Sign in to follow this  
Followers 0
Guest swedespeed

Crunch may drive Ford to sell Volvo to BMW

42 posts in this topic

http://business.timesonline.co.uk/tol/business/industry_sectors/engineering/article5014601.ece

Dominic O’Connell and Dominic Rushe

FORD may sell Volvo, the Swedish car-maker, to BMW as part of a drive to raise cash, say senior car-industry sources.

Sources close to Ford and BMW said yesterday that there had been preliminary talks between the two automotive giants, although that was denied by the companies. “No talks have taken place,†said a BMW spokesman.

BMW and Ford are understood to have held extensive talks two years ago about a collaboration involving Jaguar and Land Rover. Ford later sold the two British car groups to Tata of India.

Ford and its Detroit rivals, GM and Chrysler, are under increasing financial pressure as sales slump and debts mount. GM reports what are expected to be poor third-quarter figures this week and is intensifying merger talks with Chrysler, which told staff on Friday it may have to lay off a quarter of its work-force. Car-industry sources say the pair are pressing for some kind of financial assistance from the US government before they go ahead with the deal.

Members of the Michigan congressional delegation have written to US Treasury secretary Hank Paulson urging him to use the $700 billion (£440m) bank package to “protect this critical sectorâ€. In September President George Bush signed off on a $25 billion loan package for the car industry to encourage the sector to develop more fuel-efficient vehicles.

However, it has yet to receive that cash and in the meantime the credit crunch has hit. Executives and lobbyists are now arguing they need that money fast and that they should also be included in the bailout. The car companies’ financing units are already part of that rescue package.

Stephen Collins, president of the Automotive Trade Policy Council, a Washington-based lobbyist representing the Big Three, said 2008 had proved a “perfect storm†for the auto industry.

“The government needs to look at the fact that our companies have 2m people for whom they provide directly health insurance. If they are not able to provide that, the government has a bigger problem. We have over 1m to whom we pay pensions. That’s just our three companies [Ford, GM and Chrysler],†he said.

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci ne incuscrim cu manelistii?....ha ha ha....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ba ne facem veri,prieteni,cumetricumnati si alte neamuri  :D :D. Ce vina are BMW ca il plac manelistii si noi  -mai modesti- traim si respiram VOLVO :male::occasion14:

Share this post


Link to post
Share on other sites

sincer...ma bucur sa aud asta.

Mult mai bine BMW decat Ford

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fanii adevarati,forum-isti, sigur nu's manelisti(acestia n-are timp de astea...e ocupati cu sidiurile lu guta ... ) !  :D

Si eu zic la fel,mai bine BMW !  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Momentan doar zvonuri, nu este nimic concret DAR ar fii tare frumos.

Gandesc doar asa, daca MINI este asa un mare succes de ce nu ar avea si VOLVO. Treaba nasoala este ca MINI este nisa pt BMW iar VOLVO este un real competitor pt BMW. So e mai greu .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum am spus si la zvonul similar trecut, ar fi cel mai bine pt. Volvo sa fie preluati de BMW.

Argumentele sunt simplu de observat. Financiare, r&d, dar, mai ales, know-how si experienta.

In suspensii si motoare ar fi un salt puternic inainte. Dieselurile BMW rup cam tot ce exista la ora actuala pe piata, iar benzinarele... Well, daca si Mercedes a inceput sa cumpere motoare BMW si sa le foloseasca pe modelele proprii, ce sa zici mai mult  ;D?

Exista o singura problema, BMW faca masini exclusiv pt. manelistii din Romania, si unii dintre noi nu putem depasi cutuma asta :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca bmw nu se atinge de designul , eleganta si confortul volvo, in schimb aduce dieselurile si suspensiile, atunci e ok.

pentru mine ar fi un vis un s60 cu motorul de 3 L diesel de la bmw (si cu suspensiile si "4c" -ul lor)

de concurat cred ca volvo ar umple golurile dintre seriile bmw.

s40 intre 1 si 3, s60 intre 3 si 5, s80 intre 5 si 7.

nu stiu suv-urile ce se va intimpla cu ele.....

oricum, ar fi cea mai buna alegere .

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca bmw nu se atinge de designul , eleganta si confortul volvo, in schimb aduce dieselurile si suspensiile, atunci e ok.

pentru mine ar fi un vis un s60 cu motorul de 3 L diesel de la bmw (si cu suspensiile si "4c" -ul lor)

de concurat cred ca volvo ar umple golurile dintre seriile bmw.

s40 intre 1 si 3, s60 intre 3 si 5, s80 intre 5 si 7.

nu stiu suv-urile ce se va intimpla cu ele.....

oricum, ar fi cea mai buna alegere .

Citeam reply-urile de mai sus si abia asteptam sa postez si eu legat de S60ul cu motor de 3l 235 cai dar mi-ai luat-o inainte :D

Intradevar daca BMW cumpara Volvo...as fi fericit

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca ai vrut sa spui 3L@286 CP ......vruuuum :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si poate se revine la un lucru fain, pe care Volvo l-a pierdut intre timp:

Rear wheel drive !!  ;)

Cat despre design, no worries here. BMW nu musca din identitatea de marca. Nu o face nici cu Mini, nici cu Rolls.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma indoiesc ca Ford se va desparti prea usor de singura marca din grup, care in 2007 a fost profitabila...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca ai vrut sa spui 3L@286 CP ......vruuuum :D

Da-mi voie sa-ti spun ca decat sa-mi iau un motor pe benzina mai bine imi iau electric  :D :D Glumesc.

Ma refeream la diesel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma indoiesc ca Ford se va desparti prea usor de singura marca din grup, care in 2007 a fost profitabila...

In the first quarter of CY2008, the OEM posted a pre-tax loss of US$151m, compared with a profit of US$94m in the corresponding period of 2007.

Volvo blames its financial situation on a continued decline in the US market, price increases for raw materials, and weaker market conditions in Europe.

http://www.automotiveworld.com/WVMA/content.asp?contentid=69127

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca VOLVO va fi preluat de BMW... va rezulta cea mai buna masina. Imaginati-va cum ar fi ca pe caroseria extrem de eleganta a S60-ului sa fie un motor puternic si fiabil de BMW. Cum ar fi ca siguranta sa fie combinata cu puterea in egala masura? Nemtii si-au dat seama de avantaje. Stiu ca VOLVO E UN REAL CONCURENT. De ce sa nu-l cumpere? Ce vina are marca pentru faptul ca o categorie de utilizatori din Romania (manelistii = persoane fara gust muzical, fara cultura, fara bun simt, persoane al caror singur criteriu de diferentiere e banul, camatari, "jmecheri") domina in numarul utilizatorilor de BMW.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Soferii de BMW sunt rau vazuti si in alte tari... de exemplu Anglia. Acolo din alte motive.

Motoarele lor ar fi bune ptr a le inlocui pe cele de la PSA, care nu prea au ce cauta pe o masina premium.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...iata si o veste buna!

Dar, ca toate zvonurile anterioare...rabdare si tiutiun. Ca pana acum, volvo a fost vandut la toata lumea.

Daca cei de la bmw cred ca sunt interesati sa achizitioneze volvo, nu cred ca cei de la ford ar fi prea doritori sa-l dea...cel putin "not cheap"!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-e ca ramanem cu.... chinezii  :tard:

Profitul net al BMW a scăzut de 2,7 ori în trimestrul al treilea, la 298 milioane euro, ca urmare a scăderii cererii de pe piaÅ£a auto. ÃŽn perioada ianuarie-septembrie, profitul net al BMW a scăzut cu 40%, de la 2,1 miliarde euro la 1,3 miliarde euro, deÅŸi scăderea aferentă primului semestru era de numai 26%. Veniturile companiei au scăzut, între iulie ÅŸi septembrie, cu 8,6%, la 12,5 miliarde euro, dar au stagnat la nouă luni, la 40,4 miliarde euro.

Rezultatul a fost influenÅ£at de scăderea vânzărilor de automobile cu 4,2% în trimestrul al treilea, la puÅ£in peste 349.000 de unităÅ£i, diminuând creÅŸterea numărului de vehicule livrate în primele nouă luni la 1,7%, respectiv 1.113.972 de maÅŸini. ÃŽn perioada ianuarie-iunie, vânzările BMW erau în creÅŸtere cu mai mult de 4 procente.

"PerformanÅ£a BMW în trimestrul trei a fost influenÅ£ată semnificativ de problemele din economie, în urma crizei financiare. ReticenÅ£a consumatorilor ÅŸi costurile ridicate de finanÅ£are au avut un impact negativ substanÅ£ial asupra profitului companiei", se arată în raportul financiar trimestrial al grupului german, citat de Mediafax. BMW priveÅŸte cu pesimism spre anul viitor.

"Climatul economic continuă să se întunece. Perspectivele economiei globale s-au deteriorat considerabil în cursul anului 2008. Criza va continua pentru o bună parte a anului viitor ÅŸi va inhiba puternic creÅŸterea economică", precizează raportul.

TotuÅŸi, compania anticipează că va începe să recupereze aceste scăderi din 2010, dacă piaÅ£a auto în ansambul va reveni în urcare.

Antena3.ro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca fapt divers BMW & PSA au facut schimb de tehnologii pentru motoare, BMW le-au dat benzina si PSA diesel.

Vanzarile Volvo in America de Nord au scazut dramatic, piata unde excelau, deci nu cred ca mai sunt asa atractivi pentru cumparare.

Volvo Cars of North America, LLC, reports sales of 3,717 units in the United States for October, representing a 52 percent decrease compared to the same period last year.*

Overall in North America (United States, Canada and Mexico), Volvo has sold 71,104 units year-to-date, which is 28.3 percent off compared to the same period for 2007*. For the month in Canada, Volvo sales were up 4.6 percent, with 453 units sold, while Volvo sales in Mexico were off 66 percent, selling 82 units.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci cand o sa vede s60-ul cu motor de 3l de la bmw? ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

cu toate scaderile astea in vanzari...simteam nevoia de un off-topic

post-0-12877851956791_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare!

Eu voi fi scurt. Despre Rover nu spune nimeni nimic sau despre cum BMW si-a bagat piciorul in ROVER si MG, l-a falimentat si acum zac zeci de mii de Rovere si Mg-uri in Marea Britanie, pe care nu le mai vrea nimeni. Da, au pus si pe Rover motoarele lor de BMW, grozavele... La ce bun?

Asa ca, din partea mea BMW are vot negativ (stiu ca nu conteaza)

Respecte!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-e ca ramanem cu.... chinezii  :tard:

Profitul net al BMW a scăzut de 2,7 ori în trimestrul al treilea, la 298 milioane euro...

Una e sa iti scada profitul, alta este sa fii pe pierdere :)

@ateo:

Nu stii deloc povestea Rover. Nu stii de presiunile sindicale, nu stii de presiunile guvernamentale. Pretentiile insularilor sunt imense, in toate domeniile.

MG-ul de care vorbesti este la chinezi acum. Da, chiar asa, nu a disparut din cauza BMW, cum insinuezi tu, ci a ajuns la chinezi, in 2005. Iar Land Rover, la fel, de la BMW a fost cumparat de Ford, care l-a vandut ulterior lui Tata Motors.

Intai intereseaza-te, ca daia e netul net, si dupa aceea emite concluzii.

Si, oricum, nu e profitabil sa faci masini in lire sterline, si sa le vinzi in euro. Si cele mai cautate Rover-uri second-hand sunt cele cu motoare BMW.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ muadDib. Nu contest nimic din ce mi-ai zis. Daca tu consideri ca o marca sau alta este ok sa fie sub administrare chineza sau indiana, atunci ok, fie ce-o fi, nu-mi mai pasa. Si inca ceva, eu nu am vorbit de Land Rover care stiu ca a fost la Ford si acum e unde e, ci ma refer la Rover (sedanurile alea gen 75; 25; 45.). Consider ca in final, Rover s-a prabusit pt. ca masinile produse de ei nu au fost cumparate in volume destul de mari, nici macar de britanici, in ciuda motoarelor grozave BMW. Ah, si stiu cat e de greu cu cei din Anglia care au pretentii exagerate si nu fac treaba, imi aduc aminte de Volvo P1800 care initial a fost construit in Anglia la Jensen Motors, si care a avut probleme de fiabilitate... Ma rog, asta e istorie.

Votul meu ramane negativ, in ciuda reactiilor acide pe care le voi primi in continuare...

Respecte!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0