Sign in to follow this  
Followers 0
Ionut85

S60 d3 ,motor defect

15 posts in this topic

Buna ziua! Am un Volvo S60 D3, am reușit să calez motorul ,acum trebuie sa îl înlocuiesc!

1.La dezmembrări am găsit ,dar părerea mea preturi foarte mari de la 1600-2700! Voi ce părere aveți?

2. Motorul( fara anexe) de pe o mașină cu volanul pe dreapta se potrivește pe modelul cu volanul pe stânga? 

Va mulțumesc frumos!

20201228_083759.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi place fotografia.Poate Bogdan sa iti raspunda la intrebarea 2.La intrebarea 1 pot spune ca Volvo in patrie e considerata masina de lux,implicit preturile la piese noi si sh sunt pe masura.Nu cumva gasesti la macaronari mai ieftin?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

pune cerere pe pieseauto.ro si vezi acolo toate ofertele,ai sanse sa gasesti mai ieftin in afara de cei 2 de la Iasi si Falticeni

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt cu mașina în România! Da cei de la Fălticeni și Iasi au preturi foarte mari!

Edited by Ionut85

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa te informezi un pic despre motorul tau fiindca este identic ca si cilindree 1984cmc (cursa si alezaj) cu D5204T3/T7/T5 .

Fiindca  modificarea de putere se face din soft iar injectia este la fel la aceste motoare poti cumpara un motor (bloc complet) din oricare  aceste modele (T2,T3,T5,T7  ).

Nu te cramponezi sa cauti musai motor T2 cind ai mai multe optiuni ,cumperi fara anexe indiferent ce provenienta are autoturismul,vezi UK..

La cit are pretul de piata autoturismul cumva esti in cumpana! Sa aloci ~25-30% din pretul masinii pe reparatie sau sa ramii asa cu ea.!

Cei care vind piese Sh in Moldova ,probabil au creat un fel de monopol asa indirect ,stiind ca numarul posesorilor de Volvo Sh aduse in tara a crescut foarte mult in ultimii 10 ani. E logic ,cumva ,dar este fraier cine da atitia bani.:)

 

 

 

Edited by Vvolvo
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am înțeles! Eu aveam deja făcut soft 1 de la 163cp -200cp ! Deci spune-ți că pot pune și t5?  

Am găsit un motor de UK la 1600 €! Mă gândesc că ar fi ok!

Daca pun alt cod motor decât cel trecut în libret? Trebuie sa merg cu el la RAR?

Va mulțumesc frumos!

Share this post


Link to post
Share on other sites

T5 este de 150Cp

Uite aici  ,in caz ca nu ai descoperit  asa generic despre ce este vorba.

https://en.wikipedia.org/wiki/Volvo_D5_engine

 Legat de RAR ,prin actele obtinute pentru noul motor ar trebui sa rezolvi , banuiesc ca esti proprietar in acte ,totul in regula .

Intreaba RAR mai degraba  ,concret  ca sa stii cum stau lucrurile. Doar ti-am spus tehnic ca poti proceda si cu alt motor ca si tip avind aceeasi capacitate cilindrica ,altfel insa mai departe oficial cu acte etc ,trebuie sa vezi tu.

 

Oricum, inscriind masina in tara pentru prima data (achizitie UE)  ti se va verifica tot ce tine de serii la autoturism,deci vor fi diferente de serie intre motorul actual din acte si viitorul motor ce il vei pune pe masina ,indiferent ca este acelasi tip adica T2 .Deci tot vor fi modificari ca vei pune T2 sau T5 sau...sau..

Edited by Vvolvo
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt de parere ca la 2000e gasesti o chiulasa, la 2000e sa gasesti un motor e pomana curata, cel mai ieftin motor D5204T2 este 2500e in Suedia . 

In primul rand trebuie sa vezi ce cod motor ai pt ca D3 sunt 2 motoare, unul cod D5204T2 si celalalt D5204T3, nu poti pune unul in locul celuilalt . 

 

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care este diferenta intre cele 2 motoare din moment ce au acelasi bloc chiulasa,prinderi ,etc!!

Codul motorului calat este T2 ,doar a si spus.Codul de baza este D5204T si de aici au jonglat din soft si pentru emisii pe aceasta cilndree temporar fabricata. Cumpara motorul chel asa cum de fapt se vinde si pune tot pe el dupa celalalt .

In fine 

Edited by Vvolvo
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

de ce comparam preturile mereu cu Suedia la dezmembrari?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru ca sunt mai ieftine acolo.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 31.12.2020 at 1:28 AM, BogdanG said:

Eu sunt de parere ca la 2000e gasesti o chiulasa, la 2000e sa gasesti un motor e pomana curata, cel mai ieftin motor D5204T2 este 2500e in Suedia . 

In primul rand trebuie sa vezi ce cod motor ai pt ca D3 sunt 2 motoare, unul cod D5204T2 si celalalt D5204T3, nu poti pune unul in locul celuilalt . 

 

 

Am găsit câteva motoare in Romania ,prețuri între 1500 și 2000€ fara anexe!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 31.12.2020 at 1:28 AM, BogdanG said:

Eu sunt de parere ca la 2000e gasesti o chiulasa, la 2000e sa gasesti un motor e pomana curata, cel mai ieftin motor D5204T2 este 2500e in Suedia . 

In primul rand trebuie sa vezi ce cod motor ai pt ca D3 sunt 2 motoare, unul cod D5204T2 si celalalt D5204T3, nu poti pune unul in locul celuilalt . 

 

 

Salut Bogdan! Motoarele proveniență UK ,având același cod ,se potrivesc pe astea cu volanul pe partea stângă? Mulțumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am găsit un motor fara anexe la 1500€ 230.000 km de la Dankor Ploiesti!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pomana, fugi repede si ia-l ca nu mai gasesti pomana din asta . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0