Sign in to follow this  
Followers 0
val39b

volvo xc40 2020 motor D3 AWD diesel SH

8 posts in this topic

Va salut,

As dori sa cumpar un XC40 2020 D3 SH . Motorul e 150cp , 1969cm3, Diesel.

Nu am experienta cu Volvo. Ce recomandati referitor la motor,

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa motor se pune semnul intrebarii.Apoi gandeste bine daca saltul de la Passat nu e prea mare...La Passat se baga orice Dorel,la Volvo 2020 esti condamnat sa intri la service dedicat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns Ujio

Puteti fii mai explicit in legatura cu motorul.Ce inseamna ?

O seara frumoasa

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

E foarte simplu, nu orice mecanic cu doua chei univesale si o tubulara stie sa repare motoarele noi, mai mult la Volvo fiind masini rare comparativ cu cele din grupul Vag nu prea se pricepe nimeni ca nu s-au lovit de ele. Altfel, acelasi probleme sau fiabilitate ca la alte marci, nimic deosebit.

Daca masina e din 2020 este sigur in garantie. Recomandarea mea e sa iei si garantia suplimentara pana la 5 ani, din cate stiu o poti lua oricand atata timp cat este in garantie masina. Sper sa nu ma insel in legatura cu extinderea garantiei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar trebui să te întrebi de ce se vinde o mașină din anul 2020. E important de unde o cumperi, de la cine, dacă e adusă de afară, etc. În general, dar în special la Volvo, motorizările pe motorină abundă la SH. Nu vei găsi la vânzare un Volvo pe benzină SH, decât foarte rar. Asta spune multe despre motorizarea pe care o vrei tu. Nu că ar fi rea, dar se revinde greu mai târziu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru clarificari lui Maurice si MariusDaniel.

Masina ar fi pentru sotie.Ce nu mi-e clar la motor e ca D3 era si in 2012. Adica nu a mai fost imbunatatit?

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe XC40 se foloseste alta arhitectura - SPA.

S-au schimbat mult lucrurile din 2012.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evident că nu e motorul din 2012. E mult evoluat. Asta nu înseamnă că nu contează de la cine cumperi. Cine vinde mașina după un an și de ce, asta e întrebarea.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0