Godfather

City Safety - Live

62 posts in this topic

Testat acum 3 saptamani la Goteborg.

Senzatia e super...atmosfera linisitita, cluburi beton, domnisoare zambitoare...

aaaah.. si masina e OK

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bag mana in foc ca sistemul asta a fost inventat sa te uiti fara griji dupa domnisoare ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

pana la ce viteza functioneaza?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu ma insel, pana la vreo 30 km/h. Mi se pare cam ciudat zgomotul din timpul franarii :-\

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana in 15 km/h franeaza pana la oprirea masinii, iar pana in 30 km/h doar franeaza. Lucreaza cu ABS-ul, d-aia se audde zgomotul

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi s-ar fi parut mai util acest sistem daca ar fi functionat pana spre 50km/h...in cazul unui accident la 15-20km/h nu cred faci prea mare avarie spre deloc... plus ca la aceasta viteza ar trebui sa ai destul timp sa reactionezi si sa eviti eventualele neplaceri...doar daca stai undeva sub bord cred ai reusi sa pocnesti masina la aceasta viteza...

Cu alte cuvinte mi se pare cam inutil acest sistem avand in vedere viteza la care actioneaza!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca iti sare un copil in fata(carucior cu bebelus, batran, betivan....etc) si nu esti atent, crezi ca are importanta ca ai 10km/h sau 50km/h? O tona de fier tot praf o sa-l faca....Asta a fost si ideea de "city safe". A aparut in urma unor studii din care reiese negru pe alb ca cele mai multe accidente se petrec IN ACEST CONTEXT! Deci nu e inutil! Nu s-a gandit nimeni la bara ta de protectie cand a fost proiectat, s-au gandit la ala din fata barii tale de protectie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@parola...usor inexact  ;) nu functioneaza decat la iminenta impactului cu un alt autovehicol.

@blueazimut s-au facut studii in urma carora s-a constatat ca majoritatea covarsitoare a coliziunilor petrecute in oras (80%) se petrec pana in viteze de 30 km/h. Avand City Safety esti scutit de un drum la Tinichigerie/Vopsitorie :) Pentru viteze de peste 30 km/h exista collision warning system

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar ma gandeam ca iti zboara prin fata masinii o minge si se propteste asta singura pe frane de te scoate prin parbriz...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am citit in AutoBild ca XC60 la peste 15km/h nu opreste definitiv masina ci numai sub 15 km/h. Deci daca ai 25 km/h cu XC60 e posibil sa te infigi in ala din fata.

E adevarat sau fals?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am citit in AutoBild ca XC60 la peste 15km/h nu opreste definitiv masina ci numai sub 15 km/h. Deci daca ai 25 km/h cu XC60 e posibil sa te infigi in ala din fata.

E adevarat sau fals?

Poate mile

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am citit in AutoBild ca XC60 la peste 15km/h nu opreste definitiv masina ci numai sub 15 km/h. Deci daca ai 25 km/h cu XC60 e posibil sa te infigi in ala din fata.

E adevarat sau fals?

@cristi81 : asa cum ti-am mai spus si intr-un alt post...PROVOCI!!!....desi era clar spus mai sus de godfather...

daca nu ai avut rabdare sa citesti cateva randuri mai sus, iata:

Pana in 15 km/h franeaza pana la oprirea masinii, iar pana in 30 km/h doar franeaza. Lucreaza cu ABS-ul, d-aia se audde zgomotul

Best,

H

In caz ca urmeaza sa spui ca XC60 e varza pe langa audi sau mai stiu eu ce masina ti-ai comandat....asa este, sunt de acord cu tine!!!

O zi minunata,

Andrei

Share this post


Link to post
Share on other sites
In caz ca urmeaza sa spui ca XC60 e varza pe langa audi sau mai stiu eu ce masina ti-ai comandat....asa este, sunt de acord cu tine!!!

Nu spun asta, dar totusi ce inseamna max 15 km/h? Nu spun ca XC60 nu este o masina buna dar din pacate in fata mie mi se pare oribila. Este doar o chestiune de gust, fara suparare.

Si ca sa te provoc sunt de accord ca XC60 este sub Q5,GLK,X3.

Bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si ca sa te provoc sunt de accord ca XC60 este sub Q5,GLK,X3.

:D Nici un comentariu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@cristi81: asa dupa cum ti s-a mai atras atentia si de catre alti utilizatori ai acestui forum, se pare ca unicul tau scop este acela de a provoca si de a vedea reactia celorlati fata de vorbele/ideile tale. cu cel mai mare respect, respect pe care il acord tuturor forumistilor, TE ROG sa-ti revizuiesti putin atitudinea vis-a-vis de acest forum si, implicit, de utilizatorii lui.

iti multumesc anticipat pentru intelegere.

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

doua intrebari mi-au trecut prin minte:

1.City safety functioneaza si in cazul in care poti sa atingi cu coltu masinii o alta masina intr-un viraj spre exemplu???adica sa functioneze ca un fel de senzor de parcare fata???Intreb pentru ca prietena mea a harshait cu coltu masinii fata o alta masinuta,parcata,pe portiera, incercand sa ocoleasca o alta,parcata aiurea pe cealalta parte....nu a tras suficient de volan si astfel a atins-o....deci:SUNT CURIOS DACA CITY SAFETY detecteaza coliziuni si pe coltu masinii si ar fi evitat o astfel de situatie???

2.Sa zicem ca circulam cu 50km/h...am inteles ca la viteza asta nu mai franeaza automat...bun...dar totusi masina ne va avertiza asupra unei posibile coliziuni la aceasta viteaza?daca da,avertizarea se face in timp util astfel incat daca reactionezi prompt la auzul avertizarii prin franare, te opresti ok?

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Functioneaza. Imagineaza-ti un fascicol de raze care "matura" totul in fata masinii

2. Ca sa te averizeze in situatia mentionata de tine trebuie sai un alt sistem pe masina numit CWAB - un sistem de avertizare la coliziunea frontala - care, in momentul in care detecteaza probabilitatea unui impact te avertizeaza vizual transmitandu-ti semnale luminoase pe parbriz, iar cand impactul devine iminent te avertizeaza si sonor si masina iti franeaza 50% din capacitate...daca tu te incapatanezi sa nu apesi frana deloc, il vei pocni pe cel din fata in urma

Best,

H

doua intrebari mi-au trecut prin minte:

1.City safety functioneaza si in cazul in care poti sa atingi cu coltu masinii o alta masina intr-un viraj spre exemplu???adica sa functioneze ca un fel de senzor de parcare fata???Intreb pentru ca prietena mea a harshait cu coltu masinii fata o alta masinuta,parcata,pe portiera, incercand sa ocoleasca o alta,parcata aiurea pe cealalta parte....nu a tras suficient de volan si astfel a atins-o....deci:SUNT CURIOS DACA CITY SAFETY detecteaza coliziuni si pe coltu masinii si ar fi evitat o astfel de situatie???

2.Sa zicem ca circulam cu 50km/h...am inteles ca la viteza asta nu mai franeaza automat...bun...dar totusi masina ne va avertiza asupra unei posibile coliziuni la aceasta viteaza?daca da,avertizarea se face in timp util astfel incat daca reactionezi prompt la auzul avertizarii prin franare, te opresti ok?

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.Deci probabil nu ar mai fi atins acea masina daca ar fi condus un XC60  ;D

"te avertizeaza vizual transmitandu-ti semnale luminoase pe parbriz"

2.Am intrat pe site si am mai citit cate ceva...pe langa semnalul pe parbriz mentionat de tine am inteles ca baga si un semnal sonor...corect???ar fi fost cam stupid sa te avertizeze doar vizual pe parbriz...adica in caz ca te uiti in alta parte(dupa gagici spre exemplu) degeaba te mai avertizeaza doar pe parbriz caci tu te uiti dupa gagici;D ....

argh....alti bani alta disctractie acest CWAB.Dupa cate vad in oferta e 1600E fara tva

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Ca sa te averizeze in situatia mentionata de tine trebuie sai un alt sistem pe masina numit CWAB - un sistem de avertizare la coliziunea frontala - care, in momentul in care detecteaza probabilitatea unui impact te avertizeaza vizual transmitandu-ti semnale luminoase pe parbriz, iar cand impactul devine iminent te avertizeaza si sonor si masina iti franeaza 50% din capacitate...daca tu te incapatanezi sa nu apesi frana deloc, il vei pocni pe cel din fata in urma"

    Masina FRANEAZA PANA LA OPRIRE, deci total! Se vede si in videoclip!

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.Deci probabil nu ar mai fi atins acea masina daca ar fi condus un XC60  ;D

"te avertizeaza vizual transmitandu-ti semnale luminoase pe parbriz"

2.Am intrat pe site si am mai citit cate ceva...pe langa semnalul pe parbriz mentionat de tine am inteles ca baga si un semnal sonor...corect???ar fi fost cam stupid sa te avertizeze doar vizual pe parbriz...adica in caz ca te uiti in alta parte(dupa gagici spre exemplu) degeaba te mai avertizeaza doar pe parbriz caci tu te uiti dupa gagici;D ....

argh....alti bani alta disctractie acest CWAB.Dupa cate vad in oferta e 1600E fara tva

1600eur sa ma pot uita dupe tipe pe strada? Mai bine sunt atent la drum de banii astia  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Victor, nu e chiar asa!!!! Daca iti sare un kinder in fata din "senin" NU ESTI SUPERMAN sa poti frana! Dar calculatorul POATE! Atunci, 1600E sau viata unui copil??? Mie nici nu mi se pare SCUMP la cata tehnologie are!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci.....ce am spus si eu. FRANEAZA total, nu numai partial!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now