Sign in to follow this  
Followers 0
iulirx

diesel contra benzina - comentarii asupra evolutiei cercetarii

38 posts in this topic

Da @Bogdan G, fiecare cu ce are...Eu ma bucur de ceea ce am;diferenta o face tipul de combustibil pe care il bag,la benzina se cunoaste fiecare cifra octanica.La diesel nu  mi-am pus problema de viteza,am folosit motoarele diesel doar pe camioane.Dar evolutia industriala aduce noi surprize.La ce aglomeratie e pe sosele,nu mai poti da linii lungi, dieselul are cuplu la turatii mici,si astfel se explica atractia pentru diesel. Vrei sa depasesti un benzinar dar ai doar cateva sute de metri... ca vine o coloana pe celalalt sens  :D; cu un cuplu bun,rezolvi problema.

Crede-ma,doar aglomeratia e de vina,altfel am vedea PRIMA MASINA DE F1 DIESEL!-care castiga campionatul de viteza.Sa mai zic de cursele de 24 DE ORE  DE la LE MANS...??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ateo eu stiu ca cititul e greu dar poti sa mai citesti odata ce am scris ?  Am scris asa:

-"Motorizarile mici diesel sunt entry level, asigura mutarea carutei din pct A in B"

-"nu poti compara D5 cu 2.0D si nici 2.4i cu T5 "

Motorul tau nu este entry level ci este o varianta pt cei (tarile) cu taxare pe cilindree, cum este Italia de exemplu. Motorul tau daca nu stiai este la fel de puturos ca un 2.4i de 170cp, au aceiasi acceleratie 0-100km/h si acelasi top speed.

Pe de alta parte T5 @250CP este altceva si oricum noi vorbim aici de evolutii ale motoarelor nu de motoare de pe vremea druizilor . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ideea acestui topic este sa vedem cam care ar putea fi evolutiile motoarelor, sa stim si noi la ce sa ne asteptam si, probabil ce-o sa ne luam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Diesel-urile au avut o evolutie spectaculoasa in ultimul timp. In conditiile actuale, cel mai bun motor pana in 2 litri (raport performante/consum) este un Diesel.

Poate ca ultima criza a petrolului va da un imbold mai puternic de modernizare si motoarelor pe benzina... sau un nou impuls motoarelor diesel.  ;) Sau hibridelor... Sau electricelor... Sau Hidrogeni(i)lor...

Chiar, isi aduce aminte cineva, acum cativa ani intr-o emisiune tv, pe tvr1, "garantat 100%"... un domn de la tara si-a facut si tractorul si masina aro din curte sa mearga cu apa. Era iarna afara si el turna apa cu galeata in rezervor...  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Bogdan: Multumesc pentru ca m-ai luminat. Nu am cunoscut informatiile legate de motorul meu "de pe vremea druizilor". Apreciez... Tin pe aceasta cale sa iti spun ca nu am incercat un atac la persoana ta. Mi-am dat pur si simplu cu parerea. Cat despre evolutia motoarelor, imi vine greu sa prezic, nu am nici puteri paranormale si nici cunostinte de inginerie-mecanica, de aceea imi retrag post-ul.

Imi plec respectuos capul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu toate ca iubesc benzinarele, la Le Mans parca de vreo 2-3 ani castiga diesel-ul Audi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu poti concluziona un "razboi" dintre 2 tehnologii bazandu-te pe 2-3 rezultate (din 85 ani de istorie Le Mans) ;)

Stai sa intre dieselurile si in WRC, si - mai ales - si in Formula 1, si dupa aceea mai vedem cum stam cu sportivitatea :) 

Dar sa revenim, ca topicul de fata nu se vrea un versus, ci o analiza a evolutiei. Motoarele Otto nu au evoluat in acelasi ritm cu cele diesel, cel putin in anii '90, insa, datorita constientizarii faptului ca dieselul devine din ce in ce mai sprinten si mai rafinat, uite ca si benzinarele incep sa miste. Si eu zic ca in 4-5 ani nu vor mai fi benzinare aspirate pe piata. ci doar turbo. Adica si usor, si silent, si cu putere incepand cu rpm mici, etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Draga muadDib,nu faceam o comparatie intre motoare ci doar scoteam in evidenta evolutia diesel. Asa cum tu spui la Le Mans pana acum cativa ani castigau doar benzinarele insa acum le pot face concurenta cu brio chiar si diesel-urile, alt exemplu Seat diesel din WTCC. Intorcandu-ma la otto, am avut ocazia sa merg cu un golf 1.4 tsi de 140 cai.... cu greu am mai coborat dela volan :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, my bad :)

Si eu sunt benzinar convins, dar am mers cu X6 35d (3 litri bi-turbo diesel) si trebuie sa recunosc ca se ridica in ture magaoaia aia, si impingea cele 2.3 tone intr-un stil de nu imi venea sa cred... Clar dieselurile evolueaza bine, si acum o fac si benzinarele, numai bine pt. noi. O sa fie un mic drawback cu criza asta globala, insa speram sa treaca.

Si, ca sa o dau si in offtopic, abia astept motoare electrice bine puse la punct. Va dati seama cum o sa fie? Cuplu imens, fara cutie de viteza, etc.? Abia astept!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Viitorul va fi non petrol...dar vor mai trece cateva razboaie...si cateva crize ...mondiale... :( .

As posta un mail de la cineva din SUA sa vedeti ce inseamna "automobil electric".(dar nu reusesc).

De multi ani s-a conceput masina cu motor electric(ford a fost primul -in serie!!!) ,dar s-a distrus...cu poze!!.

.Si alte firme....

Daca o sa cautati pe net ,o sa vedeti ca acum 20 de ani ,Stanley Meyer a construit o masina care merge cu apa !,,,,,A fost inchis,,apoi am inteles ca a ..murit :( .no coment.

Se gasesc pe net toate descoperirile lui...si cum se poate "fabrica" un astfel de ..concept

Share this post


Link to post
Share on other sites

Singura problema a motorului pe benzina este ca desi acum se foloseste injectia directa de benzina ca la diesel tot nu poate consuma cat un diesel. In acelasi timp marea problema a dieselului este emisia de NoX si pt a reduce emisiile este gatuit cu EGRul si mai nou cu filtrul de particule . Astfel avem cazuri in care dieselul consuma la fel ca benzinarul dar polueaza mai putin, avem Honda CRV care cu 2L benzina consuma la fel ca 2.2 diesel in Bucuresti. De fapt toate masinile cu diesel+FAP consuma mai mult decit variantele lor fara FAP. Iar acum se lucreaza la motoare diesel special concepute pt FAP. Masini care vor consuma la fel de putin ca dieselele vechi dar vor avea emisii de NoX apropiate de motoarele OTTO moderne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0