Brava

Piese motor B5252FS , unde gasesc mai ieftine ?

17 posts in this topic

Astazi am terminat de dezasamblat motorul , totul bine si frumos - camasile n au uzura , supapele Ok , ma rog doar una scapa compresie dar putin , axele cu came Ok , segmentii erau buni , dar cand am coborat mai jos am gasit dezastrul si anume vibrochenul are o uzura foarte mare !! , in motor se mai umblase ( se vedea pe suruburi ) , cuzinetii de la biela mai fusesera schimbati insa cei de la palier NU!!, cei de la palier sunt pur si simplu topiti .

Asa ca am intocmit o mica lista de piese necesare pana acum , si anume :

- Vibrochen nou eventual unul din dezmembrari dar fara uzura asa mare ( adica sa poata fi rectificat )

- Set segmenti

-Cuzineti palaier si biela

-Supape ( nu este necesar dar vreau sa le schimb )

-Culbutori ( nu este necesar dar vreau sa i schimb )

-Set garnituri

-Kit Distributie

-Kit ambreiaj 

O mare parte din piese le-am gasit pe partsforvolvosonline.com , dar vibrochenul si setul garnituri nu . Mai cunoaste cineva niste siteuri de pe afara cu piese pt Volvo , eventual cu dezmembrari ? 

Iar acum o veste buna  ;D de marti s-ar putea sa fiu fericitul posesor al unui V40 1.9 TDI din 2002  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prin Hungary cic se afla un mare centru de dezmembrari volvo,au vreo 300 masini,toate volvo.Nu stiu adresa,trebuia sa ma duc cu un amic in vara sa iau ceva pt xc meu.Mai bine iei motor second.Cat costa reparatia cu piese noi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Robert777 : Sincer nu stiu cat ma duce  ;D

@Adi 2727 : ms mult , sa vbesc maine cu baietii de acolo sa vedem daca pot aduce un vibrochen

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vibrochenul costa , nici mai mult nici mai putin de 5900 RON cu TVA - la EIT forum auto  :wow: , saptamana asta o sa dau o fuga pana in Bulgaria ca mi-a zis taicamiu de niste cimitire de masini , poate gasesc pe acolo si evident mai ieftin ca la noi .

Daca stie cineva vr-un T5 la dezmembrari sa mi zica pls , ca poate o fac T5 :headbang:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda, si la mine e 5300RON, cu tot cu TVA...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit un 2.0 T5 la 800 de euro , sa vad ce mai negociez la el si sambata cred ca ma duc sa l iau  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arunc-o,da-o dracu!NU merita sa bagi bani in ea!Eu am patit-o.Sau cauta una de piese neinmatric.Termini cu motorul,dai de suspensii,etc!Sunt foarte ieftine cele neinmatric,fa-ti un calcul cat te duce cu totul,manopera,drumuri ,etc si vezi cat este una intreaga.Daca repari de vreo 7-800,mai pui 1000 si ani de zile nu ai probleme nici pt un bec!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt mine masina este un Hobby si daca are ceva , imi sta pe creier ( plus ca imi plac foarte mult  masinile anilor 1980 - 1999 )  . Deci nu pot sa o parasesc in fata portii .

Inainte de VOLVO , ca masina de "restaurat" am avut un BMW 525i E34 in care am bagat multi bani , insa din nefericire a trebuit sa l vand de urgenta si pe un pret de nimic 4000 euro , deci nu sunt la prima experienta cu reparat masini . Plus ca nu ma deranjeaza cat sta pe dreapta , ca merg cu cealalta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vadime adu tata un 850 din germania, este mult mai simplu si mai ieftin. Si o sa ai piese garla .

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am gandit si la asta , dar costa peste 1400 - 1500 de euro + timp pana in Germania si inapoi . Din pacate pana acum nu am rezolvat nimic , am mai gasit un motor 2.5 20 v pe la cluj costa 500 de euro fara baie de ulei si electromotor dar cu tot cu cablaraie calculatoare bla bla , ma rog eram pus sa l iau , iar ieri cand l am sunat pe ala sa i zic Ok-ul imi zice ca i a zis un mecanic ca ar avea un piston spart , asa ca am renuntat . Asta e , mai caut ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Costa transportul ...... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uraaaaaaa , astazi mi-am luat vibrochenu  :yahoo:  nu nou  :P sper ca in maxim 3 saptamani sa termin masina .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna,

Am eu un motor de volvo dezafectat daca te mai intereseaza ceva piese.Motorul nu e demontat doar ca nu are pompa de injectie si injectoarele . E de 2500 td , turbo e aproape nou

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now