BiriV

S40 T4 Style

31 posts in this topic

O sa fii ca in faza aia:

one: de fiecare data cand ies cu masina si ma opreste politia ma simt ca in scufita rosie

two: cum asa?

one: de ce ai rotile asa mari ?

one: de ce ai cauciucurile asa late ?

one: de ce ai folie ?

;D  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@rand

Merg cu 205/40/17. Din pacate nu am reusit sa gasesc niste jante care sa imi placa exact pe specificatii, asa ca am un ET mai mic decat trebuie (35 adica). Drept urmare nu pot pune anvelope mai late de 205, pentru ca imi ating la denivelari (am incercat 215).

Ca idee, Volvo e Volvo, lucreaza la mm .... diferenta era de doar 5mm si atingeau ca draq. Cu astea 205 nu ating nici cu 6 persoane in masina la 120km/h pe drum de tzara.

Si iarasi, masina se comporta excelent cu 205. Cu 215 parca era mai rau: directia mergea mai greu pe loc, la parcari, simteam cum gafaie pompa de servo. Plus de asta, stiti ca la volvo rotile se inclina pe viraj, si cu cat mai late cauciucurile cu atat aveam senzatia de mers pe dunga.

Acum, cu 205/40/17, Pirelli P7000 pot sa zic ca se comporta impecabil masina. Pe curbe sta f. bine, iar la franare/accelerare se simte super bine talonul mic care imbunatateste comportamentul masinii.

Iar la 240cp, cu talonu' mic si jantele mai grele am chiar si viteza 1, a 2-a incepe sa fie chiar bine, iar a 3-a e perfect. Si nu se poate zice ca masina n-ar trage de caii ei, tinand cont ca un Golf 5 GTI stock si-a incasat-o extrem de rau, cu Scooby WRX am fost pe acolo (l-am batut pe 800m) iar o Cupra cu niste muzica prin porbagaj (vreo 200kg :) ) a incasat-o si ea.

Sunt f. multumit de masina, si v-am mai zis ... pana nu sare de 300cp n-o las in pace :).

Toate bune,

Vlad.

P.S.

In weekend e la Romexpo masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te asteptam cu niste cupe dupa 300cp. Poate si mai repede.

Sa avem o "vitrina" cu trofee pe forum.

SUCCES!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

da dar mentioneaza k dupa ce s-a debarasat cupra aia de alea 200 kg ai cam incasat o tu... no ofence ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa reinviem un pic topicul ....

- @bogdvbl - nu am mai apucat sa ma mai dau niciodata cu Dragos cu cupra, debarasat sau nedebarasat. Momentan scorul ramane 1-0 pentru  mine. Asta pana la prima intalnire, ca la ce modificari a facut Dragos am zero sanse :).

Si, on-topic, masina a primit un face-lift. Despre modificari tehnice, poate o sa fac alt topic la un moment dat.

Sper sa va placa ....

post-235-12877861460754_thumb.jpg

post-235-12877861463211_thumb.jpg

post-235-12877861465466_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now