Godfather

City Safety - Live

62 posts in this topic

off-topic, stiu....

@ tornado

se intimpla si in romania sa te intilnesti cu oameni civilizati, chiar destul de des !

numai ca la noi te intilnesti mult mai des cu cocalari si asta face impresia generala.

nu au suedezii sau norvegienii (mai ales norvegienii) asa multi oameni civilizati. as putea spune ca confunzi civilizatia cu respectarea unor reguli si asta e FOARTE departe de adevar. civilizatia inseamna cultura, nu respectarea unor reguli !

cei care respecta regulile sint buni cetateni, nu neaparat civilizati !!

iar , dpdv al culturii nici suedezii, si mai ales norvegienii, nu ne depasesc.

un singur lucru e adevarat : ei au muuuuult mai putine "gunoaie". atita tot.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Civilizatia" le este impusa cu biciul, metoda care pana la urma a dat rezultate.

Sa-ti dau un exemplu:

Je su masina din dotare, parcat in Oslo, in parcare cu plata, din indiferenta caracteristica am depasit 12 minute alea 3 ore platite.

Cand m-am intors aveam in parbriz o bucurie de 565 coroane (vreo 65 euro). O fi bine, o fi rau  ???

Am mai si pierdut 2 ore sa gasesc o banca unde sa platesc si am mai dat inca 9 euro comision.

Cam asa se face civilizarea populatiei pe acolo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Maurice - ai dreptate dar nu uita si reversu monedei. ei mai si primiesc, mai si muncesc cu spor si randament nu ca romanul nostru care ar sta cu burta la soare. Au si legi care-s facute de oameni caredoresc sa fie respectati realesi in posturi etc etc etc ar putea continua la nesfarsit explicatiile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

rezultatele astea se vad , si sar in fata, la o privire de vizitator. daca ai trai si munci printre ei ai simti si reversul : lipsa gindirii pozitive si creative. nu stiu cum e mai bine....ca ei , sau ca noi, chiar mi-e greu sa aleg.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Eu am avut ocazia sa "traiesc" printre ei, daca pot sa spun asa... Am stat cam o saptamana intr-o familie de suedezi si sunt oameni extraordinari de la care ai ce sa inveti. Si desi nivelul lor de trai este la un nivel foarte ridicat (se spune ca Suedia si Norvegia au cel mai ridicat nivel de trai) ei sunt oameni destul de simpli si multumiti cu ce au. Desi au salarii mari si si-ar permite foarte multe sunt obisnuiti sau invatati sa se intinda atat cat le e plapuma. Nu sunt ca noi, extravaganti ... la noi care prinde un salar mai gras, gata, deja masina de lux haine de nu stiu ce firma si el sta intr-un apartament... vorba lui Puya: E mai scumpa masina decat apartamentul. Oricum, daca ar fi sa aleg, dpdv al mentalitatii, culturii si civilizatiei as pleca acolo imediat, dar si tara noastra are partile ei bune si farmecul ei.

  In fine, ar fi multe de discutat pe subiectul asta...si e cam offtopic...poate deschidem un topic nou pe subiectul asta si pe alte subiecte cu experiente de prin Scandinavia...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bre sa revenim la subiect

Aseara am testat City Safety. dupa mai multe incercari nereusite si pe undeva dezamagitoare, la fel ca si marii oameni de stiinta fara sa vreau am strigat EVRIKA - adica am descoperit ca CS functioneaza si la mine. Ba mai mult nu numai la masini ci si la alte obstacole.

Prima data folosind presul din masinuta lui Bogdan G pe post de obstacol dupa mai multe incercari nereusite in care luam presul in plin am constatat ca CS intra in functiune dupa ce acul vitezometrului arata exact 10km/h - recunosca ca pana la cea incercare lasam masina pe liber si nedezvoltand o viteza mai mare de 5 km/h

Urmatorul tes a fost pur intamplator cand dupa ce facusem o tura cu masina in intentia de a speria niste colegi de la intalnire mergand spre ei cu o viteza mai maricica si - hop - masina a franat singura chiar daca eu tineam piciorul deasupra franei ca sa franez in ultima secunda

Asa dar EVRIKA - City Safety functioneaza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da functioneaza si inca f bine. Uite inca un filmulet cu CitySafety:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai Sergiu eu cred ca masina ta opreste singura numai cand sare Augustin in fatza ei, cu alti pietoni sa nu incerci ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites
:D am mai incercat sistemul si pe alti pietoni. c-am de talia lui Augustin - funtioneaza. Nus cum o fi la fete frumoase si subtiri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bai Sergiule....vezi ca masina calca nu f....te, indiferent de dotarea citisafety  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai da asta era si idea s-a nu eau vre-o subtirica pe capota

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca e subtirica se poate sa o iei pe capota, daca sunt doua subtirici poate opreste si le iei pe amandoua in masina ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now