Sign in to follow this  
Followers 0
cristisubiak

caseta de direcție

8 posts in this topic

salutare ! am achiziționat de curând un volvo v50, așa, ca de buget redus. 1.6 diesel, 220000 km reali, unic proprietar. masina foarte bună, frâne și ambreiaj nou, merg deci la itp. la itp îmi zice gagiul că sunt probleme la caseta de direcție și că trebuie schimbată deoarece bucșele din suportul casetei nu se pot înlocui ci trebuie toată caseta. atașez și o poză cu suporții stricați (e vorba de ambii) și aștept un răspuns de la cineva care s-a confruntat cu problema asta ! mulțumesc anticipat !b35051d1bf9eb384a2d5a263736f7146.jpg

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu m-am confruntat cu o astfel de problema, la S40-ul din 2003. Reparatia costa 80 % din pretul unei casete noi. Asa ca am schimbat caseta cu una noua. In urmatorii cinci ani, masina nu a avut nicio problema. Nici actualul proprietar nu se plange de ceva. Concluziile, le tragi tu.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! M-ati facut curios, nu stiam ca ar putea fi probleme cu asa ceva! Sa inteleg ca apare un joc la acei suporti care fixeaza caseta pe sasiu? Nu se poate remedia in nici un alt mod?

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
Salut! M-ati facut curios, nu stiam ca ar putea fi probleme cu asa ceva! Sa inteleg ca apare un joc la acei suporti care fixeaza caseta pe sasiu? Nu se poate remedia in nici un alt mod?

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

da, exact. cred că e o bucșă sau ceva, habar n-am.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
Eu m-am confruntat cu o astfel de problema, la S40-ul din 2003. Reparatia costa 80 % din pretul unei casete noi. Asa ca am schimbat caseta cu una noua. In urmatorii cinci ani, masina nu a avut nicio problema. Nici actualul proprietar nu se plange de ceva. Concluziile, le tragi tu.

păi logic că am să o schimb. am vrut doar să știu dacă se pot schimba defapt ca orice bucșe normale, ca mecanicii ... na, nu toți știu ce trebe

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

E dileala mare sa schimbi o caseta buna pentru acele bucsi

Share this post


Link to post
Share on other sites

bun. deci ca un update: am fost ieri din nou la mecanic să-i fac service la Volvo și mi-o strâns șuruburile mai tare. azi sun la ÖAMTC (locuiesc în Austria) să-mi fac o reprogramare la inspecție și vă țin la curent după ce primesc un răspuns de la ei. la cum testează direcția pe mașină sigur o să-și sea seama dacă sunt probleme la bucșe sau o fost doar din cauza șuruburilor. volanul oricum m-o îndreptat și mașina merge bine.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

și cum era de așteptat, mașina o trecut totul cu brio. topic închis.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0