Sign in to follow this  
Followers 0
AlexMitran

S90 Benzina

14 posts in this topic

Buna ziua,

Vreau sa imi cumpar un S90 benzina, an incepand 2017 ... ma intereseaza consumul mediu si intretinerea de asemenea si pretul pieselor?

Imi recomandati aceasta masina?

Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Consuma pe masura numarului la picior. :) In oras nu te astepta sa vezi sub 10-11-12%, in afara de la 7-8% in sus.

O revizie costa aproximativ 2ooo lei (la oricare dintre dealerii autohtoni). Despre alte piese n-as putea sa-ti spun.

Apropo de motorizare, e ditamai hardughia de caroserie, T5 mi se pare bare minimum pentru ea. 250 CP sunt destui in 2021 pentru un hatchback, dar nu cred ca ar trebui sa fie referinta pentru un 'luxury sedan'.

Incearca sa gasesti o masina inca in garantie de producator (2 ani) sau in cea prelungita (2+2, parca). Brokerul este CarGarantie, conditiile sunt decente iar polita este acoperitoare. Cel mai simplu ar fi sa vanezi una prin Volvo Selekt.

Spor la shopping.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare, sunt nou aici , așa că vin și eu cu întrebări în speranța că mă ajutați cu sfaturi.

Vreau sa achiziționeze un S90 după 2017, T5 sau D5, ca profil de șofer ;95% în oraș 1000km/ luna.

Ce părere aveți despre varianta Long, am înțeles că sunt făcut în China pentru piata US, se pot înscrie la noi? Sau procedura este mai anevoioasă. Piesele pt v.Long se găsesc?

Mulțumesc.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut si bine ai venit printre noi. 

Din ce inteleg eu din spusele tale de mai sus, nu vrei un camion in Cluj - ia una mica un V40 pe benzina si gata. Unde faci raliu cu T5 in Cluj cu ditamai camionul? Ia cinstit un V40 benzina si gata. 

Un S90 mergea dupa parerea mea daca aveai 95% afara din oras si peste 20.000 km / an, sa merite investitita. 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru 95% mers în oraș, ia o electrică XC-40 (poți să o configurezi chiar azi, online, aici ). Ai autonomie de circa 400 km. real.

Pe aceeași bani sau chiar mai puțin decât un S90 T5 și faci economii la consum, plus că nu poluezi Clujul.

Edited by mariusdaniel
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Omul probabil voia sa iasa cat mai ieftin, de acolo si versiunea L de US in pofida uneia locale...

Off-topic: am ras cu voce la pretul XC40-ului electric.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu râde, citește înainte... zicea poetul...

Circa 54.000 de Euro ajunge final cu tot cu TVA, după subvenția de 10.000 de Euro de la stat. Oricum, RaduG nu pare că are o problemă cu prețul, din moment ce vrea S90 T5 nou. Eu unul, chiar m-aș bucura să văd pe aici un posesor de XC40 Recharge, să să aflăm de la el ce impresii are. Oricum, modelul e deja în showroom la Primus Auto, deci, o să fac un drive-test, cât de curând.

 

 

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

La 95% în oraș cumpără T5, dieselul îl omori cu traficul din Cluj. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mulțumesc pentru răspunsuri. Alegerea unui S90 T5 , T6, este din perspectiva confortului și siguranței, din aceleași motive sunt deschis și spre varianta L.Am omis să menționez nu voi achiziționa noua. Variantele pe benzina de 2-3 ani au km putini comparativi cu dieselul, iar consumul cu 5-6l in plus ,in cazul meu nu se vor simti.

Exclud varinatele Hibrid , îmi par o gluma proastă ,autonomie de 30-40 km reali și timp de încărcare enorm.

Referitor la XC40 recharge, Polestar 2 , este varinata mai bună și mai ieftina. Ca fapt divers  reclama de la Super Bowl, a fost geniala!

Va mulțumesc încă odată pt răspunsuri, iar în momentul achiziției voi posta poze.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Greu vei găsi T5 sau T6 de 2-3 ani. În mod curent, 9 din 10 mașini SH scoase la vânzare sunt Diesel, iar 9 din 10 căutării de mașini SH sunt pentru cele pe benzină.  Să ne ții la curent cu ce ai ales și apoi cu impresii despre utilizare.

Edited by mariusdaniel
Adăugare...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 3 ore, mariusdaniel a spus:

Greu vei găsi T5 sau T6 de 2-3 ani. În mod curent, 9 din 10 mașini SH scoase la vânzare sunt Diesel, iar 9 din 10 căutării de mașini SH sunt pentru cele pe benzină.  Să ne ții la curent cu ce ai ales și apoi cu impresii despre utilizare.

Offtopic

Fiindca este din Cj, te astepti  sa isi cumpere din Ro asa ceva! .Volvo selekt si cu tot ce isi mai doreste se gaseste prin Eu. ..Ma gindesc si eu ca ,asa ar gindi si el. :)

Bani sa aiba si chef de o calatorie avion - S90.

Altfel isi asteapta mult dorita masina mult si bine.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am văzut că sunt multe mașini în acest program Volvo Selekt, chiar în curte la Primus Auto. Cum ziceam, toate pe motorină. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta pentru ca romanul fix masini diesel cumpara.

Peste gard:

620f39db791fd_Screenshot2022-02-18101838

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex Mitran:

 

Până la urmă ai achiziționat se pare acel S90, la profil așa zice, din 2018?

Ceva impresii? Probleme? Consum real?

Eu am un T5 din 2020, 250 CP, și sub 13-15% în București nu scot.

Din câte știu nici Clujul nu e mai breaz când vine vorba de trafic aglomerat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0