contdezactivat

Ce filtru e asta?

11 posts in this topic

Salut!

Cautand piese pentru masina, am gasit un sit din germania care in oferta avea si filtru de aer habitaclu, pentru seria 400. Intrigat fiind, ptr ca mi s-a spus ca masina nu are filtru de aer habitaclu, am rascolit serios Vadis-ul si am gasit asta.

Din poza nu imi dau seama exact ce este, poate fi filtru de aer habitaclu sau filtrul de aer de la motor...

Daca stiti careva, va multumesc de acum.  ;)

Adi

...am uitat poza  ;D

post-924-12877849702901_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

mie imi pare ca e filtru de polen-habitaclu, nicidecum filtru de aer-motor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dap, filtru de habitaclu e. Nici 850-urile nu au avut toate filtru de polen, dar se poate pune o carcasa in care se aseaza foarte frumos unul, si chiar e echipare "oficiala", fara inventii si adaptari...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci baieti! ;)

As vrea sa ma apuc eu de operatia asta, de schimbare a filtrului habitaclu,eventual o sa pun si poze pe forum  ::)

Pentru asta, ar trebui sa imi dau seama unde anume e pozitionat exact filtrul asta.  ;D

Tocmai m-am uitat la masina si nu imi dau seama unde ar trebui sa fie. M-am uitat si sus, sub capota; si jos la picioarele pasagerului, in masina, unde e doar cutia ventilatorului.

Any ideeas?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Filtrul se afla sub capota, in stanga sus (daca stai in fata masinii) , langa stergatoare.

Maine postez si o fotografie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite si pozele .....

Prima,  cu pozitionarea filtrului; pe capac are o eticheta pe care scrie ca trebuie inlocuit la 20000 de Km sau la un an.

Cealalta fotografie este facuta cu capacul ridicat si se poate vedea filtrul pe care sunt niste frunze (daca nu postai subiectul asta nu aflam si eu cat de murdar este filtrul meu). Stie cineva unde gasesc unul nou? L-am spalat odata cu apa si detergent si s-a curatat destul de bine dar acum chiar trebuie inlocuit... sau NU?

post-1417-12877849748516_thumb.jpg

post-1417-12877849748966_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult! M-ai iluminat.  ;)

Nu am filtru de polen, la mine sub protectia de plastic e numai o gaura.

O sa caut unu si o sa imi montez. Sunt alergic la praf...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut am si eu locul ala la volvo meu dar e cam gol,lipseste filtru,pai dute la ceva magazin sau vezi k este pe forum mai multe linkuri,cu magazine si vezi daca nu cumva gasesti acolo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit capacul/suportul de filtru pe la 20 eu.

O sa urmeze si ala candva, deocamdata am alte prioritati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mare inginerie nu ar fii sa adptezi un suport de la alta masina!!! dar iti trebuie ceva timp sa alergi pe la dezmembrari si sa cauti eu unu as merge pe variant suport de opel filtru opel ! si cred ca ajugi tot undeva la 20 e!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now