Sign in to follow this  
Followers 0
Ombladon

Achizitie - Volvo XC60 ( FAILED )

11 posts in this topic

In primul rand as dori sa va spun si eu un salut, fiind nou in aceasta comunitate. Am reusit efectiv sa citesc marea majoritate a topicurilor destinate modelelor xc60 si xc90 si pot decat sa va spun ca am decis sa nu mai cumpar volvo.

Dupa insistentele sotiei de a schimba "cazanul" meu de ford focus la care tin enorm si de a cumpara un ford focus, eram decis cand ma trezesc ( este ora 4 dimineata ) sa pun mana pe telefon si sa sun la Bucuresti pentru un anunt referitor la un Volvo xc60 2.4 d5 AWD din 2011 al celor de la BG'Motors, iar ulterior sa ma duc la banca, sa golesc un cont si sa achizitionez masina daca lucrurile erau okay ( hotarat deoarece toata lumea am vazut ca are doar cuvinte de lauda pentru Bogdan si aparent din "documentatia" mea acesta este afiliat cu BG Motors )

Oricum.. concluzia ca sa si leg subiectele... citind forumul in mare lui majoritate si vazand problemele insirate ( de la parbrize pana la cutiile de viteze samd ) am decis sa renunt... mi s'a taiat tot elanul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut si bine ai venit printre noi. 

Pot sa iti impartasesc doar din experienta si respectiv parerea personala, fara a avea pretentia de cunoscator aspecte tehnice (service) Volvo. 

Intotdeauna am avut Volvo doar cu garantie, cu mentenante la timp (la reprezentanta fiind obligat de garantie), si le-am dat in garantie (extinsa). Si nu am avut nicio problema. 

Ori asta presupune masini relativ noi, cu un cost poate care nu se justifica - depinde aici de fiecare. 

Alternativa presupune sa ai incredere in colegii care se pricep aici pe forum, sa iei o masina mai veche, si sa iti asumi ca pot aparea probleme. 

Din ce observ pe alte forumuri, si acolo sunt aceleasi probleme la masini. 

Ce incerc sa iti spun este ca dorinta si pasiunea de a avea si conduce un Volvo costa - in oricare din situatiile de mai sus. Daca nu ai o pasiune pentru Volvo, poate e mai bine sa ramai cu Focus-ul actual la care tii atat de mult - sunt sigur ca gasesti ceva bun de facut cu banutii din cont. 

Tot ca si parere / alegere personala poti sa iti spun ca dupa ce am dat ultimul Volvo - un XC60 2018, nu am mai gasit altul care sa imi convina si in consecinta am schimbat brand-ul - insa am ramas cu pasiunea pentru Volvo. Si daca situatia actuala se schimba, poate voi reveni din nou la Volvo. 

Mult succes cu alegerea ta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand gasesti masina aia fara nicio problema sa ne spui si noua. Toate au bubele lor, mai mari sau mai mici depinde de cum le intretii si de noroc pana la urma.

Eu pot sa fac comparatie intre Volvo, Audi, Mercedes, VW, Peugeot, Ford, masini detinute si utilizate (de mine sau colegi din firma), toate au la un moment in viata probleme, mai mari sau mai mici. Un minus ar fi la Volvo ca-i o masina complexa si rara la care nu se baga orice nea Gica s-o repare dar pana la urma e un lucur bun, o repari intr-un service care stie cu ce se mananca.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Orice masina are bubele ei ( o spun din propria experienta ca detinator a 7 autoturisme / 5 marci diferite ) dar mau speriat problemele mentionate ( nu am intampinat atatea probleme pana acum la toate masinile care le detin

Share this post


Link to post
Share on other sites

mau mau sau m-au m-au, esti tu asa sigur? ia uite ca eu nu am asa probleme. si nu uita ca pe forum intram cand avem unele probleme sau ne informam si nu regasim  toti posesorii de volvo din lumea asta. si da...fac parte din categoria celor care au avut si inca mai am alte marci de masini. majoritatea au fost intretinute asa cum am crezut eu de cuviinta (adica piese originale) si niciodata nu m-au lasat in drum. de exemplu xc 60-ul meu are km absolut reali (a costat o caciula de bani) si este intretinut asa cum trebuie de mine si unde ma depaseste il solicit pe Bogdan. eu nu am ce reprosa ...inca la masina in cauza

Edited by hary
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, hary said:

mau mau sau m-au m-au, esti tu asa sigur? ia uite ca eu nu am asa probleme. si nu uita ca pe forum intram cand avem unele probleme sau ne informam si nu regasim  toti posesorii de volvo din lumea asta. si da...fac parte din categoria celor care au avut si inca mai am alte marci de masini. majoritatea au fost intretinute asa cum am crezut eu de cuviinta (adica piese originale) si niciodata nu m-au lasat in drum. de exemplu xc 60-ul meu are km absolut reali (a costat o caciula de bani) si este intretinut asa cum trebuie de mine si unde ma depaseste il solicit pe Bogdan. eu nu am ce reprosa ...inca la masina in cauza

Aparent sarcasmul si gramatica este in floare si pe acest forum. Seamana cu lenea mea de a cauta liniute in tastastatura telefonului de pe care scriu.... cu astfel de persoane eu ma retrag de pe forum. O zi placuta si fara incidente.

PS: Am achizitionat o mazda cx5 2013 intre timp

Share this post


Link to post
Share on other sites

De-ar fi fost "decât" o liniuță (deși e bună și aia, măcar într-un duel Volvo versus Mazda), nu săreau așa de tare în ochi gramatica și ortografia.

Nu-i cazul să te superi pe nimicuri din astea de ortografie. Uite, noi nu ne supărăm pe tine și te invităm să mai stai. Măcar atât cât să ne poți ține un mic jurnal despre Mazda CX5 cea fără de probleme după 8 ani.

Apropo, pe ce alte forumuri auto mai e în floare sarcasmul și gramatica?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

asa stiam si eu ca Mazda e o super masina. si cam de pe la 8 ani incepe sa se rodeaza motorul. tot de atunci ii arata soferului adevaratele performante. 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rautacisme ... lasati mai omul in pace poate e "nefricos din fire"

Avea o prietena un CX7 si era mai mult decat OK. O singura problema a avut cu masina, consuma peste 23-24%, benzina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutari! 

 Asi dori sa cumpar un XC60 2020 B4 AT8, poate sa imi spuna cineva ceva despre masina asta? Stricaciuni la ea?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu era destul de aiurea topicul ăsta.:colacpestepupaza: a mai apărut și întrebarea despre "stricaciuni" la o mașină de fabricație 2020...

Ia-o omule, dacă îți face trebuință și drumuri bune să ai! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0