Sign in to follow this  
Followers 0
cristisa

Sfat achizitie XC60 model nou

8 posts in this topic

Salutare,

Detin un Volvo XC60 2.4 AWD din 2009 pe care intentionez sa-l upgradez in cursul anului urmator.

As dori sa achizitionez tot XC60 insa nu sunt prea decis la motorizare. Mentionez ca modelele pe benzina nu ma atrag asa de mult si as ramane la diesel. Am fost la un drive test la Primus cu un XC60 D4 AWD din 2018 cred ca era si nu mi-a placut deloc, in sensul ca avea o intarziere (lag) la acceleratie care devine evidenta cand treci de la o masina la alta; sunt constient ca vorbim de un motor 2.4 vs 2.0. Cum nu as vrea sa dau o gramada de bani si sa ma aleg cu o masina mai slaba, am amanat achizitia in asteptarea unor noi motorizari. Din discutiile cu alti detinatori de Volvo, am inteles ca la D5 AWD nu ar fi sesizabila acea intarziere (lag).

Cum a aparut pandemia, am pus in asteptare acest subiect si nu am mai fost la alt test drive.

Are cineva mai multe detalii sau a sesizat aceeasi problema ? Sau poate un detinator al modelului XC60 B4 AWD spune daca si la aceasta motorizarea exista acea intarziere ?

Astept pareri de la alti utilizatori de XC60. Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ești sigur că selectorul de viteze nu era în modul Eco? În modul Confort, nu mai zic de Polestar Engineered (sau sport) nu există acest lag. E drept, că eu vorbesc de benzină T5 la XC40. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

In modul Eco nu era sigur, poate sa fi fost in Confort. Impresia mea a fost ca a recunoscut cu jumatate de gura si consilierul de vanzari sau oricum nu a avut un raspuns ferm. Cum motorizarea respectiva nu mai e la drive test (era MY 2018 sau 2019), nu mai am ocazia sa mai verific.

Stiu ca exista Polestar si ca imbunatateste performantele, dar mai stiu ca nu e compatibil cu toate motorizarile si nu as vrea sa am surprize ...

Benzina e alta poveste, foarte probabil sa nu existe acest lag.

Exista cineva pe forum care are XC60 B4 AWD si care ar putea posta o parere ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

P

La 21.12.2020 at 7:57 PM, cristisa a spus:

Stiu ca exista Polestar si ca imbunatateste performantele, dar mai stiu ca nu e compatibil cu toate motorizarile si nu as vrea sa am surprize ...

La noul XC60, se face polestar la orice versiune de motor care se vinde in Ro (D4/D5). Eu am D4 si i-am facut si polestar. de la 190 CP l-am adus la 200 iar de la 400 Nm la 440.

la B4, mai ai in plus 40 Nm de la motorul electric, vezi poza. 

Nu stiu ce sa zic despre lagul de care vorbesti. I-am facut Polestar la 1 luna dupa ce am cumparat-o. Insa nu am simtit asa ceva inainte. 

volvo.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lag e putin spus, au MEGALAG toate modelele diesel de la Volvo, am avut D5 235 cp cu Polestar luat de nou, super mega lag in comparatie cu Grand Cherokee sau alte dieseluri pe care le conduc . Atat poate Volvo din pacate , eu scot multi cai pe hartie si performante tot pe hartie . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu vorbeam de Volvo-Volvo :)  că le-am condus si pe alea in 5 si pe alea in 4 cilindri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De la Volvo singurul motor fara lag a fost T6 Polestar 367 cp, ala nu are lag pt ca .....compresor mecanic . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0