Rumburak

osram vs philips

6 posts in this topic

Buna seara,

Azi cautind una alta prin manualul masinii am descoperit ca nu exista informatii exacte despre felul becului cu xenon de far.

Asa ca am desfacut farul de pe masina si am vazut modelul de bec montat pe far (far Valeo made in France). Becul este un Osram Xenarc 35 W, D3S.

Uitindu-ma pe net am vazut diverse preturi pentru becuri Osram Xenarc, Osram Night Breaker Laser si Philips Xtreme Night Vision, toate omologate si compatibile cu ceea ce am pe masina.

Doar pentru cultura mea generala, in caz ca as avea nevoie de inlocuit becurile, ce stiti despre Night Breaker Laser sau despre Xtreme Night Vision? Xenarc deja il stiu.  Atasez niste preturi cu preturile afisate pe diverse site-uri. Daca sunt colegi de forum care au inlocuit becurile originale, v-as ruga sa impartasiti din experienta pe care o aveti cu noile produse. 

PS-am gasit un topic mai vechi in care cineva se plingea de lumina roz a farurilor, dar erau numai generalitati acolo, asa ca am deschis topicul acesta. Daca este in locul gresit, imi cer scuze.

 

philips.PNG

osram 1.PNG

osram xenarc original .PNG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Schimba-le ori pereche si vezi cum te intelegi cu ele ca si culoare,ori daca esti chitros ca mine ceea ce scoti-bec singular cauti si pui la loc identic.

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Ujio said:

Schimba-le ori pereche si vezi cum te intelegi cu ele ca si culoare,ori daca esti chitros ca mine ceea ce scoti-bec singular cauti si pui la loc identic.

Pereche...că nu am chef de discuții cu consoarta, posesoarea de facto. Dar mai durează pina la momentul ăla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

În materie de surse de iluminat, Philips e o marcă mai bună decât Osram (cel puțin la halogen), iar prețul, întotdeauna mai mare, susține parțial această afirmație. Pe alte topicuri de iluminat auto, colegi de-ai mei (mai cu greutate decât mine) susțin contrariul. Așadar, bugetul tău alocat va decide. Orice ai lua ( dintre primele două variante prezentate), va fi mai bine decât ce ai acum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

doar cine a incercat TOATE produsele ambelor firme ar putea sa exprime o parere ca una e mai buna ca cealalta...Si nici atunci,pentru ca perceptia calitatii e diferita de la un individ la altul...Si acea Greutate in perceptia calitatii iarasi,nu exista...Pareri....

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu chiar am încercat ambele mărci, nu vorbesc din auzite. Atât becuri auto cât și spoturi halogen pentru iluminat casnic. Desigur, e vorba de percepția proprie. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now