Sign in to follow this  
Followers 0
Guest sangria

Sistem audio la 850

14 posts in this topic

Stie cineva, in bord exista boxe audio? Ma refer la cele 2 "site" aflate pe extremitatile bordului. M-am apucat sa-mi schimb sistemul audio si vreau sa stiu daca trebuie sa dau si bordul jos ca sa-nlocuiesc ceva ar trebui(sau nu!) sa se afle sub sitele alea.

Merci!

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine sub sitele acelea sunt 2 boxe mici

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci, ar fi locul unor tweetere. Deci, e groasa: trebuie sa desfac bordul!  >:(

Merci, Vadime!

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu cred k este nevoie sa desfaci bordul ... se pot scoate sitele pe deasupra si se pot monta difuzoare fara a demonta bordul sau alceva.La mine lipsesc difuzoarele dar sunt trase fire pana la site.

salutari

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu trebuie desfacut  ;D pur si simplu baga o surubelnita dreapta in spate si ridica grilajul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thnks Vadime & Wild, maine cu asta ma ocup. Daca tot schimb sunetul macar s-o fac ca lumea.

Inc-o intrebare: motorasul sau paletele ventilatorului de caldura fac un zgomot groaznic cand mai dau de o denivelare. Daca intentionez sa-l schimb(ventilatorul), trebuie sa dau bordul jos? Eu am un 850 non turbo dar am schimbat bordul original cu unul de T5 pt ca cel vechi parca era lovit cu ciocanul, asa varza era. Plasticele alea de sub parbriz sunt casante rau si parca n-as mai vrea sa fac vreo operatiune de scoatere a bordului de la locul lui!

Merci!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa schimbi ventilatorul NU TREBUIE sa dai bordul jos. Se da torpedoul jos - 6 suruburi torx si cele 2 cleme de plastic care tin usita , protectia de dedesubt(de sub torpedou din plastic, de la genunchi - 3 suruburi torx) si gata, vei putea sa vezi ventilatorul. Are 4 suruburi torx, 2 mufe ce trebuiesc scoase si cu grija, date putin la o parte firele-cablajul din jurul ventilatorului. Toata operatiunea iti ia maxim 30 minute. Bafta.

Daca nu te descurci, iti dau si poze, pas cu pas, ce sa faci. Ventilatorul scartaie pentru ca s-a dus rulmentul din jurul axului, se repara foarte greu si fara rezultate de durata. Cel mai bine iti iei alt motor (ansablul paletelor se scoate si poti sa schimbi doar motorul) si ai scapat de grija inca 10 ani-cit e garantat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu placere !! , heh nu sunt singurul caruia i a crapat bordu  ;D , ma rog unul nou costa 2300 de lei asa ca l-am reparat pe al meu cu niste suporti facuti din tabla , multi soricei si un set de placute spate tocite  8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ca sa vezi un bord desfacut de matrixx la masina mea cauta la odometer schimbat...ai niste poze pe acolo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Stie cineva ce dimensiuni au difuzoarele din usi?Ma intereseaza dimensiune celor din fata cat si a celor din spate.

Sunt pe 4 ohmi sau pe 8 ohmi?

O zi buna!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt pe 13 si din cate imi amintesc sunt pe 8 ohmi  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine difuzoarele originale erau pe 4 ohmi, dar mi se pare ca la auto toate sunt pe 4.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe 4 ohmi,merg si de 15 cu mici adaptari la sistemul de prindere..eu am Pioneer in toata masina si nu gaseam de 13...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0