pedala

Becuri avertizare centura necuplata

13 posts in this topic

Daca nu va merg respectivele beculete verificati urmatoarele:

1. Contactele dintre releu si soclu. Releul se afla situat pe panoul cu relee de sub bord(al doilea rand de jos, primul din dreapta)

2. Nu toate becurile respecta standardul. Chiar daca le schimbati se aude releul cum merge, dar ele nu functioneaza (cazul meu). Remediu: Se imping becurile pana la capat in soclu, dupa care se scot un pic in afara.

Pentru a ajunge la becuri se deface plafoniera cu totul: Se desfac capacele becurilor de iluminat partea din fata a compartimentului pasagerilor, se desfac cele doua suruburi Torx, dupa care se extrage plafoniera cu atentie. Nu uitati: plasticul imbatraneste in timp, mai ales cand este expus la caldura. Cele doua suruburi de fixare fiind situate in apropierea becurilor asa ca nu le strangeti prea tare la montare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu nici macar nu am releu, cineva l-a scos - e gol locasul in care ar trebui sa fie. Am observat asta cind am schimbat releul de semnalizare (care ma enerva cu a sa perioada fixa de temporizare cu altul ce are perioada temporizare variabila - intre 1 si 25 secunde) .

Asa ar trebui sa arate, insa nu-l gasesc nicaieri sa-l cumpar...nou sau sh, ca-l consider mai mult decit necesar chiar daca eu port centura Always.

post-495-12877850856693_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai intreaba si tu un prieten ;D

Eu il am, dar nu cred ca vrei sa dai 465RON pe el...  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la mine face din cand in cand ... liniste :D ... becul+tacanitul de avertizare centura. Si in momentul in care nu se aprinde/tace (si centura nu este pusa, binenteles :D), nici semnalizare nu imi merge.

Insa daca dau un bobarnac la butonul de avarie isi revine.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

mda, cam mult pentru bugetul meu 465 ron...momentan renunt la a pune releu  :D  momentan strang bani pentru evacuare marita...

Share this post


Link to post
Share on other sites

150 de RON ?  :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teoretic s-ar putea adapta un releu de semnalizare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Matrixxx, vrei sa-ti caut si sa-ti trimit eu un releu ?

La S70 NA insa, alarma de centura suna cca 7 secunde dupa care se opreste, indiferent daca ai pus-o sau nu !! Am crezut ca este defecta, dar am intrebat in stanga si-n dreapta si am aflat ca toate sunt asa. ?!?! Cam ciudat !!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Dragos, dar am gasit releu demult. I-am schimbat pina si condensatorii mai mari, sa aprinda releul becurile mai rar si cu mai putin zgomot. Pentru ca la 850, atita vreme cit nu ai centura pusa, se aprind...

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine murisera beculete iar.

Am desfacut releul si unul dintre piciorusele bobinei era dezlipit...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now