Sign in to follow this  
Followers 0
Tarabostes

XC40 T5 Plugin Hibrid

45 posts in this topic

Platit avans pentru un XC40 T5 Plugin Hibrid, urmeaza sa ajunga in primavara. Nu voi fi soferul principal, dar sper sa ma bucur si eu din cand in cand :)

O intrebare pentru posesori, cam care este autonomia reala pe electric?  Ma tot intreb daca este realizabila o naveta zilnica de 12-15 km in regim full electric si incarcare la 2-3 zile...s-ar putea sa fiu optimist..

Altfel, masina la drive test mi-a placut si cum accelereaza si cum sta pe sosea. E primul Volvo, sper sa fie conform asteptarilor :)

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea ai pe cine să întrebi aici. Cred că vei fi primul cu așa ceva. Nu te baza doar pe partea electrică la un hibrid. Motorul pe benzină intră și la o apăsare mai energică a pedalei de accelerației. Altfel, XC40 e o mașină deosebită. Sunt foarte curios dacă vei avea Android Auto wireless. 

Felicitări pentru viitoarea achiziție!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut si multumesc de raspuns.

La drive test am vazut ca masina poate fi condusa exclusiv electric, dar nu am reusit sa-mi dau seama cand intra motorul termic...la o anumita sarcina sau cand bateria se descarca sub un anumit nivel... 

Pe lista scurta a mai fost RAV 4 hibrid (o masina buna si fiabila, dar cam prea mare) si Lexus NX (faina, dar cam prea scumpa).

Experienta mea cu Volvo este limitata, am condus doar putin un V60 diesel, modelul actual. O masina corecta, spatioasa, dar fara prea mare...feeling.

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-a adus vorba de Android Auto wireless.. Pe ale noastre xc 40 2020 posibil sa avem asa ceva? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 27.01.2022 at 0:28 PM, Gbrl a spus:

S-a adus vorba de Android Auto wireless.. Pe ale noastre xc 40 2020 posibil sa avem asa ceva? 

Nativ, sau ca update de soft, se pare că nu. Cel puțin până când nu va oferi Volvo asta, dar, evident, va fi doar pentru modelele nou apărute. Deși, cred că VolvoCars va sări complet această etapă, deoarece trece la Android Automotive, care înseamnă un ecosistem complet Android pe tableta mașinii, total independent de telefon. Instalezi ce aplicații dorești (sigur, din categoria streaming audio, redare fișiere, navigație, podcasturi, etc) Partea de telefonie pură, va fi bazată doar pe Bluetooth, care există deja pe mașinile noastre și funcționează excelent.

Dar, au apărut deja device-uri de tip dongle, de la Motorola, dar și de la alții, care fac asta. Eu mă gândesc să cumpăr acest device, ca să scap de cabluri în mașină, mai ales că avem încărcare wireless!

https://9to5google.com/2022/01/13/motorola-wireless-android-auto-adapter/

 

 

 

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

De pe Alliexpres nu ai încercat un Carlinkit? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trecu Mai, vine Iunie si Volvo tot nu e fabricat. Incepe sa devina frustrant....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate... asa e prin toate curtile. :(

Rabdare si tutun. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda... neplăcut, dar se știe care e cauza principală. Criza globală de de semiconductori. 

Altfel, vei fi fericitul posesor al unui autoturism cu sistem software Google integrat. Telefonul rămâne la locul lui, în geantă, iar pe mașină instalezi cei vrei tu din magazinul Google Play (desigur, aplicații de navigație, POI, streaming audio, Podcast, etc.). Comanzi apropare orice vrei din funcțiile mașinii, vocal, în engleză, sau ce altă limbă preferi (probabil, limba română nu e încă disponibilă). Așteptarea e grea, dar și mașina va fi una deosebită.

Edited by mariusdaniel
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

A sosit utilajul...condus astazi 100 km de proba. Impresii:

- Foarte silentioasa, atat in regim hibrid cat si full electric

- Interiorul bine lucrat/finisat...peste asteptari

- Accelereaza vioi si liniar, am apasat totusi cu blandete pe pedala..dupa ce intra si motorul termic, devine sprintena

- Sistemul Harman Kardon se aude foarte bine (nu m-am lamurit cate incinte sunt)

- Scaunele electrice se regleaza pe gustul oricui, iar tapiteria are o combinatie faina cu doua tipuri de ”piele” si cusatura deschisa la culoare

- Meniul nu este cel mai intuitiv, iar comenzile din touch cam naspa...dar asta o stiam

- Pe curbe luate mai in viteaza se cam inclina...dar aici ma si raportez la serie 3-ul pe care il conduc in mod obisnuit si pierde din start. Oricum nu va fi condusa prea sportiv

 

 

Multe lucruri de descoperit...mai postez :)

 

WhatsApp Image 2022-08-05 at 18.27.45.jpeg

WhatsApp Image 2022-08-05 at 18.27.17.jpeg

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitări pentru achiziție și pentru răbdare!

Este totuși un SUV, nu se poate compara cu un Sedan (cu atât mai mult cu un M3), pe curbe. Te vei obișnui cu asta, căci condusul sportiv pe serpentine nu face bine decât șoferului, pasagerilor, nu. Pune și poze cu interiorul acela frumos și cu ecranul central.

Sunt foarte curios de sistemul Android Automotive. Dă-ne detalii, cum funcționează, dacă au implementat și posibilitatea de a instala Waze (ultima dată când am întrebat eu, era doar Google Maps), ce aplicații de streaming audio ai instalat, etc.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din păcate nu a venit cu Android Automotive...e un downsize, :( mai ales că Waze e tot pe cablu. Folosesc Tidal ca serviciu de streaming audio. dar cu Android Auto... se aude superb. Oricum, nu eu sunt soferul principal, asa ca masina are setup-ul potrivit, atat ca suspensie cat si ca directie. E o placere sa o auzi plecand fara sunet de motor....

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt uimit că nu au implementat încă Android Automotive la o mașină livrată în august 2022. Oricum, te îndemn să cumperi acel dispozitiv de la Motorola, despre care am scris mai sus. E mult mai comod decât să tot pui cablul de date, plus că unele cabluri mai dau rateuri și nu riști să se deterioreze mufa USB de la nenumărate cuplări și decuplări. Îl pui o dată în mufa usb și uiți de el. Telefonul va sta la locul lui, în geantă, sau cel mult, pe soclul destinat încărcării wireless. Tidal folosesc și  eu și e primul în lista de preferințe, alături de Radio Paradise, plus Tune In cu miile de posturi de radio. Calitatea streamingului audio pe radio (orice post românesc de exemplu), este net superioară celei din FM. Cu o condiție, totuși, să ai semnal bun la internet. Vezi că poți să pui un SIM de date în routerul din portbagaj și să folosești aplicația Tune In a mașinii. Măcar acolo sper să ai parte de un update, la 5G. Plus aplicația Volvo Cars de pe telefon...

Edited by mariusdaniel
Adăugare
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tks pentru sfaturi, sunt multe de descoperit. Din pacate, va fi o masina subutilizata...3-4.000 km/an, preponderent urban..folosesc tidal si pe bmw, insa sistemul audio are storage propriu 20 GB si pleiaza flac-uri, ceea ce imi scade dependenta de calitatea conexiunii, fara sa-mi afecteze calitatea audiției.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu mi-am luat pt iPhone dar e versiune si pt Android si merge OK. Cand merg la drum lung folosesc in continuare cablul sa beneficiez si de incarcarea telefonului, in rest isi face treaba foarte bine si asta.

https://www.edotec.ro/modul-carplay-wireless-pentru-masini-cu-carplay-de-fabrica-cp-w6.html

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu Android Automotive au avut tot felul de probleme si tot felul de reclamatii de la clienti. In aprilie inca mai asteptau un update de la Google promis clientilor in ianuarie. :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai rău mi se pare că ultima dată când am întrebat la Primus Auto, am înțeles că nu era implementat Waze. Doar Google Maps. Nu pot să înțeleg de ce, doar Waze e cumpărat tot de Google. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea este ca pentru afara, Here (ce au astea instalat pana in Android) este mult mai bun decat orice de la google.

Edited by Tetea
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Tetea afara si apa calda e mai calda :) ..la BMW dupa ce iesi din Romania ai informatii de trafic in timp real direct pe navigatia masinii, cu trafic, lucrari, accidente, intarzieri...

Inteleg ca se poate pune Android Automotive, dar trebuie lasata masina in service...tre sa ma lamuresc mai bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la Volvo e trafic in timp real, dar ptr tarile din Balcani, nu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred că se face o oarecare confuzie aici. Un sistem de navigație prin GPS, nu văd cum ar putea avea opțiunea de trafic în timp real. Prin definiție, e prin GPS, nu prin internet. Sau, poate nu sunt eu la curent cu ultimele noutăți. Ce nu înțeleg eu, este de ce nu am aceste opțiuni la Android Auto și pe Google Maps, ca la Waze. . De câte ori l-am încercat nu mi s-a părut că face altceva decât ghidarea pe o hartă. e drept luată din internet. Nu mai zic de vocea absolut nesuferită care te ghidează. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 01.09.2022 at 5:18 PM, mariusdaniel a spus:

Cred că se face o oarecare confuzie aici. Un sistem de navigație prin GPS, nu văd cum ar putea avea opțiunea de trafic în timp real. Prin definiție, e prin GPS, nu prin internet. Sau, poate nu sunt eu la curent cu ultimele noutăți. Ce nu înțeleg eu, este de ce nu am aceste opțiuni la Android Auto și pe Google Maps, ca la Waze. . De câte ori l-am încercat nu mi s-a părut că face altceva decât ghidarea pe o hartă. e drept luată din internet. Nu mai zic de vocea absolut nesuferită care te ghidează. 

Este vorba despre asta:https://accessories.volvocars.com/en-us/XC60(-17)/Accessories/Document/VCC-491064/2015

In Romania nu stiu,dar pe Italia isi face treaba.....

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 9/1/2022 at 6:18 PM, mariusdaniel a spus:

Cred că se face o oarecare confuzie aici. Un sistem de navigație prin GPS, nu văd cum ar putea avea opțiunea de trafic în timp real. Prin definiție, e prin GPS, nu prin internet. Sau, poate nu sunt eu la curent cu ultimele noutăți. Ce nu înțeleg eu, este de ce nu am aceste opțiuni la Android Auto și pe Google Maps, ca la Waze. . De câte ori l-am încercat nu mi s-a părut că face altceva decât ghidarea pe o hartă. e drept luată din internet. Nu mai zic de vocea absolut nesuferită care te ghidează. 

Sistemele GPS fac update fara internet. Problema este ca nu pentru toate tarile sunt disponibile asa repede si asa precise. La noi "Dumnezeu cu mila"

E adevarat ca n-o sa ai update-uri asa precise si asa rapide ca pe Waze sau alta platforma conectata la internet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca masina nu e conectata la internet nu da niciun fel de info de trafic. :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0