andreii

consum xc60 t5

6 posts in this topic

Salutare,

Ma poate ajuta cineva cu un consum real, nu cel dat de producator, in Bucuresti, sau alt oras aglomerat, pentru un xc60 t5 (cel cu 250 hp)?

 

Vreau sa cumpar o astfel de masina an de fabricatie dupa 2018, insa am citit putin pe niste forumuri din afara, iar lumea parea nemultumita de consumul prea mare.

De asemenea daca are cineva motorul D5, mi-ar fi de mare folos informatii despre consum si pentru acesta, deoarece il iau in calcul ca alternativa.

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu cit de mult te poate ajuta acest lucru ,poate doar pentru linistea ta. Benzinar fiind  doar nu il tii din acceleratie (pina) la 2000-2400rpm  cu toata desteptaciunea cutiei care stie sa schimbe foarte bine ,doar sa ai consum redus ..

Bogdan G are alt model ,benzinar si din ce citeam cu mult timp in urma zicea ca traversind odata Bucurestiul  a scos (sper sa nu gresesc)10 sau 10.5l/100  pe cruise control in Bucuresti la ore de minima circulatie(seara -noapte) Autoturismul lui are multi cai fata de ce doresti tu  insa la un mers foarte decent nu prea conteaza ,ambele modele fiind in 4 cilindri si cutie automata "desteapta".

Eh! Una peste alta probabil ar mai trebui sa mai pui in calcul si faptul ca Xc60 are ceva peste 1800kg.

Eventual , Mariusdaniel sa iti raspunda concret avind ceva foarte aproape adica un placut XC40T5.

Benzinarele  de top sint foarte rare pe acest forum in caz ca nu stiai sau nu ai cautat.  Cu diesel  D5 este altceva si poate ai mai multi  de intrebat insa sa ii cauti.

Totusi vad ca ai D5 ,5 cilindri generatie veche si nu vad ce enigme ar avea la consum un motor VEA D5 asa teoretic-practic vorbind fata de cel vechi!.

Mai scazi o camera de ardere si ramin 4..:hammer:

 

Edited by Vvolvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

 ..

 

Edited by Vvolvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna

de motorul T6 de 306 cp, stie cineva, ceva?

multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca te referi la cel vechi atunci gasesti niste informatii pe aici. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 hours ago, emilb said:

Buna

de motorul T6 de 306 cp, stie cineva, ceva?

multumesc

Salut, T6 de 2L sau 3L ? 

 

@Vvolvo S60-ul meu P* chiar consuma putin, regret ca l-am vandut insa a ajuns la colegul Speedy asa ca mai pot da o tura cu el cand mi-e tare dor . 

Chiar putea scoate un consum de 8-9 % extraurban in regim autostrada si sub 8 la nationale, de asemenea in oras nu sarea de 14% care in comparatie cu fostul S60 R era un consum bun rau, la R nu scadeam de 18% insa avea softul modificat si un amestec foarte bogat . 

Un XC60 T6 de 2L este vis, insa sunt extrem de rare si nimeni nu vinde asa ceva pt ca sunt beton . 

XC60 T6 de 3L iti recomand, colegul Kpax a ajuns la 320.000 km cu a lui si abia acum au inceput ceva probleme la motor . 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now