Sign in to follow this  
Followers 0
IulianE

ce zdrangane in rezervor?

15 posts in this topic

Ca orice posesor de volvo wannabe am zgomote enervante in masina,am reusit sa le elimin pe toate dar a ramas unul pe puntea spate,si anume in rezervor,daca bat usor cu podul palmei sub masina direct in rezervor acesta zdrangane destul de tare,tind sa cred ca e deasupra lui,nu cred ca totusi se aude inauntru.Nu conteaza daca e gol sau plin suna la fel.Suna de parca si-ar fi uitat un mecanic o tubulara sus pe la sonda de combustibil.

Nu as vrea sa ma apuc sa demontez rezervorul degeaba

Idei?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am gasit o bucata de lemn picior de la euro palet intepenita intre galerie si caroserie. Ce stii poate e chiar in rezervor ceva

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate acea bucata de lemn servea la ceva,poate sa nu se atinga evacuarea cu caroseria.Eu am gasit gumele tobei de mijloc in aer,si toba legata cu sarma,din lipsa unui colier cu coarne ce tinea toba de gume.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 19 ore, Ujio a spus:

Poate acea bucata de lemn servea la ceva,poate sa nu se atinga evacuarea cu caroseria.Eu am gasit gumele tobei de mijloc in aer,si toba legata cu sarma,din lipsa unui colier cu coarne ce tinea toba de gume.

M-am gandit si eu la asta dar gumele sunt in perfecta stare si nu se atinge nicaieri fara lemn. O trebuit sa dau jos toba si asa am gasit lemnul.

La logan am avut toba prinsa cu sarma din galerie pana la finala  asa ca nu ma mai mira nimic

Share this post


Link to post
Share on other sites

@IulianE verifica roata de rezerva din portbagaj sa fie perfect stransa . Nu de alta dar altii au bagat mii de euro sa schimbe puntea spate si de fapt era rezerva slaba si zdranganea la gropi . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

am verificat,am mers 2 luni fara ea si fara cric....am schimbat tot pe puntea spate inclusiv sistemul de bara stabilizatoare de la mizeriile alea de saibe de plastic cu surub pe post de bieleta la bielete adevarate.Am.scos tot din portbagaj,capitonaj,tot...a. scos carenaj stanga am crezut ca e gatul de rezervor,dar nu.

zgrangane fix rezervorul

Masina are amortizoare Bilstein ,asa am luat-o,cred ca erau proaspat schimbate ca prea erau etichetele intacte,si este foarte dura,are duritate de suspensie sport.Am verificat inclusiv amortizoarele sa fie compatibile ca prea mi se pareau dure,sunt ce trebuie.

Cand am luat masina se auzea ca o caruta pe spate,ceva de speriat,am schimbat flansele de amortizoare ,bieletele de bara stabiliz ,am strans suruburile la scutul termic de la rezervor,am infasurat cablurile de frana de mana ca loveau in plasticele care acopera bratele longitudinale si am scapat de 80% din zgomot dar tot a ramas ceva enervant

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am pomenit insa nu le stiu pe toate, totusi nu prea are ce sa zdrangane in rezervor . 

 

Sa ne tii la curent, sunt curios . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca era mai cald ma bagam sub ea si faceam un filmulet....dar cine stie poate imi fac curaj

Mi-am amintit ca am pus si niste benzi de cauciuc intre bridele care prind rezervorul.

Nu prea imi vine sa dau rezervorul jos sa ma uit sus macar.Am sa incerc sa bag o camera endoscopica sus ,poate e ceva acolo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu de ce dar zambesc. Nu râd de problema ta dar imi amintesti de cineva.  De fapt imi amintesti de mine cand nu aveam nici o scapare oricat luptam 

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu ai fi primul care rade de mine,nevasta-mea la fel.A devenit o chestie de mandrie si ambitie ,ca sincer m-am obisnuit cu zgomotul.Si cand nu ai alte probleme mai importante te enerveaza astea mici

Rezervorul asta nu are "spargator de val" inauntru ?sau baffle ,altfel nu stiu cum sa ii spun

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ba are insa e turnat acolo, nu ai ce sa servisezi in rezervor, pur si simplu ai un cititor de nivel intr-o pseudo caldare ce imita pompa de motorina si atat. Nu ai rezervor impartit in 2 ca la P2 sau P3, nu e nimic deosebit. 

De obicei ce bate la P1 sunt fie amortizoarele la cap de cursa, protectia termica a tobei ce cade pe toba si bieletele stabilizatoare . 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

exista o mica posibilitate sa fie si de la amortizor,daca trec peste o denivelare mica la viteza ft mica,gen cand trec peste sina de la poarta cca 2cm inaltime se aude clar dar doar pe partea dreapta

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 ore, IulianE a spus:

nu ai fi primul care rade de mine,nevasta-mea la fel.A devenit o chestie de mandrie si ambitie ,ca sincer m-am obisnuit cu zgomotul.Si cand nu ai alte probleme mai importante te enerveaza astea mici

Rezervorul asta nu are "spargator de val" inauntru ?sau baffle ,altfel nu stiu cum sa ii spun

 

Cred ca sunt singurul de pe grup care te intelege perfect. Sa ai o masina de 16 ani si sa te astepti sa mearga perfect si sa nu zdrangane nimic prin ea asta inseamna sa fi nebun. La mine ma refer. Nu te pot sfatui ca nu ma prea stiu dar sper sa gasesri buba

Share this post


Link to post
Share on other sites

dar daca ma apas pe coltul masinii dr spate nu reusesc sa replic zgomotul,am demontat amortizorul si l-am apasat pe banc,in menghina,pe podea...nimic

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, i love VOLVO said:

Cred ca sunt singurul de pe grup care te intelege perfect. Sa ai o masina de 16 ani si sa te astepti sa mearga perfect si sa nu zdrangane nimic prin ea asta inseamna sa fi nebun. La mine ma refer. Nu te pot sfatui ca nu ma prea stiu dar sper sa gasesri buba

restul masinii merge foarte bine ,sunt foarte incantat,o alerg de fiecare data ,vede frecvent peste 4k rpm,nu scoate fum(cel putin eu nu vad nimic in oglinda) ,vara face Grecia lejer,consuma aproape nimic...absolut nimic de reprosat,mai bate si in 300k km

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0