kadudu

Traim in Romanica si asta ne ocupa tot timpul

34 posts in this topic

Azi dimineata m-am dus si eu , ca orice roman cinstit la munca. Dupa ca m-am spetit sa tratez ultimele scursori ale societatii, si nu numai am considerat ca e cazul sa ma ducc acas'.

SURPRIZA!!!! (fuck) mi-am gasit masina zgariata pe stanga. Macar de era zgariata de o alta masina mai era cum era, dar a fost mai mult ca sigur zgariata cu cheia de catre un "roman fericit" >:( >:(>:( >:(>:( >:(>:(

Daca maine la stiri o sa auziti ca in romanica s-a practicat eutanasia sa stiti ca eu am fost ala in discutie :D :D :D (pana una alta de draci am eutanasiat o sticla de vin cu nevasta-mea ;D,  asa ca sa ne mai treaca amaru').

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieri mi-am lovit portiera din spate. Am lovit-o cu o unitate PC, care nu era a mea si nici nu trebuia sa ma apuc sa o repar, unui om atat de stresant ca si posesorul. Facerea de bine s-a lasat cu o gaura destul de maricica in portiera.  :(

Offtopic:

Ieri ai trecut prin Brasov? Am vazut un S60 negru cu numere de Mures... ceva cu KDU, in numar. Am vrut sa iti fac semn dar nu eram cu volvo si te-am vazut si f tarziu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi pare rau pentru bijuterie si pentru nervii tai.

Incearca sa te linistesti pentru ca nu esti primul si nu vei fi nici ultimul care va pati rahaturi d'astea.

Se pare ca in Romania asta ( >:() trebuie sa ai vila, afacerea ta in ea (vila) si garaj pazit de vreo cativa baieti cu AK-47 sa poti avea o masina intacta din punct de vedere optic.

Deh, lipsa de educatie...sau poate invidie. Cine poate sti ce e in mintea lor?

Share this post


Link to post
Share on other sites

In 1992 mi-am vopsit Dacia. Dupa 4-5 zile capota era toata zgariata cu cheia in forma de spirala. Am crezut, ca ne vom schimba mentalitatea, dar nu se poate daca ´´nu moare capra vecinului´´!

Incearca sa pui touch up pencil sau macar lacul transparent din trusa touch up pencil, ca sa nu dea rugina. Regret...

post-972-12877851977899_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

In afara de reprezentanta, unde mai gasim retusul asta?

presupun ca e pe culori.

In romania tb sa te obisnuiesti cu de astea. Cand am adus masina arata impecabil acum.......  ma doare sufletul dar..... astia suntem si nu ne vom schimba niciodata se pare....

Spuneti-mi cati dintre voi depasiti coloana si va duceti primii la semafor sau mergeti pe linia de tramvai sau etc etc....... sau mai bine nu imi spuneti.....

Asa ca....... nu are rost sa ne mai plangem.... si noi suntem la fel.... romani (din pacate)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spuneti-mi cati dintre voi depasiti coloana si va duceti primii la semafor sau mergeti pe linia de tramvai sau etc etc....... sau mai bine nu imi spuneti.....

Mie unul, imi place cu permisul in buzunar, asa ca mai bine nu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Creioanele de retus le poti gasi la mine :) Vin in 4-5 zile lucratoare si parca erau 80RON / bucata sau 2 bucati...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ValiU, vei ramane surprins cat de putini dintre posesorii de Volvo fac lucrurile enumerate de tine. Cel putin cei de pe acest forum, fiindca mai sunt si cei care au Volvo din greseala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa iti traiasca zgarietura..... si sa nu mai ai parte de ele.....

Offtopic: nu e spart f rau radiatorul de la intercooler

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am acuzat direct pe nimeni. Am spus pe general. Ar fi frumos sa fim o tara cu bun simt insa........  e tare greu chiar imposibil ptr noi.... in fond suntem romani si sincer.... nu prea ma mandresc cu asta. Cand plec in strainatate in concediu evit sa spun de unde sunt.....

si nu cred ca sunt singurul care fac asta......

Noi romanii ne cam dam in spectacol si facem impresie....  negativa insa.

Ptr Midnight Caller

O sa apelez si eu la tine ptr un corector insa abia luna viitoare. Am o mica zgarietura deasupra rotii spate si nu vreau sa rugineasca chiar daca nu a ajuns la tabla dar sa fiu mai sigur.........

A ca tot am ajuns aici. Am nevoie si de o oglinda, cea din partea stanga (a soferului sa nu existe confuzii). Mi-a facut-o varza un sofer cu f mult bun simt. asa de mult bun simt avea incat a plecat.........  Imi tb doar oglinda... restul am reasamblat la loc si pare sa mearga. Ce e drept au ramas doua bucatele din ea dar le pastrez :) poate mai adun de o oglinda pana vand masina

Masina e din aprilie 2006 oglinzi electrice si incalzite (fara semnalizator in oglinda din ce stiu asta a aparut mai tarziu) sa imi spui ce pret are inainte.

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te rog contacteaza-ma pe mail sau pe mesaj personal ca sa nu "murdarim" forumul :)

Pentru cine doreste sa pun publice preturile, cu mare placere !

Multumesc !

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa ma laud si eu cu zgarieturile mele?

pe mine m-a zgariat unul din fata pana in spate, de la far la tripla.

si, ca sa fie bait bun si sa arate cat de intelectual este si cat de importanta este opera lui, si-a lasat inscriptionat si numele pe capacul portbagajului, scris cu majuscule: RARES MOCANU

Interesant, nu?

intre timp am rezolvat problema la reprerentanta cu plois si cu vopsea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi pare rau pt ce ti s-a intamplat. Eu o duc pe 24 in service ca s-o repar dupa ce-am acumulat 3 lovituri in parcare, toate cu autori necunoscuti. Din fericire, doua dintre ele se suprapun.

Am fost si eu super nervoasa, am plans o seara intreaga.

Sper s-o rezolvi cat mai usor si mai ieftin si sa nu se mai atinga nimeni de masina ta pe viitor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hop si eu, si eu am deja 3 infundaturi minuscule ( de portiere ), 2 pe usa spate dreapta si una pe usa spate stanga, cea din stanga e prea sus ca sa fie sedan deci 90% vreun SUV.

Deocamdata nu se observa doar cand bate soarele, dar ce sa fac, asta e 

Romania

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treaba e ca si rezolvata. Casco despagubeste tot si masina e ca noua (pentru cine o vede, pentru mine insa e revopsita >:()

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Roberto

Stii cumva cum se repara indoiturile alea? Am si eu cateva, dar nu vreau chit pe masina :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am luat masina gata rezolvata pe la oglinda stanga, pe partea stanga (mici infundaturi de zici ca a avut unu' degete de piatra), barele fata si spate.

As vrea sa stiu daca pot remedia aceste mici defecte (spray retus bare, vreo solutie pt. micile infundaturi, vreo oglinda stanga sh).

Mi-ar place sa am si eu o masina impecabila, dar in tara asta de kk se gaseste intotdeauna vreun neghiob sa-ti rupa fericirea legata de masina.  :machinegun: (revenind la postul de inainte)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Roberto

Stii cumva cum se repara indoiturile alea? Am si eu cateva, dar nu vreau chit pe masina :(

Nu stiu exact, o sa ma interesez, ca nici eu nu vreau chit sau stiu eu ce lucrare pt asa ceva, probabil exsita ceva modalitate mai simpla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru infundaturi gen cele de grindina exista o metoda de indreptare cu magneti din cate am inteles eu. Si eu am cateva dar acu cu zgarietura se rezolva si alea. O sa ma interesez la cei de la casco, ei sigur stiu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce va tot plangeti de micile voastre probleme ?  eu am gasit-o in parcare dimineata cu 6 zgaraieturi - surubelnita, cui -  foarte adanci, arata impecabil :P opera de arta, ce sa spun. am fost nevoit sa vopsesc toata capota. banuiesc un vecin foarte invidios caruia o sa-i torn un kil de benzina pe masina si unul pe usa cu mesajul ca data viitoare o sa -i dau foc. dar, mi-a trecut supararea, am facut rost de cateva bucati de dinamita! sper sa fie acasa de revelion !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Macar ai scapat doar cu capota. Eu trebuie sa vopsesc: aripa stanga spate, usa stanga spate, usa stanga fata, aripa stanga fata si capota fata. Doar pana accolo i-a ajuns cuiul netrebnicului :P.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@kadudu

Ai parcat-o pe locul altuia, ai ocupat tot trotuarul sau intrarea in vreo cladire? Sau pur si simplu a facut-o din invidie+prostie+rautate?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@kadudu

Ai parcat-o pe locul altuia, ai ocupat tot trotuarul sau intrarea in vreo cladire? Sau pur si simplu a facut-o din invidie+prostie+rautate?

Indiferent unde ar fi parcat-o, nu trebuia sa pateasca asta. Daca ar fi vorba de parcat, bag de seama ca pe acolo nu se prea foloseste metoda traditionala cu stergatoarele ridicate. Eu, totusi, zic ca a fost invidie

Share this post


Link to post
Share on other sites

@claudiupuiu

Nu spun ca e ok sa-i vandalizezi masina cuiva, indiferent ce-a facut ala. Dar, din pacate, se mai practica.

Vroiam sa stiu daca i-a zgariat-o absolut fara niciun motiv.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@kadudu

Ai parcat-o pe locul altuia, ai ocupat tot trotuarul sau intrarea in vreo cladire? Sau pur si simplu a facut-o din invidie+prostie+rautate?

N-am ocupat locul nimanui (din cate stiu eu). Pe acolo mai vine masina de aprovizionare a clinicii dar n-am blocat intrarea.

Gestul a fost pur romanism, dar nu-i bai ca marti e deja programata la doctor  ;D. Daca o mai gasesc zgariata imi angajez paznic ;D.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now