Sign in to follow this  
Followers 0
contdezactivat

Accident VW vs LOGAN

18 posts in this topic

cam nashpa . cred ca daca era un passat nu ar fost chiar asa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, asta pare un Polo sau Golf in imagini si se pare ca a fost lovit in portiera, la locul soferului...

Totusi... e un VW model nou. Daca mi s-ar intampla mie sa fiu lovit de un logan si sa rezulte urmarile astea as merge pana la aia la fabrica si i-as strange de gat.  :violent1:

Eu stiu caz concret de 440 lovit in portiera, la locul soferului, de un tir la vreo 60km/h (+/- 10km/h). Colegul a stat ceva timp cu perfuzii in spital dar viata nu i-a fost pusa in pericol... si era o persoana trecuta de 65 de ani. Masina a juns la fiare vechi dar a murit "la datorie".

Bine ca la modelele noastre, desi nu exista airbaguri laterale, exista "side protection"...

Share this post


Link to post
Share on other sites

E nasol daca nu a avut airbag lateral ( sau a avut ? ) si s-a lovit cu capul de stalpul usii din cauza inertiei , foarte nasol cazurile astea si foarte periculoase.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Of ce va place voua sa va umflati in pene, vreti sa va aduc aminte de accidentul dintre S40 si Fiat ?????

Dossey conducea un VW POLO din generatia 98-02, aceasta masina este strict de oras si destul de mica, este o masina care are 3 sau 4 stele (in functie de an) insa sta foarte prost la impactul lateral. Daca masina era model dupa 2002 ar fii avut AB laterale si atunci situatia era alta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un polo mai vechi condus de un bleg care se credea regele soselilor a patit cea ce era de asteptat sa pateasca ... (bine ca copilul de 9 ani e ok!!!).

In rest e o oarecare diferenta de greutate intre polo si logan, iar loganul cu cea mai masiva lui parte a lovit poloul in cel mai vulnerabil loc.

Atat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

off topic

"Golf IV Variant 1.9 tdi -PP520 Nozles-TCR race chip- 18 " NUVOLARI rims | Xenon ...antena de 2.05 M inaltime ...."

De ce antena asa lunga???

on

Share this post


Link to post
Share on other sites

off topic

"Golf IV Variant 1.9 tdi -PP520 Nozles-TCR race chip- 18 " NUVOLARI rims | Xenon ...antena de 2.05 M inaltime ...."

De ce antena asa lunga???

on

Ce stii dumneata ,d-le Andras...e de la navigatie ...si sa nu uitam... e VW ...  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ha Ha Ha ce glumet este mai alex ce am mai ras :(

@andras244 este antena de CB, se poate vedea in pozele de la intalniri bucuresti volvo club . Apropo Logan si Polo au aceiasi greutate .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aveti dreptate, vw-ul asta nu e ultima generatie. Asa se mai explica urmarile...

Share this post


Link to post
Share on other sites

................. Apropo Logan si Polo au aceiasi greutate .

daaaaaa?!?!?

da cat are loganu, 300 kile?  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Loganul are intre 940 kg  si 1050 kg (daca este diesel) . Polo are intre 890kg (model 1997) si 1050 kg model 2000. Modelul nou de Polo (2004- )are 1200kg, deci mai greu ca Loganul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce este pacat de Nuvolari ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vreau si eu un kil de ulei daca tot e la volum

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca intr-o masura se repeta povestea cu Volvo vs. Fiat. In privinta sigurantei, nu este prea mare diferenta intre Logan si Polo '98, pentru ca, desi Loganul a aparut mai recent, platforma tehnica aste mai veche. In plus in cazul unui accident sunt mai multe cauze care pot duce la rezultate neasteptate ale impactului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ideea este ca ambele masini au 3 stele la EURONCAP, oricum una este un test controlat facut in laborator si alta este un accident real .

Share this post


Link to post
Share on other sites

In legatura cu adi2727 de pe pagina 1: Ma bucur foarte mult sa aud asta pentru ca si eu detin un volvo 440 din 93'. Si pot confirma spusele pentru ca am vazut ce tzevi si intarituri is in usa. Mai si scrie pe usa "Side Protection".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0