Guest Darren

Cauciucuri iarna - nokian vs. dunlop

42 posts in this topic

Comfortul mai bun il vei avea cu anvelopa mai ingusta si mai usoara. Anvelopa mai ingusta are o forma a peticului de contact mai patrata (deci mai lunga) care va trece mai progresiv peste denivelari, gropi. Anvelopele late au o forma a peticului de contact mai scurta si mai lata, si va trece deci BRUSC peste denivelare, rezulta soc resimtit mai mare. Suprafata peticului de contact e aceeasi, e influentata doar de presiunea in anvelope si greutatea masinii, nu de latimea anvelopei.

Stabilitatea vine din suspensie si inaltimea centrului de greutate, nu din anvelope. Mai repede te rastorni cu roti late decat cu unele inguste. Aderenta mai buna(ca asta te intereseaza) poate avea oricare dintre ele, conteaza compozitia.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inteleg. Incarcari mari nu prea se intampla la mine. Multumesc pentru lamurire.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci ia-ti cele mai bune anvelope pe care ti le permiti si care nu au XL sau indice de incarcare cu mult mai mare decat e nevoie. Eu cu anvelope XL si runflat (am toate 3 seturile asa) imi blestem zilele, cand am pus niste roti de volvo care nu aveau XL masina a devenit mai sprintena si mai comfortabila, desi rotile astea sunt mult mai mari in diametru decat rotitele de smart... prefer sa merg asa:P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Comfortul mai bun il vei avea cu anvelopa mai ingusta si mai usoara. Anvelopa mai ingusta are o forma a peticului de contact mai patrata (deci mai lunga) care va trece mai progresiv peste denivelari, gropi. Anvelopele late au o forma a peticului de contact mai scurta si mai lata, si va trece deci BRUSC peste denivelare, rezulta soc resimtit mai mare. Suprafata peticului de contact e aceeasi, e influentata doar de presiunea in anvelope si greutatea masinii, nu de latimea anvelopei.

Stabilitatea vine din suspensie si inaltimea centrului de greutate, nu din anvelope. Mai repede te rastorni cu roti late decat cu unele inguste. Aderenta mai buna(ca asta te intereseaza) poate avea oricare dintre ele, conteaza compozitia.

Interesanta teoria asta. Eu eram convins ca anvelopele mai late ofera o mai buna stabilitate pe viraje. O sa caut si variante pe dimensiunea mai ingusta (85/65/R15).

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. 185/65/15 or sa fie mai ieftine decat celelalte, fiind o dimensiune comuna (Logan)

2. Latimea de "60 sau 65" reprezinta de fapt procente si nu cm sau mm si anume:

La 195/60/15 latimea este 195x60%= 117 mm

La 185/65/15 latimea este 185x65%= 120,25 mm

Diferenta este de 3 mm intre ele :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aia nu e lăţimea, ci înălţimea ("talonul", distanţa dintre asfalt şi jantă) şi reprezintă întradevăr un procent, mai exact procentul din lăţime (primul număr), exprimată în mm.

Da da da..corect! Le-am incuract eu :D:blackeye:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa stiam si eu... Raportul dintre inaltimea si latimea sectiunii anvelopei, exprimata in procente In acest caz este 65. Inaltimea flancului anvelopei e de 65% din 195 mm, deci 126.75 mm.

Ramane de vazut ce anvelope bune de iarna gasesc la una din cele doua dimensiuni. Problema e indicele de viteza, care la mine e H (minim). Cele care nu au indicativul XL sau indicele de greutate mai mare de 81, au specificata de obicei viteza T, care nu e buna pentru mine.

O sa simt mult diferenta de la latimea de 205 (cat am acum de vara) la 185?

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesanta teoria asta. Eu eram convins ca anvelopele mai late ofera o mai buna stabilitate pe viraje. O sa caut si variante pe dimensiunea mai ingusta (85/65/R15).

Doar MULT mai late, daca iti maresc ecartamentul, dar intre 185-195-205 nu e asa diferenta.

"Stabilitate" e un termen general aruncat asa in discutii, depinde ce intelegi prin stabilitate.

Aderenta vine in compozitia anvelopei si anvelopele mai late sunt in general mai moi si aderente pt ca la o rotatie ele se deformeaza mai putin si deci se incalzesc mai putin, asa ca pot folosi compusi mai moi. Cele inguste se deformeaza mai mult la rotatie (pt a forma acel petic pe sosea) si folosesc compusi mai duri pt ca se incalzesc mai tare.

Senzatia de muscat din asfalt imediat ce iei de volan (sau de balans, directie in toate partile) vine de la inaltimea mica sau mare a balonului si poate fi corectata un pic si din presiunea anvelopei (adica iei mai inguste dar le umflii un pic mai tare).

Stabilitatea generala a masinii insa vine de unde ti-am zis. Cu anvelope super aderente gandeste-te ca faci scandinavian flick si o rastorni, cu anvelope inguste si neaderente faci scandinavian flick si ea doar subvireaza :P Anvelope inguste si ecartament mare, zero sanse sa o rastorni:P Evident astea sunt cazuri mai extreme, dar te ajuta sa-ti dai seama cum sta treaba si la ce aspecte sa fii atent atunci cand vrei sa pastrezi neschimbat comportamentul masinii, sau sa-l modifici intr-o directie buna, nu sa faci mai rau.

O sa simt mult diferenta de la latimea de 205 (cat am acum de vara) la 185?

Simti si in bine si in rau. In bine la demaraj, consum, comfort, in rau la subvirare, sau atunci cand accelerezi puternic cu rotile virate.

Edited by Alex44

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, dar legal nu are voie sa puna sub H. In germania am vazut ca ai voie sa pui anvelope cu indice de viteza mai mic daca iti lipesc un sticker pe bord pe care e inscrisa viteza maxima. La noi nu se poate asa?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci indicel H il am eu in certificatul de inmatriculare. Mai jos de el nu merg, chiar daca nu ating eu nici macar 190 de km. la ora. De fapt, cel mai mult am mers cu 160 de km pe ora, pe AutoBahn, evident ;D.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pâna la urma cum e legal? M-au sunat cei de la cauciucuri.com, ca urmare a unui e-mail trimis de mine si m-au invitat sa cumpar cauciucuri cu indidele de viteza T, spunand ca nu are importanta daca nu depasesc 190 de km. la ora. Evident ca nu depasesc, dar cu RAR-ul cum ramane? Stie cineva cum e oficial? Nu de alta, dar importatorii sustin ca la dimensiunile mele nu prea se fac anvelope bune cu indice H. Nici eu nu gasesc, decat marci mai putin cunoscute.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doar dimensiunile conteaza la RAR/ITP, nu si indicele de viteza din cate stiu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai intreb si eu ca prostul..... De ce trebuie sa mai mergi la RAR? La ITP verifica sa fie florile ok.

Cred ca te stresezi prea mult Marius.

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru ca mai nou RAR si ARR s-au gandit sa faca filtre prin oras si daca nu corespunzi,ti se ia talonul si ITP-ul il mai faci doar la RAR ca sa ti-l recuperezi. Ai chef de asta ? ;)

Samsung Galaxy S on JellyBean now Free

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ValiU: Cand spui ITP, spui de fapt RAR, iar in oras sau pe sosea te poate verifica RAR-ul.

O sa mai caut, poate gasesc ce-mi place cu indice de viteza H. Uite de asta am vrut eu 16 inch pentru vara. Pe dimensiuni mai mari gasesti cauciucuri mai performante si de mai multe tipuri. Desigur, si mai scumpe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai intreb si eu ca prostul..... De ce trebuie sa mai mergi la RAR? La ITP verifica sa fie florile ok.

[...]

Ce să fie OK?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now