Darius2017

Probleme cu clima

6 posts in this topic

Salut!Am un S40 din 2007 si am fost sa imi complectez cu freon instalatia,toate bune si frumoase pana la un momendat cand am simtit ca jumatate masina raceste si jumatate baga aer cald.ca pe urma sa nu mai raceasca deloc.Partea dreapta baga aer fierbinte complect(sus,mijloc,jos).Am fost din nou sa imi verifice instalatia si surpriza nu mai era freon....Asta s-a intamplat in decurs de o luna.Mecanicul mi-a spus ca nu am pierderi si ca nu stie de ce pierde freonul.A verificat si cu tester si toate ok.A incarcat instalatia din nou si surpriza clima mergea...Asta a durat 3 saptamani,simtomele aceleasi si acum iara sunt fara freon.A mai patit cineva asa ceva?Compresorul functioneaza...Ce as putea face?Mecanicul a spus ca probabil radiatorul de la clima sa aiba pori si pe acolo sa pierd freonul...A spus ca el nu poate sa verifice in serviceul lui... (de ce nu stiu....doar deaia ai service)

Share this post


Link to post
Share on other sites

E clar ca ai o pierdere pe undeva! Inainte de orice trebuie depistata pierderea, ca altfel bagi freon degeaba!! Incearca sa mergi la un service care se ocupa doar cu instalatii de clima!! Daca dupa o luna nu mai ai deloc presiune in instalatie, e clar ca pierde pe undeva!! Acum, iti dai seama ca acest defect poate fi oriunde!! Ori la radiator in fata, pe la o imbinare pe undeva, ori la evaporator in bord!! De asta trebuie verificata instalatia cu simt de raspundere!!

Trimis de pe al meu SM-G975F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 19.06.2020 at 7:04 PM, Darius2017 said:

Salut!Am un S40 din 2007 si am fost sa imi complectez cu freon instalatia,toate bune si frumoase pana la un momendat cand am simtit ca jumatate masina raceste si jumatate baga aer cald.ca pe urma sa nu mai raceasca deloc.Partea dreapta baga aer fierbinte complect(sus,mijloc,jos).Am fost din nou sa imi verifice instalatia si surpriza nu mai era freon....Asta s-a intamplat in decurs de o luna.Mecanicul mi-a spus ca nu am pierderi si ca nu stie de ce pierde freonul.A verificat si cu tester si toate ok.A incarcat instalatia din nou si surpriza clima mergea...Asta a durat 3 saptamani,simtomele aceleasi si acum iara sunt fara freon.A mai patit cineva asa ceva?Compresorul functioneaza...Ce as putea face?Mecanicul a spus ca probabil radiatorul de la clima sa aiba pori si pe acolo sa pierd freonul...A spus ca el nu poate sa verifice in serviceul lui... (de ce nu stiu....doar deaia ai service)

Si eu am problema asta doar ca la mine nu exista pierderi...... Cu cat ii mai cald afara cu atata ii mai cald aerul in partea soferului, in dreapta clima functioneaza perfect..... Cum se raceste afara cum incepe sa sufle rece si la sofer si o vreme merge asa dar fara posibilitatea de a regla temperatura...... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now