesi tu pe pause la Ipod

dar se aude bine de tot :)

sper sa rezolvam sapt asta macar cateva din problemele de mai sus.

va tin la curent

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu mi-am pus pe XC70 separat  in torpedou un dvd (no name) conectat la sist masinii,imi citeste absolut orice+monitor pe plafon pentru cei din spate si cu asta am scapat de multe probleme cu aparatul original care nu citea decat cd-uri originale.cost total la dvd+lcd 15''+cabluri si montaj=2500ron,si va spun ca merita toti banii ;)

Ce interfata au folosit pentru a conecta DVD-ul cu sistemul masinii? Din ce an e masina ta? Tu pe masina aveai modelul cu Dolby Prologic II?

@mao: Ai verificat pe site-ul lor (dension) daca nu cumva trebuie sa faci upgrade la firmware-ul interfetei? La cea pe care am avut-o eu (e drept, era 300 si pe alta masina), functiona "ciudat" (adica doar cand vroia ea) pana sa-i fac upgrade la ultima vers. de firmware. La fel, iPod-ul trebuie sa aibe ultima versiune de firmware.. (sau mai mare de x - vezi info de pe dension)

Sunt interesat daca reusesti sa rezolvi, pentru ca m-ar tenta pana la urma solutia Dension. Tu ai CDChanger pe masina? Eu citisem ca GW500 merge la XC90 doar daca are CDC OEM :(

Ce sistem ai tu? Din ce an e masina? Ai modelul cu Dolby prologic 2?

Multam, da-mi de veste, pls.

@Bogdan G: Eu am sistemul cu Dolby 2 pe masina mea (e din 2004), si mi se pare ok (pentru o echipare de fabrica :D) cum se aude, chiar si cu functia de surround activata. Numai ca ma deranjeaza sa tot schimb CD-uri.. E si departe torpedoul si nu prea ajung sa iau cd-uri din el :(:))) De asta vreau ceva bazat pe mp3, DVD cu mp3, iPod, HDD, orice ar avea mai mult de 20 de melodii :)

As schimba HU cu unul care are CD-changer inclus in el, ar sti mp3, ar avea Dolby 2, ar avea bluetooth si suport pentru SIM de telefon :), ar avea intrare de microfon pentru telefon.. si.. cam atat. Din pacate nu stiu/nu m-am interesat prea tare... dar asta ar fi nirvana. In lipsa de nirvana, orice solutie eleganta este de luat in seama.

@Mao: acum am vazut ca in ultimul post ai scris cum ai modificat ampliful masinii ca in link... ce-ai facut cu interfata Dension? Ai renuntat la idee? :( Eu as mai fi incercat cu ea, mi-a placut solutia plug&play cand am avut GW300, si era chiar ok, afisa numele melodiilor pe HU, schimbam directoarele sau playlist-urile din comenzile dp volan, era chiar ok :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

din fericire pentru mine ,nu am fibra optica,si nu mia trebuit nicio interfata ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am doulby pro logic II, cu cd fara cdc.

am pus dension gateway 500, dar nu a functionat. nu aveam cum sa schimb sursa de pe cd sau radio pe Ipod. deci nu functioneaza, desi cei de la dension m-au asigurat ca va funtiona. noroc ca nu am comandat-o. cea pe care am montat-o era a lui Kone, atacantul de la CFR. el si-a montat-o pe un porsche cayenne sau cum se scrie :). la el a mers din prima. la mine nu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu unul nu am.

am telefon separat in masina.

tre sa gasesc ceva inginerie sa rezolv problemele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.dension.com/compatibilityDatabase.php?compatibleProductRef=GW500&carMaker=Volvo

Only compatible if CDC exists

:'(

Deci.. pe copaci..

Solutii:

1. sa cumpar un CDC (cat costa?) + GW500 (£369.97) + iPod (am deja... dar totusi 300euro)

2. sa cumpar un HU cu 6CDC intern, care sa stie mp3 ;)) si sa aibe bluetooth.

@Mao: tu ai HU cu SIM incorporat? adica poti forma de pe HU (folosind nr. de tel. al masinii), si vorbesti prin hands-free-ul masinii? Si cu toate astea masina nu are bluetooth pt a conecta alt telefon sau pentru a folosi remote-SIM? :(

Din ce an e masina ta? Ai mai progresat cu modul de instalare la care ai recurs pana la urma?

Ce inseamna "setarile din HU se cam anuleaza"? Te referi la functia surround, si la egalizatoare, nu? Muzica din iPod foloseste sub-woofer-ul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Telefonul din masina dispune de un SIM Charger ca si la Iphone care se afla in bord, in care se introduce o cartela SIM, este un telefon in toata regula, cu care vb prin hands-free adica prin sistemul audio al masinii si ai si receptor daca vrei sa vb in privat si sa nu auda toti din masina si NU are bluetooth, cel putin al meu nu are.

Ce inseamna "setarile din HU se cam anuleaza"?

Avand in vedere ca sursa audio de la ipod "se baga" peste cea care iese din amplificator respectiv HU credca se refera la faptul ca reglajele din HU nu mai au efect, fiindca nu el produce sunetul, corecteaza-ma @MAO daca am gresit ! Eu asa imi imaginez.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Roberto ai dreptate. Si volumul il pot modifica numai de la ipod. Radio sau cd trebuie sa fie la minim ca daca nu se suprapun melodiile. Setari deloc nu mai am la audio. Noroc ca ipod clasic are f multe setari si pot sal pun cum vreau. Foarte interesant cand ascult de pe ipod si opresc motorul, scot cheia din contact muIca tot merge :).

Inca nu am mai reusit nimic nou pt ca nu prea ama avut timp.

@darren degeaba cumperi magazie. Nu prea ai ce face cu ea. Nu ai unde sa o legi la HU. Aata este ideea. Daca ar fi fost asa simplu o faceam demult :) masina mea ii din 2005. Cand mege muzica de pe ipod merg toate boxele normal.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normal ca nu mai ai setari daca faci "ingineria" aia pe amplificator, e ca si cum ai lega ipod-ul direct la boxe. Banuiesc ca amplificatorul nu e alimentat prin HU, probabil ca intra in stand-by dupa o anumita perioada in care nu primeste semnal.

Dupa ce am dat si eu o carca de bani pe modulatoare fm, suporti de ipod si alte balarii, am schimbat head-unitul cu un Becker 7945, se aude demential cu boxele originale ale masinii, are navigatie, hands-free, card compact-flash, mp3+wma... Decat sa dati banii pe prostiile alora de la Dension, schimbati head-unitul si gata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma gandeam sa cumpar magazie OEM, aia ar trebui sa se potriveasca, nu? Sau la XC90 s-au facut doar HU cu magazie incorporata? :( Oricum, ajung la niste costuri prea mari..

Pentru cei care nu au fibra optica la sistemul audio.. o solutie buna este asta:

www.imiv.ca

(au si interfete si display-uri LCD)

Tot rasfoind manualele de instalare a diverselor accesorii pt XC90 am gasit unul pentru instalarea unui MiniDisc Player in HU existent ..

Trebuie doar modulul MiniDisc si un set de cabluri pentru a-l conecta la HU si alimentare.

Poate cineva sa-mi zica un pret pt MiniDisc - cod R3903664

si cabluri - cod R3904302

Exista oare asa ceva? Sa nu ma trimiteti la reprezentanta :)) decat daca sunteti siguri ca acolo am cu cine vorbi asa ceva ;)

Am atasat si manualul respectiv, poate mi-a scapat ceva si de fapt e o idee proasta

Este downloadat de pe site-ul Volvo: http://vccs.volvocars.se/accessories/ii/search.aspx

MiniDisc player.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe langa faptul ca sunt foarte scumpe ca si mediu, minidiscurile sunt si destul de vechi ca format. Din cate stiu eu au vreo 80 de minute, asa ca nu e nici o diferenta fata de un cd obisnuit. In romania daca o sa intrebi probabil o sa ti se rada in nas in cel mai bun caz  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now