Sign in to follow this  
Followers 0
contdezactivat

Ce euro este motorul de 1721 cm³ cu turbo de pe seria 400?

14 posts in this topic

Am vazut o masina interesanta de vanzare...

Nu am codul motorului dar va mai pot spune ca are 88/120  (kW/CP) si masina este din '95. Am sunat in Germania si ei spun ca este E2 care inseamna Euro1.

Stiu ca pe seria 400 aceleasi motoare au fost si pe norma EURO1 si pe EURO2. Se monteaza un debitmetru sau ceva suplimentar, care transforma masina in EURO 2. Se gasesc si de vanzare, pe la 150 de euro.

Pana la urma cum se face certificarea la RAR? Au lista cu motoarele sau le verifica pe fiecare in parte?

Poate ati fost careva confruntat cu asta... cu seria 400.

Merci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce masina model e ? Ne uitam in Vadis si vedem ce cod motor are motorul acela de 88 Kw ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci Volvo 440 din 1995 de 88kw/120CP

Eu unul singur vad care are aceste valori, dar e de 88Kw / 122 CP si anume motorul B18FTM  1.7 Turbo

Mai asteapta totusi un raspuns si de la altii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt doua tipuri de motoare ce au caracteristicile specificate de tine B18FTM si B18 FT. Eu cred ca cel din urma are E2, FTM-ul cred ca este nonE. Atasez doua imagini scanate poate te ajuta.

post-72-12877850822874_thumb.jpg

post-72-12877850826579_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adi,am avut 460 cu acelasi motor,fabricatie 1994,de 107 cai parca si era NON EURO!Dar masina fusese de noua in Romania,asa ca daca este din afara,s-ar putea sa fie ceva diferente.Si chestia cu non euro mi-au spus-o si cei de la GPL(montat de mine) si de la RAR.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci  ;)

Eu stiu ca acelasi motor din perioada '93-'96, poate sa fie si noneuro si euro2... in functie de piata si de sistemul de alimentare/evacuare folosit.

Problema e ca nu stiu cum se procedeaza la RAR, verfica fiecare motor sau ii scoate parametrii dintr-o lista.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu verifica - au doar o lista idioata - gresita de cele mai multe ori  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, dupa lista se face. M-am interesat si eu.

Poti face contestatie si iti va fi analizata masina amanuntit.

Faza e, ca nici unele masini noi nu trec toate testele alea.  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-as cam lasa un pic in bratele Fortunei :)

Daca nu o sa o pot inscrie ca EURO2, o sa fie cam mare taxa, ca sa se mai merite. Ar putea sa pice taxa asta dar cred ca numai dupa alegeri si atunci destul de slabe sanse...

E cam pacat de ea sa ajunga la piese... poate as putea sa o recarosez pe a mea...

O sa imi fac ceva calcule si cand voi avea toate datele va anunt ce fac.

Pana atunci va pun cateva poze... e chiar deosebita. Plus ca stiu ce se ascunde sub capota ei: o mica bestie!  ;)

post-924-1287785083336_thumb.jpg

post-924-12877850834224_thumb.jpg

post-924-12877850835076_thumb.jpg

post-924-12877850839679_thumb.jpg

post-924-12877850843963_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mamaaaa cum arata!!!!!!!Nu prea merita sa bagi bani intr-o masina de piese sau pt recarosare.Am facut si eu asta odata si.......sunt bani pe apa sambetei.Am ramas si eu cu o caroserie de 460,apoi a taiat-o mecanicu cu flexu-nu mai avea loc in curte de ea.Si am luat doar interiorul si ceva la trenul de rulare.Restul-piese ramase!

La ce bani e bestia din poze?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt nevoit sa abandonez cursa pentru fiara asta mica...  :(

Vad ca in ultimul timp ma pricopsesc numai cu "cadouri".

Dupa ce ca m-am ales cu un caine, lasat la mine numai cu "imprumut"... acum m-am ales si cu o atentie din partea socrilor... Cica, ne-au cumparat un vw passat variant, ne-au chemat sa mergem dupa el  :'(

O sa mai aman cat pot si ma gandesc sa il fac la randul meu "cadou", inapoi expeditorilor. Si ei au nevoie de o masina.

Deocamdata sunt blocat, asa ca va dau voua link-ul cu masinuta asta, macar sa o ia un cunoscator.

http://www.autoscout24.ro/Details.aspx?id=loc2njvltzn3

Celor interesati, le pot da si corespondenta pe care am tinut-o cu dealer-ul din Germania.

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0