tommytza

T5 chip tunning reusit

32 posts in this topic

uite aici - tommy:

TD04HL-19T Turbo - $869.99

http://www.vivaperformance.com/catalog/product_info.php?products_id=95

+250 dolari daca nu le trimiti turbina veche de pe masina.

Aici ai toata gama de Volvo - si turbinele masinutzelor :

http://www.turbo-product.com/Volvo/

Daca intentionezi sa-ti pui TD04HL-19T, atunci va trebui sa-ti modifici putin si downpipe-ul, pentru ca nu se potriveste cu cel original la prinderea de turbina, trebuie sa sudezi flansa de prindere iar wastegate-ul va lovi in motor, trebuie putin adaptata. Parca s-a pus pe Volvo V70R AWD aceasta turbina.

Share this post


Link to post
Share on other sites
;) Turbina mi-a fost promisa de catre TURBOSERV SRL Bucuresti cu conditia sa le-o dau pe a mea. Ulterior am studiat f. bine problema cu diferenta intre 16T-7 (exista si 16T-6) ,care este pe masina mea si 19T. 19T beneficiaza de aceeasi turbina (ma refer la partea de pe esapament) in schimb compresorul este un pic mai mare.Un 16T-7 la 1.4 bari face acelasi lucru cu 19T la 1.2 bari plus ca puterea maxima pe care o pot oferi este de 320CP la amandoua. Cu un intercooler in fata si esapament pe masura nu se merita investitia in 19T (cel putin la mine si la motorul de 2L) . Am vorbit cu baietii de la TURBOSERV si am renuntat la turbina in schimb le-am trimis-o pe a mea sa o reconditioneze (avea un pic de joc in ax) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va felicit pe toti de masini si de performante.

Totusi, pe mine nu ma poate sfatui nimeni cum as putea sa scot mai mult din dieselul meu fara ecu si alte minuni. Nu vreu mult mai mult, un maxim de +50% ar fi multumitor si cel mai apreciat sfat (din punct de vedere financiar) ar fi "ia turbina de pe modelul x si pune-o pe a ta".

Daca as tii ca nu se poate, as tacea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai Adi daca tu nu ai ECU nu prea ai ce modificari sa faci, se pot face modificari si la motoare fara electronica, eu la Golful 1 am reusit sa cresc puterea de la 70CP la 90CP din mici modificari la turbina si pompa injectie, problema este ca informatii despre motorul meu gasesti in multe locuri, despre 1.9 TD de la reno nu stiu nimic dar sunt sigur ca si asta se poate modifica. Poti modifica turbo-boost ul si cantitatea de motorina injectata, avans dinamic nu are motorul tau deci nu se poate modifica, se poate insa modifica avansul static dar nu obti decat consum marit si minime performante. Oricum procentual nu poti trece de 30% MAXIM. 50% presupune modificari de componente, adica in cazul tau injectoare marite si cap hidraulic marit . Turbina ta insa a fost pusa numai pe motoare mici ca si putere deci nu cred ca suporta presiuni destul de mari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@matrixx ....wow.a muncit ceva omuletul ala la turbinica lui....:))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now