Ujio

Intrebare v40

13 posts in this topic

Se pare ca dupa multe peripetii conjugale,am reusit sa o conving pe femeie sa scape de A3 8L quattro tdi,dupa cativa ani de tavalit pe sub ea.Ar vrea sa ii iau un v40 diesel,dar doar daca e mai fiabila decat masina de pina acum.Oricum pe gropile mioritice a3 quattro nu isi are rostul,e foarte fragila si prea joasa.Daca are cineva ceva de zis privitor la v40,dpv al fiabilitatii as aprecia,nu vreau sa scap de a3 si sa cumpar v40 doar de plictiseala.Femeii i s-a pus pata pe Volvo,eu sunt in discutii cu unu ce vinde un xc vechi,si cred ca de acolo s-a molipsit si ea cumva....

Share this post


Link to post
Share on other sites

V40 de pana in 2004 sau dupa 2012?

Share this post


Link to post
Share on other sites

   Sa comentez un pic dar si pentru ca te agiti de parca ai lua XC/V/S 90.:)

Vrei motorina, te poti pacali cu cele din D , fiindca nu ai de unde stii  rulajul exact (daca are 350k  este mult ,daca are 186k nu esti sigur) .Dupa aceea te apuci de schimbat injectoare ,turbina ,cuplaj ambreiaj-dubla masa.Reperele astea  se cumpara  de fel si nu din dezmembrari daca vrei sa ai o masina bunicica si nu caruta.

La ce preturi au masinile din D ,gindeste-te cum se prezinta  masina  ca si fiabilialitate la achizitie!! Totusi vechime de 16-18 ani..

Pentru achizitie trebuie sa ai buget  si nu vinzi o masina veche ca sa o inlocuiesti cu alta si in care sa bagi bani sa o aduci pe linia de plutire.Trebuie sa gasesti o masina cu istoric numai in NL, tara lor de fabricatie dar astea au preturi maricele fata de restul Eu.Astea se pot verifica la km ,proprietari ,oficial..

Mai bine un 1.8 benzina /122cp ,cutie M56 si ulterior "gazat" ,reduci si costurile de carburant  si nu poluezi planeta :)

Te va costa cu tot cu inscriere definitiva si schimbare consumabile, estimez vreo 2200-2500E .O conduci atent  vreo 4,5 ani sa nu te pocneasca careva  ( sa nu ai dauna totala si remat) si nu te mai tavalesti pe sub masina :)

Succes si alege cu grija..

 

 

 

 

 

Edited by Vvolvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca pentru tine reprezinta un ideal  XC/V/S 90,ai bunul simt sa nu fii ironic.Cine e un bun gospodar si nu cheltuie tot ce are plus datorii in banci sa ia o masina e privit ironic de catre romani,dar e chestiune de evolutie a speciei,ca tot ai avut proasta inspiratie sa fii ironic.Piese din dezmembrari nu cumpar,nu imi sta in obicei.Am niste ganduri privitor la o ferma cu tot ce implica,si cel putin inca un an stau cuminte cu banii,de unde si preocuparea pentru o masina foarte ieftina.Te asigur insa ca daca lucrurile merg pe fagasul normal,tot o masina veche voi cumpara.De gazat am incetat de ani buni sa mai practic sportul asta,ii las pe altii acum ce vad ca sunt entuziasti:).De aspectul poluat planeta sa ocupa guvernantii,e sarcina lor sa aiba grija de calitatea aerului nu a mea.In Olanda sunt masini cu multi km,dar masini cu asistenta facuta,altfel nu ar fi ajuns la acel numar de km.Altfel multumesc de postare...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ehhh! Am ajuns sa fiu considerat  nesimtit in opinia ta ,desi nu ne cunoastem ,nu ne-am vazut si ce comentam era pur si simplu cu bun simt ,punctual  si de ajutor pentru tine, despre cum ai putea sa procedezi la achizitie fie cu bani putini fie cu ceva mai multi .Un zimbet nu inseamna musai ironie .Exista anumite icon-uri  pe acest forum incit sa pot sublinia daca consider anumite stari de spirit ,ironii sau ce mai vrei tu.Nu era cazul cu acel zimbet.

Incearca sa zimbesti mai mult in viata , vei trai mai liber si mai mult..

Fraier cu F mare sint pentru ca imi irosesc timpul uneori pentru a raspunde gratuit ,documentat  pe acest forum..

Multumesc ca esti un adevarat om. 

 

 

Edited by Vvolvo
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Vvolvo said:

 

Fraier cu F mare sint pentru ca imi irosesc timpul uneori pentru a raspunde gratuit ,documentat  pe acest forum..

 

 

 

Bine ai venit in club :P 

 

@ujio din pacate ii dau dreptate lui Adrian, tu nu stii ce inseamna Volvo, cauti o masina de 2000 de euro si pui intrebari ca pt una de 20.000 euro. 

In primul rand V40 nu e Volvo ci un amarat de Mitsubishi Carisma cu motor by Reno, XC70 de 2000 euro inghite lejer inca atat pt a functiona corect, o masina Volvo buna costa multi bani iar pe aici gasesti ceva bun insa la multi bani si ca sa intelegi despre ce vorbesc eu aici vin si cu exemple, un V50 2.0D 2005 in Italia costa 500e, aceiasi masina intretinuta tot in Italia de la prim proprietar costa 5000e . 

Exemplu nr 1 https://www.subito.it/auto/volvo-v50-2006-terni-347480729.htm

Exemplu nr 2 https://www.subito.it/auto/volvo-v50-siracusa-345755373.htm

 

Deci intrebarea mea este ce vrei pana la urma de la un Volvo ? Intrebi de fiabilitate, pai cine a condus masina inainte e intrebarea . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma surprinde neplacut ca la tine si amicul ce a postat mai sus volumul informatiilor solicitate e proportional cu valoarea masinii.Dar sunt aspecte ce nu pot fi lamurite in scris,ca ne inflamam si oricum nu se rezolva.Si inca un detaliu,nu mai puneti etichete persoanelor ce nu cunoasteti,e jignitor pentru unii.Ca sa iti raspund la postare ta pe topicul xc70,modesta V40 e o masina ipotetica pentru femeie,si nu presupune ca nu se mai cumpara acel XC70,ca va fi de 2000 sau de 10000 euro om vedea.Dar considera si faptul ca unii mai au si alte prioritati decat sa cumpere masini,mai sunt oameni ce merg inainte pe mai multe planuri,activitati,si pentru care o masina reprezinta un mijloc de transport doar,cu sau fara o doza de pasiune.In incheierea postarii,va amintesc ca era o vorba odata,decit sa spui ceva nepotrivit sau chiar jignitor,mai bine nu spui nimic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă tu cauți un mijloc de deplasare ai cam gresit forumul .

Volvo e altceva, e un mijloc de transport ieftin (second hand) ce te îngroapă usor si sigur dacă nu a fost întreținut când trebuie .

Si sa dai un A3 pe V40 același an ma pufnește rasul, mai bine iei o Corsa C si va fi mult mai fun .

Volvo îmbătrânește rau iar un Volvo de 20 de ani e paguba la casa omului, iti spun pt ca am si eu un V70 2001 si mereu cere câte ceva iar preturile sunt mari in comparatie cu prețul mașinii. Eu compar aceasta masina cu masina socrului meu, o Corsa C 1.0 ce nu vede service si merge de rupe, la V70 ba se sparge un furtun de apa, ba bate motorul și trebuie cuzineți, ba caseta de direcție și asta în contextul în care în 3 ani a făcut 5000 km prin București.

Mai am un Volvo C303 din 75, masina militara iar la aia trebuie anual strânse suruburile, gresate părțile în mișcare, etansat capacul tachetilor si facut jocul acestora, an de an desi anul asta a făcut 250 m .

Așadar ce cauți? Vrei masina de tavaleala pt oras si fara pretenții ? o Corsa C e perfecta sau chiar V40 mk1, interior odios, plina de rugina insa merge, vrei ceva sa te simți comod în interior iei P2 (S60 mk1 V70 XC70 Mk2 ) insa la astea preturile pieselor sunt sus si dupa 20 de ani, oameni sa le repare sunt putini, piese after market sunt proaste si nu mai găsești calitate, adica radiator de apa de exemplu nu mai găsești de firma ci numai gunoaie ce țin maxim 1 an sau 2 .

Nu poti întreba de fiabilitate la o masina de 20 de ani, nu face sens, orice e cauciuc pe masina aia e copt iar dacă te apuci sa schimbi tot ce tine de siguranta (furtune frana, frane, direcție) dublezi prețul mașinii iar în acest caz intervine masina intretinuta a unui membru de pe aici, iar un pasionat de Volvo vrea 4000e pe un V70 din 98 iar aceiasi masina o iei din Germania cu 500e insa mai ai de bagat mult si bine .

Poate acum ai inteles de ce ne amuza postarea ta si de ce am fost ironici .

Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 7 ore, Ujio a spus:

Ma surprinde neplacut ca la tine si amicul ce a postat mai sus volumul informatiilor solicitate e proportional cu valoarea masinii.Dar sunt aspecte ce nu pot fi lamurite in scris,ca ne inflamam si oricum nu se rezolva.Si inca un detaliu,nu mai puneti etichete persoanelor ce nu cunoasteti,e jignitor pentru unii.Ca sa iti raspund la postare ta pe topicul xc70,modesta V40 e o masina ipotetica pentru femeie,si nu presupune ca nu se mai cumpara acel XC70,ca va fi de 2000 sau de 10000 euro om vedea.Dar considera si faptul ca unii mai au si alte prioritati decat sa cumpere masini,mai sunt oameni ce merg inainte pe mai multe planuri,activitati,si pentru care o masina reprezinta un mijloc de transport doar,cu sau fara o doza de pasiune.In incheierea postarii,va amintesc ca era o vorba odata,decit sa spui ceva nepotrivit sau chiar jignitor,mai bine nu spui nimic.

Acum 5 ore, BogdanG a spus:

 

Nu poti întreba de fiabilitate la o masina de 20 de ani, nu face sens, orice e cauciuc pe masina aia e copt iar dacă te apuci sa schimbi tot ce tine de siguranta (furtune frana, frane, direcție) dublezi prețul mașinii iar în acest caz intervine masina intretinuta a unui membru de pe aici,

Bogdan, de mine zici ai? :)     Avem un topic "Vestitul XC90"    Zic sa-l citesti si apoi poti sa-ti faci o idee ce inseamna un volvo.  Nu ma refer la v40  adica mitsubishi carisma cu motorizare de renault ci la o motorizare volvo.   In urma cu ceva ani cand am citit citez " doar unu care a intretinut minim 2 ani un D5 stie cu adevarat ce inseamna volvo"   ma gandeam ca vorbeste aiurea ca apoi sa ajung sa am motorizarea D5 de vreo 7 ani   v70 2  si  xc90 1.    Sa vezi cum la o masina de 16 ani incep furtunele de motorina, intercooler  si  si  si  sa plesneasca.  De fapt hai sa-ti ceva am luat masina cu 8000 de euro si am ajuns in momentul de fata undeva la 16.000 cu reparatiile si nu vorbesc de motor, turbina sau piesele exagerat de scumpe.  Si tine cont ca sunt 5 ani de cand o am.  stai linistit ca nu-i nimeni ironic pe aici dar de multe ori cand primesti un sfat parca primesti o palma pentru ca nu te astepti sa fi dezamagit dar asta e adevarul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am zis doar ca nu e frumos sa faci misto sau sa fii ironic cu cineva pe care nu cunosti.Nu ca ar fi vreun personaj faimos sau periculos,sau etc,ci pentru simplul motiv ca nu stii cum isi tine omul masinile,cit cheltuie cu ele,ce bani e dispus sa cheltuie cu ele,si sunt si alte 1000 de motive.Un profesionist sau macar un binevoitor care pricepe ceva de masini ar fi fost indeajuns sa ma intrebe de citi ani am masinile din semnatura si ce am schimbat la ele,si asa si-ar fi facut o idee despre intretinerea si banii pe care sunt sau am fost dispus sa cheltui cu ele.Cit despre xc90 si pasiunea ta pentru el,din pacate am retineri,ti-a iesit o bascula inferioara in afara tarii si ai motivat si public ca nu ai putut sustine financiar reparatia acolo,si ca te dai cu Logan daca imi amintesc.Lucruri de neinteles pentru mine.Sau poate sunt eu prea sensibil...

Edited by Ujio

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca asta ai inteles tu din tot topicul  ma retrag.  Vvolvo nu esti numai tu fraier cu F mare. intru si eu in club cu tine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oho nea Robert încă trăiește :)

Din pacate eu am avut 4 XC90 uri si am pierdut la ele mai mult decât am pierdut la V90 CC ul luat nou anul trecut și vandut anul asta .

Motiv pt care am trecut la FCA si pana acum nu m-a supărat Jeep ul si sa vedem Fiat ul cum va fi .

Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now