Roskat

Cutie automata vs Cutie manuala

Ce preferati?   28 votes

  1. 1. Ce preferati?

    • Automata
      11
    • Manuala
      17

Please sign in or register to vote in this poll.

23 posts in this topic

Imi cer mii de scuze daca s-a mai pus problema asta.

Fara prea multe vorbe, titlul spune totul.

Eu sunt pt cutie automata ca e usor de umblat cu ea si e mult mai confortabila la drum lung si in oras de asemenea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am zis manuala, deoarece nu prea am incredere in oamenii de la service din RO ca pot repara o astfel de cutie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

rog pe cei care au votat sa-si sustina votul in cateva randuri. Ms

Share this post


Link to post
Share on other sites

Manuala, dar e o optiune bazata exclusiv pe, hai sa-i zic asa, placerea de a conduce si de a simti masina, sa simti ca tu o stapanesti, tu o fortezi....tu esti "in charge".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Automata. Cat sa te mai opui progresului? Plus varsta, plus aglomeratia  ;D... Automatele actuale, cu modul de schimbare si manual, sunt compromisul perfect.

Si, daca nu iti plac chiar deloc compromisurile, cauti o masina cu cutie secventiala, si aia chiar e idealul...

Daca tiptronic/steptronic/xxx-tronic sunt derivate din automate clasice, cu convertoare de cuplu, cu patinarea specifica (mult redusa, cei drept), cu timpi de schimbare mai ... relaxati :P, secventialele sunt derivate din manualele clasice, la care doar a disparut ambreiajul si a mai aparut un modul de schimbare automat. ai toate avantajele unei prize directe, de cutie manuala, si niste timpi de schimb de zici ca sub capota e Hamilton.

Revenind cu picioarele pe pamant (ca maisinile cu SMGII, cu DSG, etc. sunt scuuuuuuumpe), la partea tehnica, daca te referi la second-hand, este mult mai probabil ca la automata sa ai parte de un motor mai ingrijit decat la o manuala. Pt. ca automata are grija de motor, nu te lasa sa il sub/supraturezi cum te taie capul, nu te lasa sa retrogradezi din 5 in 2, etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

automata TOATA ZIUA!Nu mai sunt conditiile de altadata plus ca la volan apar noi indeletniciri-sunatul,raspunsul la tel!Si in permanentele aglomeratii nu vad placerea condusului.Dar depinde ce automata.In functie de marca,raspunsul difera.Dar....AUTOMATA!

Share this post


Link to post
Share on other sites

manuala.

un pic de nerv, atat la masina cat si la femeie ma scoate din rutina, ma face sa simt ca inca nu am murit si ca mai am ceva de facut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Suntem 3 pro cutie automata si doar 2 voturi. Cine e tradatorul? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Automata daca are si mod manual

Share this post


Link to post
Share on other sites

Manuala....acceleratie superioara(excludem SMG-urile), control mai bun iarna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Suntem 3 pro cutie automata si doar 2 voturi. Cine e tradatorul? :D

Eu sunt, scuze, am citit printre randuri...si prefer stilul clasic, cutie manuala, pentru ca cel mai mare avantaj este frana de motor mult mai buna decat la o cutie automata. Asta inseamna un consum mai mic de combustibil precum si o uzura mai mica a plachetilor mai ales daca masina este una grea, mai mult 1,5 tone cum sunt Volvo-urile noastre.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt, scuze, am citit printre randuri...si prefer stilul clasic, cutie manuala, pentru ca cel mai mare avantaj este frana de motor mult mai buna decat la o cutie automata. Asta inseamna un consum mai mic de combustibil precum si o uzura mai mica a plachetilor mai ales daca masina este una grea, mai mult 1,5 tone cum sunt Volvo-urile noastre.

Sa-ti arat ce inseamna frana de motor la o cutie automata :)

http://www.youtube.com/watch?v=1ZCCcX7A_Vg&feature=related

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am votat manuala, pentru ca mi se pare ca tu conduci masina, ci nu ea pe tine. Cum spunea un fost coleg de liceu, sa schimbi vitezele tu, contribuie la farmecul condusului ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Automata daca are si mod manual

Toate au

Share this post


Link to post
Share on other sites

Automata.

Conduc zilnic din 1993, n-am mai mers cu altceva decat masina personala (adica de la firma) decat de vreo 10 ori in 15 ani. Toate masinile au fost cu manuala. De cand am schimbat asta primavara nu i-am dus lipsa niciodata, nici la frana de motor care se poate face fara nici o problema si la automata. Mult mai comoda, eleganta si nu in ultimul rand benefica pentru motor, intotdeauna va avea turatia corecta spre deosebire de manuala unde la viteze mai mici mergeam supraturat si la viteze mari subturat. De aproape doua saptamani si vreo 2000 km am luat masina veche sa mai mearga sotia care este la scoala si avea nevoie de cutie manuala si sincer nu am simtit nici o excitatie in schimbarea manuala a vitezelor, doar un disconfort la piciorul stang, odata de la ambreiaj si a doua oara ca nu puteam sa-l intind ca la volvo pe langa frana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La RS6 nu pare a fi frana de motor, nu cred ca te opreste in asa fel de la 300 km/h

Share this post


Link to post
Share on other sites

La RS6 nu pare a fi frana de motor, nu cred ca te opreste in asa fel de la 300 km/h

Asculta cu atentie motorul. da boxele mai tare

Share this post


Link to post
Share on other sites

manuala.

pentru soferi exista si automata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Manuala.Daca vreau sa conduc.Automata ,daca se mentine traficul asta infernal. 

Ar trebui sa adaugi...pe jos /sau cu bus-ul  ;D....asta in cazul in care nu se mai construiesc ceva sosele sau autostrazi.. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Automata! Votez cu Prigoana: " Mana dreapta si piciorul stang se odihnesc", pe langa confort mai exista si comaditate sau sa-i spun mai bine lene?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ zippy...evolutia asta tehnica (refuland in comoditate)o sa ne faca sa devenim niste ...omizi... ;D...

Share this post


Link to post
Share on other sites

manuala, vorba acea...mai mestec in motorina (ca in banc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now