tiberiuh

V60 D2 Recomandare ulei

9 posts in this topic

Salut, 

In manualul V60-ului meu (D2 2011) uleiul recomandat e Castrol 5w30 ACEA A5/B5. La ultimul schimb am pus Castrol Magnatec Start-Stop A5, dar citeam ca nu prea e recomandat pentru vehicule cu DPF din cauza continutului relativ mare de " Sulfate ash", undeva la 1,2g/100g. In standardul ACEA, pentru motoare cu DPF sunt recomandate uleiurile dupa specificatii C (in jur de 0.6g/100g).

Singurul ulei pe care l-am gasit, dupa specificatie A5/B5 cu nivel mic de sulfate ash e LiquiMoly  Special Tec F 5W-30, cu 0.85g/100g.

Intrebarea mea e daca se poate folosi ule ACEA C2-C3, gen CASTROL MAGNATEC STOP-START C2 5W30 sau altele cu aceleasi specificatii, sau e obligatoriu folosirea uleiurilor A5?

Merci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca in manual scrie A5/B5 atunci din ala tre sa pui. Nu conteaza ce citesti pe net despre vehicule du DPF.

La nici 4 litri de ulei eu as pune Castrol cu sigla Volvo!

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, kecs said:

Daca in manual scrie A5/B5 atunci din ala tre sa pui. Nu conteaza ce citesti pe net despre vehicule du DPF.

La nici 4 litri de ulei eu as pune Castrol cu sigla Volvo!

Nu e vorba de bani aici, e vorba de o nedumerire de-a mea mai mult. Si castrol cu sigla volvo mie nu-mi zice nimic pentru ca n-am gasit deca 0w30 si motorul de pe masina asta nu e volvo.

Merci de raspuns.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Castrol este recomandat de catre Volvo doar pentru ca ei au platit pentru recomandarea asta, exista si Ravenol SSV, Liqui Moly Special Tec V,Motul 8100 eco energy, Motorex Concept V-XL astea fiind produse cu origine clara( Germania , Franta , Elvetia ) produse special pentru Volvo sau cu recomandare Volvo.La Castrol locul de fabricatie a devenit neprecizat, made in UE.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca in manual scrie A5/B5 atunci din ala tre sa pui. Nu conteaza ce citesti pe net despre vehicule du DPF.

La nici 4 litri de ulei eu as pune Castrol cu sigla Volvo!

Nu e vorba de bani aici, e vorba de o nedumerire de-a mea mai mult. Si castrol cu sigla volvo mie nu-mi zice nimic pentru ca n-am gasit deca 0w30 si motorul de pe masina asta nu e volvo.

Merci de raspuns.

Da-mi un PM cu VINul masinii si ma uit in VIDA si iti trimit screenshot.

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 hours ago, Evolventa said:

Castrol este recomandat de catre Volvo doar pentru ca ei au platit pentru recomandarea asta, exista si Ravenol SSV, Liqui Moly Special Tec V,Motul 8100 eco energy, Motorex Concept V-XL astea fiind produse cu origine clara( Germania , Franta , Elvetia ) produse special pentru Volvo sau cu recomandare Volvo.La Castrol locul de fabricatie a devenit neprecizat, made in UE.

Toate ce mi le-ai zis mai sus sunt 0w30, la mine in carte scrie 5w30...pot folosi 0w30?

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 hours ago, kecs said:

 

Nu e vorba de bani aici, e vorba de o nedumerire de-a mea mai mult. Si castrol cu sigla volvo mie nu-mi zice nimic pentru ca n-am gasit deca 0w30 si motorul de pe masina asta nu e volvo.

Merci de raspuns.

Da-mi un PM cu VINul masinii si ma uit in VIDA si iti trimit screenshot.

Ai PM

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa cum se vede, in loc de ACEA A5/B5 5W-30 poti folosi linistit ACEA A5/B5 0W-30. Bineinteles ca bolbo recomanda Castrol, dar eu spre exemplu folosesc Total (aceeasi specificatii) de vreo 150.000 km fara probleme.IMG_20200213_205549.thumb.jpg.1d1bcecad3

Insa daca vrei uleiul recomandat, se gaseste fara probleme. Part number: 31316299

Share this post


Link to post
Share on other sites
22 hours ago, kecs said:

 

Dupa cum se vede, in loc de ACEA A5/B5 5W-30 poti folosi linistit ACEA A5/B5 0W-30. Bineinteles ca bolbo recomanda Castrol, dar eu spre exemplu folosesc Total (aceeasi specificatii) de vreo 150.000 km fara probleme.IMG_20200213_205549.thumb.jpg.1d1bcecad3

Insa daca vrei uleiul recomandat, se gaseste fara probleme. Part number: 31316299

 

Am inteles, merci mult de ajutor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now