Catalin1993

Cutie automată volvo s60

10 posts in this topic

Salut cum pot sa aflu ce model de cutie am (Dsg etc) la un volvo s60 2012 D3 163cp ? Vreau sa ii schimb uleiul si nu stiu unde sa ma duc Ploiesti/Bucuresti imprejurimi?  Am achizitionat masina de la o reprezentanta din Juterborg si in carte nu scrie nimic de schimbat ulei cutie doar inspectii si schimb ulei motor. Masina are 150mi km si as vrea sa il schimb deoarece am observat ca uneori imi da soc cand bag din N in P . Va multumesc anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites


Salut,

Cauta cel mai apropiat service care are  RAVENOL ATF PROFESSIONAL LINE EXCHANGE MACHINE  sau aceiasi masinarie de la LIQUI MOLY,procedura este simpla indiferent ce tip de cutie ai ,se cupleaza pe tur -retur ulei la iesirea din cutie, baga un detergent si timp de 10 minute spala cutia,apoi pompeaza ulei nou si impinge afara uleiul vechi, totul este asistat de un soft care in baza seriei de sasiu stie ce trebuie pentru masina ta.

Liqui moly are si un aditiv pentru cutii automate (aprox 40 lei)care face treaba buna, il poti adauga la orice marca de ulei .

In Sibiu procedura m-a costat 1200 lei.

 

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
23 hours ago, Catalin1993 said:

Salut cum pot sa aflu ce model de cutie am (Dsg etc) la un volvo s60 2012 D3 163cp ? Vreau sa ii schimb uleiul si nu stiu unde sa ma duc Ploiesti/Bucuresti imprejurimi?  Am achizitionat masina de la o reprezentanta din Juterborg si in carte nu scrie nimic de schimbat ulei cutie doar inspectii si schimb ulei motor. Masina are 150mi km si as vrea sa il schimb deoarece am observat ca uneori imi da soc cand bag din N in P . Va multumesc anticipat

Salut, 

Te-ai uitat in cartea tehnica? Acolo ar trebui sa specifice daca si cand trebuie schimbat uleiul din cutie. Eu stiam ca nu ar trebui schimbat - dar cine stie? Poate este de la ulei intr-adevar. Avem colegi pe aici care cunosc mult mai bine aceste aspecte - BogdanG, Vadim. Ei cred ca ar putea sa iti dea o parere avizata - contacteaza-i cu incredere. 

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La 150.000 km sigur nu-i faci rau daca-i schimbi uleiul. Ar fi bine sa incerci la un service care se ocupa de volvo, autorizat ca-i aproape de Ploiesti (Otopeni - Primus) sau la celelalte "neautorizate" dar specializate tot aproape de Ploiesti (Chitila sau pe acolo Bogdan/Vadim-Alex)

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 2/19/2020 at 3:38 PM, Evolventa said:


Salut,

Cauta cel mai apropiat service care are  RAVENOL ATF PROFESSIONAL LINE EXCHANGE MACHINE  sau aceiasi masinarie de la LIQUI MOLY,procedura este simpla indiferent ce tip de cutie ai ,se cupleaza pe tur -retur ulei la iesirea din cutie, baga un detergent si timp de 10 minute spala cutia,apoi pompeaza ulei nou si impinge afara uleiul vechi, totul este asistat de un soft care in baza seriei de sasiu stie ce trebuie pentru masina ta.

Liqui moly are si un aditiv pentru cutii automate (aprox 40 lei)care face treaba buna, il poti adauga la orice marca de ulei .

In Sibiu procedura m-a costat 1200 lei.

 

 

Salve,

daca te rog, poti spune numele service-ului? Ori date de contact?

Detin un S80 2014, 220 000 Km, l-am achizitionat anul trecut, 210 000 km, D2, de care sunt foarte multumit. Am facut o revizie dar nu stiu nimic despre uleiul din cutia de viteze.

Multumesc.

827295829_;slot=10;filename=eyJmbiI6IjhwNGE3Nzg1aGZkczEtQVVUT1ZJVFJPIiwidyI6W3siZm4iOiJxN216NTNiaWZwemstQVVUT1ZJVFJPIiwicyI6IjE2IiwicCI6IjEwLC0xMCIsImEiOiIwIn1dfQ.Vpi3mP1fD0tfVjjmEkTDRUqtZshNNKpXq1UJqf76K2Y_rev001.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate cutia ta este Powershift si numai la reprezentanta iti recomand sa o servisezi pt ca sunt probleme mari cu aceasta cutie . 

De reparat se repara la Urlati jud Prahova . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar ce probleme mari are cutia aceasta de pe S80? Pentru toate motoarele? Chiar și pentru cel de 215 cai și 4x4?

Share this post


Link to post
Share on other sites

pt motoarele de volvo

este tf 80 sc 

6 trepte 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mulțumesc frumos pentru răspuns dar nu dețin destule informații referitoare la modelele de cutie de viteze. De aceea am întrebat dacă acel model de Volvo și tip de configurație are probleme cu cutia. Sincer vorbind chiar și cu motorul său...ori alte informații utile despre ea. 
 

Puței să mă lămuriți?
 

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri 

Edited by KMan
Informații suplimentare

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 04/03/2020 at 7:39 PM, BogdanG said:

Din pacate cutia ta este Powershift si numai la reprezentanta iti recomand sa o servisezi pt ca sunt probleme mari cu aceasta cutie . 

De reparat se repara la Urlati jud Prahova . 

Multumesc Bogdan, amabil ca de obicei.

Estimezi un cost pentru service/ schimb ulei in cutia de viteze?

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now