dr256kr

lipsa cheie de rezerva, lipsa cheie torpedou

54 posts in this topic

Buna ziua, 

Am achizitionat acum 10 zile un \volvo XC 40.Nu am mai avut Volvo, deci nu stiam ce trebuie sa contina ca si accesorii.Nu am cheie de rezerva in breloc(are un mic buton care deschide brelocul), nu am cheie in torpedou(are un mic spatiu de dimensiunile unei chei), asa cum se prezinta masina in tutoriale.Deasemenea, nu am vazut ciobitura din parbriz, parea o picatura de apa.Reprezentanta nu raspunde sau da raspunsuri vagi, automate.Incerc sa pun si poze.Portbagajul nu se deschide pana sus ca in video. Trapa de aerisire, la fel,doar se ridica, nu se pozitioneaza in spate.Probabil ca lipsesc si altele, dar nu le-am descoperit.Deci, fiti vigilenti.Au fost reduceri in ultima perioada.Credeti ca e posibil sa fie o masina revanduta?Nu ii stiu nici anul de fabricatie 2019, 2020.E cumparata noua de la reprezentanta Iasi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ai altceva de făcut decât să mergi la dealerul care a vândut mașina și să-i ceri să remedieze aceste aspecte. Parbrizul ciupit poate fi și de la transportul pe TIR. Oricum,. ar trebui să ai garanție și CASCO, deci nu trebuie să lași lucrurile așa. Cel puțin cu cheile de rezervă. E posibil ca cea din compartimentul de mănuși să fi fost scoasă de dealer pe perioada cât mașina era în showroom. Mă uimește chestiunea cu deschiderea portbagajului.

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cei de la Volvo imi vor face ei o cheie de rezerva, au promis.Parbrizul ciobit ramane ca in proverb:prinde orbul scoate-i ochii.Am iteles ca pot rezolva la un centru de parbrize. si neaparat Casco.Cheia din torpedou mi s-a spus ca nu exista, e doar un spatiu pentru cheie, dar nu si incuietoare.Nu stiu cum e la alti posesori de XC40.Eu , pe un VW din 2005 aveam inchidere cu cheie la torpedou.Asta e .O sa pun o poza si cu indentatia pentru cheie, dar fara cheie.N-am mai avut niciodata Volvo, doar ce am vazut si eu in tutoriale Volvo si Youtube pentru XC40.Va multumesc pentru ca mi-ati raspuns!

XC 40 NEW MOMENTUM PRO MY20_17 D3 ATB AWD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am verificat chiar acum la mine. Cheia e acolo, în compartimentul de mănuși, la locul ei. În plus, ar trebui să fie și în fiecare telecomandă.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine exista doar indentatia pentru cheie, dar nu si cheie pentru ca n-as avea incuietoare la torpedou,Nu inteleg de ce exista spatiu pentru cheie, dar nu si incuietoare.Asta e.Inte timp, ma bucur de masina care e foarte inteligenta.Voi vedea ce se intampla la iarna cu parbrizul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E posibil ca torpedoul tău să se încuie din ecranul mașinii, cu un cod. Eu am cerut opțiunea asta, dar nu a venit cu ea, din păcate. 

Parbrizul nu va avea nimic, ai să vezi. Sunt foarte bune, nu se crapă așa ușor.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La XC40 se incuie cu cheia nu exista cod pin . 

Screenshot_20201129-113333_Chrome.thumb.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fix in aceiași perioada si de la același dealer am luat si eu un XC 40 D4 Momentum Pro Alb.

Am avut o Skoda Octavia model 2016.

Mașina merge bine dar mai sunt si anumite lucruri care îmi lipsesc si pe care le aveam pe Skoda ....

Cum a fost experiența cu dealerul? Pe mine o singura  data m-a sunat când trebuia sa le dau banii.... in rest nimic....

Si astazi inca mai trebuie sa imi mai dea cate ceva....

Ce ai primit de bonusul de 400  EUR pentru accesorii ?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua, 

Experienta cu dealerul a fost ciudata.Intai am optat pentru o Pro mementum XC 40 alba.Mi s-a spus ca s-a vandut , sao iau pe cea neagra.Nu se vanduse, a vandut-o dupa 2 saptamani surorii mele cu 2000 euro mai ieftin decat mi-o dadea mie.Minciuna de tot rasul.Apoi, problemele

Torpedoul are spatiu pentru cheie , dar nu are cheie.Mi sa-a spus ca nu are sistem de inchidere cu cheie.Ciudat pentru o masina atat de scumpa.

Voucherul pentru accesorii cuprinde presurile, parasolarul si o pernuta pentru gat.Nu am primit nimic pana in ziua de azi.

Sora mea a achizitionat masina la 3 saptamani dupa mine si este chemata ca sa ia actele masinii:factura fiscala, certificatul de conformitate si cartea de identitate.La mine, dealerul si nici macar importatorul, nu se sinchisesc , desi le=am trimis nenumarate mesaje.

Nu aveam cheie de rezerva in breloc.Au spus ca mi-o trimit.Nimic.

Ceva nu e in regula.Oricum, mizerabil.

Deja m-au adus intr-o stare de disperare.

Aveti la Pro Momentum XC40 cheie la torpedou?

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11/29/2020 at 9:31 AM, BogdanG said:

La XC40 se incuie cu cheia nu exista cod pin . 

Screenshot_20201129-113333_Chrome.thumb.

Aveti cheie la torpedou la XC 40 Pro Momentum?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am cheie. 

Multe lucruri lipsesc la asa o mașină asa  de scumpa. 

Si la mine tot asta ma dispera... Lipsa de comunicare... Proasta.... 

Dar masina începe sa îmi placa  și sa ma acomodez cu ea. 

AM 4.000 km și pot sa spun ca merge destul de bine... 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai asa, ce e scump la XC40 ? E cea mai ieftina de la Volvo . 

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 29.11.2020 at 9:31 AM, BogdanG a spus:

La XC40 se incuie cu cheia nu exista cod pin . 

Screenshot_20201129-113333_Chrome.thumb.

Ce înseamnă că hayonul se poate închide cu cod? Cum se poate face asta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Totuși, ce naiba fac ăia de la Iași cu cheile de la compartimentul de mănuși? Pare ceva ciudat.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Apasam 2 secunde pe butonul de sub display  și acesta întră în stand By...

O comanda vocala pentru  a face această operațiune?  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce AD blue puneți?

XC 40 D4. 

Edited by Gbrl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am pus de la OMV . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mulți ani! 

Se poate lasă aprinsa lumina de poziție DOAR pe stânga sau DOAR pe dreapta? Am încercat dar nu am reușit.

Oprit masina, apăsat maneta de semna-lizare jos sau sus dar lampa de poziție rămâne strânsă.... 

Înainte am avut o SKODA și asa procedam.... 

Edited by Gbrl
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu e Skoda nici VW, numai la alea merge si la MB mai vechi, nu stiu daca la astea noi mai exista functia asta . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now